قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوریه ۲۰۲۴

در کشور سوریه از بین دانشگاه هایی که دانشجوی بین المللی میپذیرند؛ فقط آنهایی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوریه قرار دارند، مدرکشان برای کار یا ادامه تحصیل در ایران معتبر می باشد. بنابراین بهتر است ابتدا اعتبار دانشگاه‌ مورد نظر خود را در ایران و نیز در سطح جهانی بررسی کرده و در نهایت انتخاب مناسب تری داشته باشید.

سوریه یکی از کشور‌های عربی در خاورمیانه است که به دلیل روابط دوستانه با کشور ایران؛ مهاجرت‌های تحصیلی زیادی بین ایران و این کشور اتفاق می‌افتد. شاید شما تصمیم گرفته‌ باشید برای تحصیل در سوریه اقدام کنید اما قبل از هر چیز باید بررسی نمایید که آیا واقعاً این کشور گزینه مناسبی هست یا خیر. به سادگی نمی‌توان در این مورد نظر داد. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در اختیار شما بگذاریم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوریه

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوریه- گروه ب (خوب)

 1. Damascus University
 2. University of Aleppo

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوریه- گروه ج(متوسط)

 1. Al-Furat University
 2. Arab International University
 3. Tishreen University

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوریه

جزئیات تحصیل در سوریه

آیا تحصیل در سوریه گزینه مناسبی است؟

اگرچه روابط دوستانه ای بین سوریه با ایران وجود دارد؛ اما باید توجه داشته باشید که قرار است مدتی در این کشور زندگی کنید و بهتر است تمام جوانب را در نظر بگیرید. تفاوت های فرهنگی و آموزشی از جمله این موارد می باشند.

از طرف دیگر کیفیت تحصیل و اعتبار مدرک تان روی آینده کاری شما تأثیر می‌گذارد. در مجموع، ما تحصیل در سوریه را از چند حیث به شما پیشنهاد نمی‌کنیم:

 • کیفیت آموزشی دانشگاه‌های سوریه در حد ‌ایده‌آلی نیست. بنابراین به شما اطمینان نمی‌دهیم که بعد از فارغ التحصیلی بتوانید در کشور‌های بزرگ کسب و کار راه‌اندازی کنید و یا حتی بتوانید برای مقاطع بعدی به کشور‌های اروپایی مهاجرت کنید.
 • از طرف دیگر عمده دانشگاه‌های سوریه به زبان عربی تدریس می‌کنند. دریافت پذیرش برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور بسیار سخت است.
 • علی رغم اینکه کیفیت آموزش پایین است؛ هزینه تحصیل بسیار بالا می‌باشد و مقرون به صرفه نیست.
 • در کشور سوریه شرایط زندگی مناسب نیست. به خصوص اینکه همواره ناامنی‌های در این کشور وجود دارد و اگر شما می‌خواهید با خانواده به سوریه بروید باید بحث امنیت آن‌ها را نیز در نظر داشته باشید.
 • همه دانشگاه‌های این کشور در دسترس نیستند و از طرف دیگر شما تنوع رشته‌ای را بین دانشگاه‌های سوریه مشاهده نمی‌کنید.

شرایط تحصیل در کشور سوریه

دانشگاه‌های کشور سوریه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند. اگر می‌خواهید وارد دانشگاه‌های سوریه شوید در هر مقطع تحصیلی شرایطی در نظر گرفته شده است که در ادامه مطلب آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوریه

این دوره تحصیلی بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد. باید در پایان هر سال در آزمون‌ها شرکت کنید و در صورتی که نمره قبولی را به دست آوردید می‌توانید برای سال بعد جهت اخذ واحد‌های درسی اقدام کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوریه

مدت زمان این دوره دو سال می‌باشد که لازم است افراد یک پایان‌نامه سپری کنند تا مدرک فارغ التحصیلی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور سوریه

این دوره تحصیلی معمولاً ۵ سال طول می‌کشد. در اغلب مواقع اگر کسی کارشناسی ارشد خود را در این کشور سپری کرده باشد؛ اساتید راهنما پیشنهاد گذارندن دوره دکتری زیر نظر خودشان، بلافاصله بعد از کارشناسی ارشد، به آن شخص می دهند.

مدارک لازم جهت تحصیل در کشور سوریه

به طور کلی شما باید برخی مدارک را در ابتدا برای شرکت در جلسه مصاحبه با کشور سوریه در اختیار داشته باشید. سپس براساس دانشگاهی که انتخاب می‌کنید باید مدارک دیگری را به پرونده خود اضافه کنید. این مدارک کلی عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی قبلی با ریز نمرات به صورت معادل‌سازی شده و ترجمه شده
 • اصل و کپی شناسنامه به صورت ترجمه شده
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • ارائه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • ارائه مقالات علمی
 • داشتن مدرک زبان بین‌المللی

 

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید؛ تحصیل در سوریه محدودیت‌ها و چالش‌های زیادی را دارد. به خصوص اینکه شما قدرت انتخاب زیادی برای دانشگاه و رشته ندارید.

اما اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این کشور به دست بیاورید با قصران گروپ در ارتباط باشید. هر سؤالی دارید از کارشناسان ما بپرسید تا به شما پاسخ دهند. ما کلیه اقدامات برای دریافت ویزای تحصیلی شما را انجام می‌دهیم.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *