قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در ترکمنستان ۲۰۲۴

ترکمنستان یکی از کشور‌های همسایه ایران است و شاید همین مسأله باعث شود برخی از ایرانی‌ها به فکر تحصیل در ترکمنستان باشند. در اولین قدم شما باید لیست دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در ترکمنستان را بررسی نمایید چون به هر حال اگر بخواهید به ایران بازگردید تحصیل در دانشگاهی که از نظر ایران اعتباری ندارد به معنای از دست دادن وقت و هزینه است.

همچنین باید بررسی کنید که آیا این دانشگاه‌ها از نظر جهانی نیز اعتبار دارند و اگر بخواهید بعداً در کشور‌های اروپایی ادامه تحصیل دهید آیا می‌توانید مدرکی که از تحصیل در ترکمنستان به دست آورده‌اید را به عنوان یک مدرک معتبر ارائه کنید؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات پایه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

ترکمنستان یکی از کشور‌های همسایه ایران به حساب می‌آید که برخی از دانشگاه‌های آن از نظر ایران دارای اعتبار بوده و در نتیجه شما می‌توانید دوره تحصیل خود را در این دانشگاه‌ها سپری کنید. این کشور در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر دانشجو می‌پذیرد و شما می‌توانید وارد دانشگاه‌های دولتی یا غیر دولتی شوید.

اگر برای تحصیل در ترکمنستان نگران هزینه‌ها هستید باید قبل از ورود به این کشور برآوردی در این زمینه داشته باشید. اما به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کشور ترکمنستان پایین می‌باشد. دانشگاه‌های معتبر این کشور از نظر وزارت علوم عبارتند از:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکمنستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکمنستان – گروه ج(متوسط)

 1. Oguz Han Engineering and Technology University of Turkmenistan
 2. State Energy Institute of Turkmenistan
 3. Turkmen State University
 4. TURKMEN STATE INSTITUTE OF CULTURE
 5. Turkmen State Institute of Architecture and Construction

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکمنستان

بررسی مزایای تحصیل در ترکمنستان

کیفیت سیستم آموزش دانشگاهی در کشور ترکمنستان در سطح مناسبی است. البته نمی‌توانید انتظار داشته باشید دانشگاه‌های این کشور همانند دانشگاه‌های اروپایی با دانشجویان برخورد کنند و بهترین مهارت‌های علمی و عملی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند ولی شما می‌توانید در سطح علمی مناسبی تحصیل کنید.

با اینکه کیفیت سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکمنستان در حد متوسط می‌باشد، تحصیل در ترکمنستان مزیت‌هایی دارد که باعث می‌شود ایرانی‌های زیادی دانشگاه‌های این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • چون ترکمنستان در همسایگی ایران است، تردد بین این دو کشور به راحتی انجام می‌شود.
 • فرهنگ دو کشور ایران و ترکمنستان بسیار به هم نزدیک است و اگر با خانواده بخواهید در این کشور زندگی کنید، به راحتی می‌توانید در چند ماه خود را با این شرایط جدید وفق دهید.
 • جمعیت کشور ترکمنستان پایین، تنوع غذایی بسیار زیاد، امنیت اجتماعی بالا و همچنین شرایط آب و هوایی این کشور بسیار پاک و مناسب است
 • هزینه‌های تحصیل در ازبکستان بسیار پایین است به گونه‌ای که می‌توان گفت تحصیل در ترکمنستان با توجه به کیفیت سیستم آموزشی که گفتیم، مقرون به صرفه می‌باشد.
 • برای ورود به دانشگاه‌های این کشور نیاز به مدرک زبان ندارید. حتی بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی و بدون آزمون ورودی می‌توانید وارد دانشگاه‌های ترکمنستان شوید.
 • شرایط کاری در ترکمنستان مناسب است و شما بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید شغل مناسب خود را پیدا کنید.

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در ترکمنستان

در دانشگاه‌های این کشور هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود که ما در این قسمت از مطلب این دوره‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی

معمولاً این دوره ۴ سال طول می‌کشد اما برای رشته‌های پزشکی و هنر، دانشجویان باید ۵ تا ۶ سال درس بخوانند چون دوره‌های عملی بیشتری را باید پشت سر بگذارند. از آنجایی که دانشگاه‌های ترکمنستان در سال اول دوره‌های آموزش زبان عمومی را برگزار می‌کنند، بنابراین شما خیلی راحت می‌توانید از سال اول به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید.

تحصیل در ترکمنستان در مقطع کارشناسی ارشد

غالباً این دوره ۲ سال طول می‌کشد و شما حتماً باید یک پایان‌نامه ارائه کنید. لازم است بدانید که برای ورود به کارشناسی ارشد نیاز به مدرک زبان نیست مگر اینکه به دانشگاه بین‌المللی داندی بروید. در این صورت باید مدرک زبان آیلتس با نمره ۵/۶ داشته باشید و دوره کارشناسی خود را با معدل خوب سپری کنید.

تحصیل در ترکمنستان در مقطع دکتری

از آنجایی که این مقطع در آینده شغلی شما تأثیر بسیار زیادی دارد پس نباید برای انتخاب دانشگاه و کشور بیگدار به آب بزنید. کشور ترکمنستان در این زمینه سختگیری‌هایی را ارائه نمی‌کند و در نتیجه هر فردی می‌تواند برای دکتری وارد دانشگاه‌های ترکمنستان شود. همین موضوع باعث افت کیفیت مقطع تحصیلی دکتری می‌شود. بنابراین ما به دانشجویان پیشنهاد نمی‌کنیم که برای دکتری به کشور ترکمنستان بروند.

آیا بورسیه تحصیلی در کشور ترکمنستان ارائه می‌شود؟

لازم است بدانید که دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکمنستان از بورسیه بهره‌مند نمی‌شود چون بورسیه‌ها فقط برای شهروندان این کشور در نظر گرفته شده است. اما شورای آموزش بین‌المللی از آنجایی که تأکید بسیار زیادی بر روی تبادل دانشجو در بین کشورهای مختلف جهان داشته است؛ بورسیه‌هایی را به زبان روسی برای برخی از دانشجویان بین‌الملل در رشته‌های علوم انسانی یا علوم اجتماعی در نظر گرفته است که با شرایط بسیار سختی ارائه می‌شوند.

برای مثال شما باید رساله دکتری خود را در حوزه رشته‌هایی که مربوط به علوم انسانی و اجتماعی هستند ارائه کنید. از طرف دیگر باید ثابت کنید که کار تحقیقاتی شما می‌تواند ۹ تا ۱۲ ماه کار در ترکمنستان را پوشش دهد. در این صورت می‌توانید از بورسیه استفاده نمایید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

برای آشنایی با سایر دانشگاه های موجود در لیست وزارت علوم میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.

کلام آخر

کارشناسان ما در قصران گروپ آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در زمینه مهاجرت تحصیلی هستند. آیا هنوز هم نمی‌دانید که برای تحصیل به کدام کشور بروید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید؛ هر سؤالی دارید بپرسید.

در نهایت در صورتی که به فکر مهاجرت هستید مدارک خود را در اختیار ما قرار دهید تا ویزای تحصیلی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده کنیم. ما همچنین خدمات پیکاپ ویزا را نیز برای شما انجام می‌دهیم.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *