قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان ۲۰۲۴

کشور تاجیکستان از نظر زبان و فرهنگ شباهت بسیار زیادی به ایران دارد. به همین دلیل فرصت مناسبی برای دانشجویان ایرانی جهت تحصیل خواهد بود. اما آیا واقعاً تحصیل در تاجیکستان می‌تواند سطح مهارت‌های علمی و عملی ما را ارتقا دهد؟

با بررسی لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان به این نتیجه خواهید رسید که برخی از دانشگاه‌های این کشور اعتبار لازم را در ایران دارند و بعد فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توانید با مدرک خود در ایران کار کنید.

کشور تاجیکستان به عنوان یکی از کشور‌هایی که در همسایگی ایران قرار دارد دارای تعداد زیادی آکادمی علمی و دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی می‌باشد که برخی از آن‌ها توسط وزارت علوم کشور به رسمیت شناخته شده و متقاضیان می‌توانند در مقطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا برای تحصیل در تاجیکستان اقدام نمایند.

اما در این مطلب ما می‌خواهیم در مورد کیفیت سیستم آموزشی کشور تاجیکستان توضیحاتی را ارائه نماییم. پس با ما همراه باشید.

با توجه به اسامی دانشگاه های زیر که با توجه به لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم؛ در این مطلب قرار داده‌ شده اند. شما می توانید انتخاب مناسب تری برای تحصیل در کشور تاجیکستان داشته باشید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان – گروه ج(متوسط)

 1. TAJIK TECHNICAL UNIVERSITY
 2. Tajik National University
 3. Russian-Tajik Slavonic University

بررسی مزایای تحصیل در تاجیکستان

 • همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم زبان مردم تاجیکستان فارسی و فرهنگ این کشور به ایران نزدیک است. بنابراین اگر می‌خواهید در این کشور تحصیل کنید، به راحتی می‌توانید خود را با شرایط جدید وفق دهید. به خصوص اگر می‌خواهید با خانواده به کشور تاجیکستان بروید، مشکلی نخواهید داشت. نیازی نیست زبان انگلیسی بیاموزید و یا خود را با یک فرهنگ جدید سازگار کنید.

 

 • در این کشور ۲۴ دانشگاه وجود دارد که دانشگاه دبیری تاجیک، به عنوان کهن‌ترین دانشگاه‌ در این کشور شناخته شده است. سطح کیفی آموزش در دانشگاه‌های این کشور متفاوت است. به همین دلیل شما باید رتبه علمی دانشگاه‌های تاجیکستان را بررسی نمایید. ولی غالب دانشگاه‌های این کشور از استانداردهای لازم برخوردار هستند.
 • هزینه‌های زندگی در کشور تاجیکستان پایین است.
 • امنیت بسیار بالایی در کشور تاجیکستان برقرار می‌باشد.
 • تنوع غذایی در این کشور زیاد و بسیار شبیه به ایران است.
 • شما با تحصیل در تاجیکستان کشوری را انتخاب می‌کنید که جمعیت بسیار پایینی دارد و ترافیک در آن به ندرت رخ می‌دهد.
 • جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی در کشور تاجیکستان وجود دارد. طبیعت زیبا آب، هوای بسیار پاک و سواحل بزرگ، فرصت بسیار خوبی برای تفریح‌های ماهانه خواهد بود.
 • برای تحصیل در تاجیکستان نیازی نیست که در آزمون ورودی یا مصاحبه شرکت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، ترجمه مدارک قبلی، ریز نمرات و ارائه مدارک به دانشگاه مربوطه می‌باشد.
 • برای تمامی مقاطع تحصیلی بورسیه در نظر گرفته شده است ولی میزان بورسیه برای دوران تحصیلات تکمیلی بیشتر است.

معایب تحصیل در تاجیکستان

اگر چه هزینه‌های زندگی در این کشور پایین است اما سطح درآمد و دستمزد‌ها نیز بسیار پایین گزارش شده است. بنابراین اگر می‌خواهید در این کشور کار کنید، شرایط خوبی برای شما فراهم نخواهد شد.

در واقع اوضاع اقتصادی کشور تاجیکستان بسیار نابسامان است و مردم از نظر معیشت در شرایط خوبی قرار ندارند. به همین دلیل مهمترین عیب تحصیل در تاجیکستان، بحث درآمدی است که شما از کار حین تحصیل و یا بعد از فارغ‌التحصیلی کسب خواهید کرد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در تاجیکستان

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور تاجیکستان

شما برای هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید در کشور تاجیکستان مشغول به تحصیل شوید. در این قسمت از مطلب هر کدام از مقاطع را بررسی خواهیم کرد:

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی

این مقطع ۴ سال طول می‌کشد و شما حتماً باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله را داشته باشید. ز‌بان تحصیل در مقطع کارشناسی، تاجیکی و روسی است. تقریباً تمامی ۲۴ دانشگاه کشور تاجیکستان در ۱۳۰ رشته، دانشجو در مقطع لیسانس پذیرش می‌کنند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد

۶ دانشگاه‌ در این کشور و ۸ مؤسسه، در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرند. این مقطع ۲ سال طول می‌کشد و برای ورود به آن شما حتماً باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵/۶ داشته باشید. البته اگر مدرک زبان ندارید، باز هم نباید نگران باشید چون می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان در کشور تاجیکستان شرکت کنید.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا

برای ورود به این مقطع نیز شما باید آزمون زبان آیلتس با نمره ۵/۶ را گذرانده باشید. البته می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان دانشگاه مربوطه شرکت کنید. دوره دکترا ۴ سال می‌باشد و شما لازم است که یک استاد راهنمایی انتخاب کنید تا پذیرش خود را از این استاد راهنما دریافت نمایید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

قطعاً اگر شما می‌خواهید برای تحصیل در تاجیکستان اقدام کنید، باید اطلاعات بیشتری در مورد این کشور داشته باشید. برای مثال اگر قرار است فرزندان خود را با خود به این کشور ببرید، باید بدانید سیستم آموزش مدارس به چه صورت می‌باشد؟ و یا اینکه بازار کار در این کشور چگونه است؟ آیا می‌توانید به راحتی کار پیدا کنید؟

به هر حال بهتر است با قصران گروپ در ارتباط باشید تا کارشناسان ما به شما کمک کنند به یک تصمیم درست برسید. در نهایت اگر باز هم می‌خواهید تحصیلات خود را در کشور تاجیکستان به اتمام برسانید، ما برای دریافت ویزای تحصیلی در کنار شما خواهیم بود.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *