قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

کار دانشجویی در هلند

یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بین المللی کشور زیبای هلند است. مردم هلند مهربان و نوع دوست هستند و از مهاجران و دانشجویان خارجی به خوبی و گرمی استقبال می کنند. علاوه بر این، طبیعت و آب و هوای مناسب در این کشور، شهریه های نسبتا پایین تحصیل، کیفیت و دانشگاه های استاندارد در هلند باعث جذب دانشجویان بسیاری شده است و باعث شده کشوری جذاب برای کار دانشجویی در هلند و تحصیل در هلند باشد.

شاید سوال شما هم این باشد که آیا امکان کار در هلند همزمان با تحصیل وجود دارد یا خیر یا شرایط کار ضمن تحصیل در هلند چیست؟ در این نوشته به توضیح چگونگی کار دانشجویی در هلند می پردازیم. تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کار دانشجویی در هلند

کار دانشجویی در هلند

اگر در هلند به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل و زندگی هستید به این فکر کرده اید که شرایط کار دانشجویی در هلند چگونه است؟ از آنجایی که شما به عنوان یک فرد غیر اروپایی در هلند مشغول به تحصیل هستید برای انجام کار در این کشور باید مجوز کار داشته باشید.

بسیاری از دانشجویان در هلند همزمان با تحصیل به کار هم مشغول می شوند و از این طریق مخارج تحصیل و زندگی خود را تامین می کنند.

دانشجویان بین المللی برای کار همزمان حین تحصیل باید مجوز کار داشته باشند و فقط مجاز به ۱۶ ساعت کار در هفته هستند.

برخی از دانشگاه ها برای دانشجو ساعاتی را به عنوان کارورزی در نظر گرفته اند، در صورتی که دوره کارورزی دانشجو بخشی از تحصیل او باشد نیازی به اخذ مجوز کار نیست.

بنابراین اگر دانشجوی بین المللی در هلند هستید و قصد کار حین تحصیل دارید باید از کارفرمای خود مجوز کار یا TWV دریافت کنید.

برای یافتن کار دانشجویی در هلند با تحصیل می توانید از طریق سایت های کاریابی اقدام کنید یا از اساتید خود کمک بگیرید و آنها معرف شما باشند.

کار دانشجویی در هلند

انواع کار دانشجویی در هلند

همانطور که گفته شد دانشجویانی که قصد انجام کار حین تحصیل را دارند باید مجوز کار در هلند دریافت کنند. دانشجو مجاز است ۱۶ ساعت در هفته کار کند که شغل های نیمه وقت در این دسته بندی قرار میگیرند. اگر به زبان هلندی مسلط نیستند جای نگرانی نیست، اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی به خوبی صحبت می کنند. دانشجو می تواند به طرق مختلف در هلند مشغول به کار شود:

کار آموزی

برخی از رشته های تحصیلی دوره های کار آموزی را برای دانشجو در نظر میگیرند که جز واحدهای درسی است. میزان ساعت کار کارورزی هم ۱۶ ساعت در هفته است و میزان درآمد با توجه به رشته و شغل می تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین هر ساعت حدوداً ۱۰ تا ۱۶ یورو درآمد دارد.

مشاغل پاره وقت – OFF-CAMPUS

مشاغلی هستند که دانشجو به صورت پاره وقت و یا دور کاری انجام می دهد مانند تدریس خصوصی، دور کاری، کارهای خدماتی و … است.  به خاطر داشته باشید که برای برقراری ارتباط باید به زبان انگلیسی یا هلندی مسلط باشید.

مشاغل پاره وقت – درون دانشگاهی

برخلاف مشاغل نوع قبل، دانشجویان بین المللی در هلند می توانند در شغل هایی مشغول به کار شوند که به مشاغل درون دانشگاهی معروف هستند. مشاغلی که مربوط به رشته های کامپیوتر، پژوهش و … هستند در این دسته قرار میگیرند. برای اینکه دانشجو بتواند به کار مشغول شود از سال دوم تحصیل به بعد باید اقدام به کار کند. رزومه و معدل خوب دانشجو می تواند او را در اخذ کار موفق کند.

کارهای داوطلبانه

برای انجام کارهای داوطلبانه در هلند باید مجوز انجام کار داشته باشید. تسلط به زبان انگلیسی و یا هلندی نیز یکی از ملزومات انجام این نوع از کار در هلند است. این نوع از کار اغلب به کارها و پروژه های دانشجویی در دانشگاه مربوط می شود.

کار دانشجویی در هلند

شرایط و قوانین مربوط به اخذ مجوز

مجوز کار دانشجویی توسط کارفرما اخذ میشود و مهمترین قانون آن که این است که میزان کار دانشجو نباید از ۱۶ ساعت تجاوز کند. متقاضیانی که در ماه های آگوست و ژوئن تقاضای انجام کار می کنند می توانند تمام وقت مشغول به کار شوند. همچنین متقاضی باید توانایی انجام کاری را که برای آن درخواست داده است را داشته باشد. مثلا از دانش کافی برخوردار باشد.

شرایط کار همراه دانشجو در هلند

افرادی که در هلند مشغول به تحصیل هستند میتوانند خانواده خود را به عنوان همراه داشته باشند. خانواده فرد فقط شامل همسر و فرزند می شود. پیشنهاد می شود فرد در ابتدا کارت اقامت خود را دریافت کرده و سپس برای الحاق خانواده خود درخواست دهد.

در صورتی که فردی که ویزای تحصیلی هلند را دریافت کرده است و در این کشور به کار مشغول است شهروند اتحادیه اروپا نباشد همسر وی برای کار باید مجوز کار دریافت کند و مجاز است همان ۱۶ ساعت در هفته را به کار بپردازد.

برای پیدا کردن کار مد نظر در هلند می توانید در سایت های کاریابی مانند Glass door جستجو کرده و با کارفرمای هلندی مذاکره کنید. به خاطر داشته باشید که در زمان کار در هلند قوانین و شرایط کار حین تحصیل در هلند را رعایت کنید.

در صورتی که قصد دریافت ویزای تحصیلی هلند و یا مهاجرت به هلند را دارید می توانید از مشاوره کارشناسان ما در قصران گروپ بهره ببرید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *