قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

اگر می‌خواهید دوره تحصیلات تکمیلی در مقطع فوق لیسانس را آغاز کنید و کسی به شما تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد را پیشنهاد داده است، پس توصیه می‌کنیم حتماً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

هر کشوری برای پذیرش دانشجوی بین‌الملل در مقاطع تحصیلی دانشگاهی، شرایط خاصی را در نظر گرفته است. شما باید بدانید جهت تحصیل در اتریش چه شرایطی لازم می‌باشد و چه مزیت‌هایی نصیب شما خواهد شد.

پس اگر به فکر مهاجرت به اتریش جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس هستید، چند دقیقه وقت خود را برای مطالعه این مطلب کنار بگذارید.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

 • اولین شرط برای تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس این است که مدرک لیسانس داشته باشید. مدرک لیسانس شما باید متعلق به یک مؤسسه معتبر باشد. بنابراین لازم است حتماً آن را معادل‌سازی کنید تا دانشگاه‌های اتریش سطح اعتبار مدرک لیسانس شما را بررسی کنند.
  ممکن است از نظر دانشگاه مورد نظر، مدرک لیسانس شما هیچ اعتباری نداشته باشد و یا اینکه لازم باشد یک دوره آموزشی را پیش از شروع فوق لیسانس، برای سپری کردن چند واحد درسی پشت سر بگذارید.
 • داشتن مدرک زبان، یکی دیگر از شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اتریش می‌باشد. اگر می‌خواهید تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش را آغاز نمایید، باید حتماً برای مقطع کارشناسی ارشد نمره ۶ تا ۶٫۵ را در آزمون آیلتس کسب کنید.
  البته لازم به ذکر است که کارشناسی ارشد در اتریش به زبان انگلیسی عمدتاً در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور ارائه می‌شود. ولی در دانشگاهی که تدریس را به زبان آلمانی انجام می‌دهد، شما حتماً باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید.
 • برخی از دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد آزمون ورودی برگزار می‌کنند و شما باید حداقل نمره قبولی در این آزمون را به دست بیاورید.
 • همچنین لازم است که ریز نمرات مقطع کارشناسی خود را ارائه کنید تا میانگین نمرات شما بررسی گردد.
 • اگر قصد تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه آزاد را دارید، باید فقط به سراغ دانشگاه‌هایی بروید که مدرک دانشگاه آزاد را نیز قبول دارند. پس قبل از انتخاب دانشگاه، حتماً این موضوع را بررسی کنید.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اتریش

 • ارائه مدرک لیسانس و ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی
 • ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات این مقطع به صورت ترجمه شده به زبان آلمانی
 • اصل و ترجمه مدارک شناسایی
 • ارائه توصیه نامه حداقل از دو استاد در مقطع تحصیلی قبلی
 • ارائه انگیزه نامه
 • پاسپورت معتبر به همراه کپی از صفحات اول
 • گواهی عدم منع تحصیل از کشور خود
 • گواهی اشتغال به تحصیل از وزارت علوم در مقطع تحصیلی مربوطه
 • ارائه رزومه کامل و مستندات مربوط به آن

مراحل تحصیل فوق لیسانس در اتریش

 • در اولین قدم شما باید رشته‌ها و همچنین برنامه‌های تحصیلی در کشور اتریش را بررسی نمایید. قطعاً اگر بتوانید بهترین رشته‌ های تحصیلی در اتریش را انتخاب کنید، بعدا برای کار در این کشور نیز به مشکل برخورد نخواهید کرد. همچنین لازم است ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته مورد نظر خود را بررسی نمایید.
 • در مرحله دوم شما باید تقویم آموزشی دانشگاه‌ها را بررسی کنید تا در صورت پذیرش، بتوانید خود را سریعاً برای شروع تحصیل به کشور اتریش برسانید.
 • براساس دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، باید مدارک مدنظر دانشگاه را آماده نمایید.
 • سپس باید این مدارک در اختیار دانشگاه مورد نظر قرار گیرد. خوشبختانه اغلب دانشگاه‌ها امکان ارائه درخواست به صورت آنلاین را نیز فراهم کرده‌اند. پس کافی است به سایت دانشگاه مربوطه وارد شوید. با تأسیس یک حساب کاربری، درخواست خود همراه با مدارک را در داخل سایت بارگذاری نمایید.
 • سپس باید هزینه مربوط به درخواست را پرداخت کنید.
 • در نهایت منتظر باشید تا نتیجه به شما اطلاع داده شود.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

 • کیفیت سیستم آموزشی کشور اتریش در مقطع کارشناسی ارشد بسیار بالا است.
 • کلیه تجهیزات لازم برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها و همچنین منابع علمی به روز، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.
 • تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد، واقعاً بهترین فرصت برای دانشجویانی است که به دنبال نوآوری و پیشرفت هستند.
 • از آنجایی همه دانشگاه‌های کشور اتریش دارای سیستم آموزشی پیشرفته و استاندارد می‌باشند و برخی از دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی جهانی، به عنوان دانشگاه‌های برتر شناخته شده‌اند، بنابراین مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد شما کاملاً معتبر خواهد بود.
 • هزینه‌های زندگی و هزینه‌های تحصیل در کارشناسی ارشد در اتریش کاملاً مقرون به صرفه می‌باشد.
 • همچنین فرصت شغلی بسیار مناسبی برای شما فراهم شده است. بعد از فارغ التحصیلی، می‌توانید در کشور اتریش مشغول به کار شوید.

تقویم آموزشی دانشگاه‌ها در اتریش

اطلاع از تقویم آموزشی دانشگاه‌ها در اتریش برای اینکه به موقع خود را به مقطع تحصیلی و شروع کلاس‌ها برسانید، اهمیت بسیار زیادی دارد.

ترم زمستان در دانشگاه‌های اتریش، از تاریخ ۱ اکتبر تا ۳۰ ژانویه و ترم تابستان، از ۱ مارس تا ۳۰ سپتامبر می‌باشد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

درست است که همه دانشگاه‌های اتریش از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش واقعاً مورد توجه دانشجویان بین‌الملل قرار گرفته است؛ اما شما باید برای انتخاب دانشگاه، به سراغ برترین دانشگاه ‌های اتریش بروید. در این صورت هم مدرک شما معتبرتر خواهد بود و هم از نظر علمی و عملی، مهارت‌های بیشتری را یاد می‌گیرید.

ما در این قسمت از مطلب، لیست دانشگاه‌ های برتر اتریش در مقطع کارشناسی ارشد با رنکینگ جهانی را در اختیار شما قرار می‌دهیم:

دانشگاه تایمز ۲۰۲۳ شانگهای ۲۰۲۲ QS ۲۰۲۳
دانشگاه وین ۱۲۴ ۱۵۱-۲۰۰ ۱۵۱
دانشگاه کلانگفورت ۴۰۱-۵۰۰ ۹۰۱-۱۰۰۰ ۴۸۶=
دانشگاه اینسبروک ۴۰۱-۵۰۰ ۳۰۱-۴۰۰ ۳۰۸=
دانشگاه صنعتی وین ۴۰۱-۵۰۰ ۳۰۱-۴۰۰ ۱۷۹=
دانشگاه صنعتی گراتس ۶۰۱-۸۰۰ ۶۰۱-۷۰۰ ۲۸۴=
دانشگاه یوهان کپلر لینز ۵۰۱-۶۰۰ ۸۰۱-۹۰۰ ۳۵۰=
دانشگاه کارل فرانزتس گراتس ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه پاریس لوردون سالزبورگ ۶۰۱-۸۰۰ ۷۵۱-۸۰۰

شهریه دانشگاه‌های اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان اتحادیه اروپا که می‌خواهند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش اقدام کنند؛ از پرداخت هزینه برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور معاف می‌باشند. مگر اینکه تعداد ترم‌های تحصیلی آن‌ها از ترم‌های استاندارد تعریف شده برای مقطع کارشناسی ارشد، بیشتر گردد.

ولی برای سایر دانشجویان بین‌الملل، پرداخت ۷۲۶/۷۲ یورو در هر ترم الزامی می‌باشد. البته اگر شما می‌خواهید در دانشگاه‌های خصوصی این کشور درس بخوانید، میزان شهریه براساس نوع رشته متفاوت خواهد بود که باید حتماً گزارش دقیقی را از شهریه‌های دانشگاه‌های خصوصی کشور اتریش به صورت به روز‌رسانی، آماده کنید.

بورسیه‌های تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

خوشبختانه بورسیه تحصیلی در اتریش شامل مقطع فوق لیسانس نیز می‌شود. اگر شما معدل و نمرات عالی داشته باشید، می‌توانید از ترم دوم به بعد برای دریافت بورسیه اقدام کنید.

البته وضعیت رزومه علمی شما و همچنین نمره مدرک زبان نیز تأثیر بسیار زیادی بر روی بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد دارد. اگر چه هزینه تحصیل و زندگی در کشور اتریش واقعاً مقرون به صرفه است ولی اگر شما بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید، تقریباً تحصیل برای شما رایگان تمام خواهد شد.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ ویزا برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اتریش

یکی از مهمترین شرایط تحصیل در اتریش با مدرک کارشناسی این است که حتماً ویزای تحصیلی اتریش داشته باشید تا به محض اینکه وارد این کشور شدید، بتوانید مجوز تحصیل را دریافت نمایید.

برای کشور اتریش دو نوع ویزای کوتاه مدت (اعتبار ۳ ماهه) و ویزای بلند مدت (اعتبار ۶ ماهه) صادر می‌شود. وقتی شما با ویزای تحصیلی وارد کشور اتریش شدید، مجوز در اختیار شما قرار می‌گیرد. با این مجوز تحصیلی می‌توانید تا پایان دوره تحصیل در کشور اتریش بمانید.

جهت دریافت ویزا برای تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش باید مراحل زیر سپری گردد:

 • ابتدا باید فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین کامل کنید.
 • تمام مدارکی که جهت دریافت ویزای تحصیلی در داخل سایت سفارت اتریش قرار دارد را آماده نمایید.
 • سپس باید وقت مصاحبه از کشور اتریش بگیرید.
 • در جلسه مصاحبه شرکت کنید و به مدت دو تا چهار هفته منتظر بمانید تا نتیجه مصاحبه اعلام گردد.

کار هنگام تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

خوشبختانه دانشجویان کارشناسی ارشد می‌توانند در هفته ۲۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کنند. دستمزد آن‌ها براساس ساعت کاری محاسبه خواهد شد.

کار دانشجویی بسیار زیادی در کشور اتریش وجود دارد که این امکان را فراهم می‌کند شما در حین تحصیل، بتوانید یک منبع درآمدی برای خود داشته باشید. در این صورت در رفاه بیشتری خواهید بود.

این مسأله برای دانشجویانی که همراه با همسر و فرزندان خود به کشور اتریش ‌می‌روند، اهمیت بیشتری دارد چون بهتر می‌توانند از عهده مخارج زندگی برآیند.

کلام آخر

اگر می‌خواهید برای تحصیل کارشناسی ارشد به اتریش بروید، پیشنهاد ما این است که با قصران گروپ در ارتباط باشید. تمامی مسئولیت کار برای دریافت ویزای تحصیلی را برعهده می‌گیریم.

در انتخاب رشته و دانشگاه نیز ما کنار شما هستیم. چون کارشناسان ما سابقه زیادی در این زمینه دارند، بنابراین به شما کمک می‌کنند بهترین رشته و بهترین دانشگاه را انتخاب کرده و یک آینده شغلی و علمی خوبی را برای خود رقم بزنید.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مطع فوق لیسانس در کشور اتریش را دارید، با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و یا اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *