قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

اخذ اقامت دائم انگلیس از طریق تولد

یکی از روش های مهاجرت به انگلیس ، اقامت دائم انگلیس از طریق تولد است؛ به این معنا که اگر فردی در این کشور متولد شود، شهروندی انگلیس را دریافت خواهد کرد. البته باید توجه داشته باشید که به نوزاد متولد شده، اقامت دائم به صورت خودکار تعلق نمی گیرد و فرد باید دارای شرایط خاصی باشد که در ادامه بیشتر در خصوص این شرایط توضیح خواهیم داد.

اقامت دائم انگلیس از طریق تولد

قانون اقامت دائم انگلیس از طریق تولد

قوانین تولد فرزند در انگلستان کمی پیچیده است. تا قبل از سال ۱۹۸۳ کشور انگلستان به قانون خاک پایبند بوده است؛ یعنی اگر نوزادی تا قبل از سال ۱۹۸۳ در کشور انگلستان به دنیا می‌آمد، به‌خودی‌خود تابعیت این کشور را به دست می‌آورد.

اما از سال ۱۹۸۳ به بعد قانون تولد فرزند در انگلستان دستخوش تغییرات شد. بدین صورت که دولت انگلستان قانون اصل خاک را لغو و اصل خون را بیان کرد. طبق این قانون در صورتی کودک تابعیت کشور انگلستان را دریافت خواهد کرد که یکی از والدین او شهروند این کشور باشند. در خصوص قوانین اصل خاک و اصل خون جزئیات بیشتری وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

قانون خاک در انگلیس

اصل خاک در انگلستان را از سه جهت بررسی می‌نماییم:

  1. اگر والدین نوزاد متولد شده در انگلستان (یکی یا هر دو) قبل از تولد فرزندشان دارای تابعیت و اقامت دائم انگلیس باشند:

اگر نوزادی بعد از سال ۱۹۸۳ در کشور انگلستان متولد شده باشد، می‌تواند برای دریافت حق شهروندی این کشور از طریق تولد درخواست دهد. اما شرط اصلی برای اخذ اقامت انگلیس  این است که یکی از والدین نوزاد (هر دوی آنها) شهروند این کشور باشند و یا اینکه قبل از کسب اقامت برای نوزاد، خودشان موفق به اخذ تابعیت این کشور شده باشند.

به نکات زیر توجه فرمایید:

  • سن فرزند باید کمتر از ۱۸ سال باشد. (چنانچه سن فرزند از هفده سال و شش ماه بیشتر باشد باید برای دریافت اقامت انگلیس در رده بزرگسالان درخواست دهد.)
  • در برخی از کشورها این امکان وجود دارد که به فرزندی که والدین او دارای ملیت آن کشورها باشند، اقامت دائم همان کشور به او اعطا می‌شود. به‌عنوان‌مثال در کشور ایران اگر نوزادی متولد شود که پدر او ایرانی باشد، فرزند به‌صورت خودکار تابعیت ایرانی را کسب می‌نماید. اما برای دریافت تابعیت و اقامت دائم انگلیس از طریق تولد ، ممکن است فرزند تابعیت کشور قبلی خود را از دست بدهد. پس قبل از هرگونه اقدامی، بهتر است از طریق یک مشاور و یا وکیل مهاجرتی اطلاعات کاملی دراین‌خصوص کسب نمایید.
  • درصورتی‌که هر دو والدین فرزند دارای تابعیت و اقامت انگلیس باشند و یا پیش از تولد فرزند خود حداقل ۳ سال اقامت دائم این کشور را داشته باشند و یا والدین کودک عضو نیروهای نظامی انگلیس باشند، فرزندشان به‌صورت خودکار می‌تواند اقامت دائم انگلیس را کسب نماید و دیگر نیازی به درخواست ندارد.
  1. اگر والدین نوزاد متولد شده در انگلستان (یکی یا هر دو) قبل از تولد فرزندشان دارای تابعیت و اقامت دائم انگلیس نباشند:

چنانچه والدین فرزند دارای تابعیت و شهروندی انگلیس نباشد، روش دیگری برای دریافت تابعیت انگلستان برای فرزند وجود دارد. شرط اصلی برای این مورد این است که فرزند تا سن ۱۰ سالگی در کشور انگلستان زندگی کرده باشد و همچنین باید به‌صورت کوتاه‌مدت از این کشور خارج شود. این محدودیت زمانی این‌گونه است که در ازای هرسال از زندگی فرزند در انگلستان نباید بیشتر از ۹۰ روز از این کشور خارج شود؛ یا به عبارتی فرزند اجازه دارد در ۱۰ سال زندگی خود در انگلستان تنها ۹۰۰ روز آن را به خارج از کشور سفر کند. اگر این مدت زمانی بیشتر شود، باید یک دلیل محکم و موجه در فرم اقامت ذکر نماید.

این قواعد اقامت دائم انگلیس از طریق تولد ، محدودیت زمانی برای والدین کودک صدق نمی‌کند و والدین فرزند می‌توانند باتوجه‌به نوع ویزای خود هر تعداد از کشور خارج شده و تا مدت نامشخصی در کشور دیگر اقامت داشته باشند.

  1. اگر والدین فرزند او را به فرزندخواندگی قبول کرده باشند:

در قانون اقامت دائم انگلیس از طریق تولد ، در صورتی‌که یکی یا هر دو والدین فرزندی که به فرزندخواندگی پذیرفته شده، شهروند انگلستان باشند، به‌صورت خودکار تابعیت انگلستان را دریافت می‌نماید و دیگر نیاز نیست درخواست دهد.

اقامت دائم انگلیس از طریق تولد

قانون خون در انگلیس

در بحث اقامت دائم انگلیس از طریق تولد ، در ابتدا به تعریف اصل خون می‌پردازیم؛ اصل خون در انگلیس به معنای کسب تابعیت کشور انگلستان به فرزندی است که اگر والدین فرزند شهروند انگلیس باشند. و فرزند در کشوری غیر از انگلستان متولد شده باشد و والدین او دارای اقامت انگلیس باشند، به‌صورت خودکار به او تابعیت انگلستان اعطا می‌شود.

مهاجرت به انگلیس از طریق فرزندخواندگی

برخی از خانواده‌هایی که شهروند انگلیس هستند تمایل دارند کودکی که تابعیت کشوری (غیر انگلستان) دارد را به فرزندخواندگی قبول کنند. برای این امر والدین باید شرایط و قواعدی که در زیر بیان شده را دارا باشند:

  • کودکی که می‌خواهند به فرزندخواندگی قبول کنند، باید کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد.
  • خانواده‌ها باید برای فرزندخواندگی به دادگاه‌ها مراجعه کنند و درخواست خود را به‌صورت قانونی پیگیری نمایند.

اخذ اقامت دائم انگلیس از طریق تولد و پاسپورت

همان‌طور که می‌دانید یکی از پاسپورت‌های معتبر در جهان، پاسپورت کشور انگلستان است. به فردی که دارای شهروندی انگلستان است، پاسپورت این کشور تعلق می‌گیرد. در صورتی که فرد توسط دولت انگلستان در خصوص تابعیت خود مجرم شناخته شود، نمی تواند پاسپورت دریافت کند.

کشور انگلستان از نظر رتبه پاسپورت، رتبه ۴ در سطح جهان را به خود اختصاص داده و شهروندی که دارای پاسپورت انگلستان باشد می‌تواند به ۱۳۱ کشور جهان بدون ارائه ویزا سفر نماید.

اقامت دائم انگلیس از طریق تولد

دریافت اقامت دائم انگلیس از طریق تولد و بررسی دو تابعیتی بودن

کشورهایی هستند که دو یا چند تابعیتی بودن را نمی‌پذیرند و شما برای دریافت تابعیت و پاسپورت آن‌ها باید از تابعیت قبلی خود دست بکشید اما انگلستان اینطور نیست و تابعیت مضاعف را قبول دارد.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

سخن پایانی

کشور انگلستان به دلیل دارابودن مزایای فراوان شهروندی و همچنین پاسپورت معتبر می‌تواند مقصد مناسبی جهت مهاجرت باشد. برای مهاجرت انگلیس، اقامت دائم انگلیس از طریق تولد یکی از بهترین روش‌هاست؛ البته فرد متقاضی باید دارای شرایط لازم برای اخذ اقامت انگلیس باشد. چنانچه هرگونه سؤالی در خصوص مهاجرت به انگلیس از طریق تولد دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه قصران گروپ تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *