قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در صربستان ۲۰۲۴

صربستان یکی از کشور‌های اروپایی است که دقیقاً در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است. طبق آمار، این کشور جمعیت کمی دارد و به همین دلیل به عنوان یکی از کشور‌های کوچک در اروپا شناخته می‌شود. تحصیلات عالی در کشور صربستان همچنان در حال پیشرفت است.

ممکن است شما تصمیم گرفته باشید تا برای ادامه تحصیل در دانشگاه، وارد صربستان شوید. همچنین اگر اعضای خانواده تان در صربستان زندگی می‌کنند؛ می توانید تحصیلات دانشگاهی تان را در این کشور سپری کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در کشور صربستان به دست بیاورید.

در ابتدا لازم است این نکته را یادآور شویم که شما، به عنوان یک ایرانی، اگر بعد از تحصیل قصد بازگشت، ادامه تحصیل و یا کار در ایران را دارید؛ فقط باید به سراغ دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در صربستان بروید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در صربستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در صربستان- گروه ب (خوب)

 1. University of Belgrade
 2. University of Novi Sad

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در صربستان- گروه ج (متوسط)

 1. University of Kragujevac
 2. University of Niš
 3. University of Prishtina

جزئیات تحصیل در صربستان

قطعاً تمام کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند؛ باید با توجه به شرایط خود بهترین کشور و بهترین دانشگاه را انتخاب نمایند. صربستان یکی از کشور‌هایی است که اگر چه از نظر مهاجرت تحصیلی شهرت زیادی ندارد ولی در چند سال اخیر توانسته است دانشجویان زیادی را در سطح بین‌الملل جذب کند. هزینه تحصیل در صربستان و زندگی در این کشور ارزان و اعتبار مدرک دانشگاهی آن بسیار بالا است. به همین دلیل انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

آیا تحصیل در کشور صربستان واقعاً مناسب است؟

شاید تصور کنید که چون هنوز هم جای پیشرفت در زمینه تحصیلات عالی در کشور صربستان وجود دارد این کشور برای تحصیل اصلاً مناسب نیست ولی جالب است که تحصیل در صربستان مزیت‌های زیادی دارد:

 • چندین دانشگاه معتبر از نظر استاندارد‌های جهانی در کشور صربستان وجود دارد که اگر وارد این دانشگاه شوید مدرک به دست آمده از آن اعتبار زیادی خواهد داشت.
 • شما می‌توانید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنید که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. بنابراین نیازی نیست زبان صربستانی را یاد بگیرید.
 • شهریه دانشگاه‌ها در صربستان پایین است و در واقع هزینه تحصیل برای شما بسیار ارزان تمام می‌شود.
 • همچنین هزینه زندگی در کشور صربستان بسیار مقرون به صرفه است.
 • این امکان برای شما وجود دارد که در حین تحصیل به کار پاره وقت نیز مشغول شوید.
 • دانشگاه‌های صربستان برای شما تسهیلاتی همانند خوابگاه و همچنین کمک هزینه تحصیلی را نیز در نظر گرفته‌اند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در صربستان

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور صربستان

شما برای هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید وارد دانشگاه‌های صربستان شوید. اما اگر می‌خواهید درمورد هر کدام از این دوره‌ها اطلاعات کافی داشته باشید در این قسمت با ما همراه باشید:

تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی

 این دوره تحصیلی بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. ممکن است در برخی از رشته‌ها نیاز باشد که شما پایان‌نامه ارائه کنید. از طرف دیگر برای ورود به این مقطع لازم است آزمون ورودی را سپری کنید.

تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی ارشد

این دوره تحصیلی در کشور صربستان بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. لازم است حتماً مدرک زبان ارائه کنید؛ معرفی نامه داشته باشید و از طرف دیگر در آزمون ورودی حداقل نمره مد نظر دانشگاه را دریافت کنید.

تحصیل در صربستان در مقطع دکتری

معمولاً دوره دکترا در کشور صربستان ۳ سال طول می‌کشد ولی براساس رشته تحصیلی و در نتیجه پایان‌نامه شما ممکن است این دوره به ۴ سال بیانجامد. شما حتماً باید حتماً مدرک زبان داشته باشید.

دریافت بورسیه تحصیلی در کشور صربستان

همانگونه که گفتیم هزینه تحصیل در کشور صربستان بسیار پایین است اما با این حال شما می‌توانید از بورسیه‌ها نیز استفاده کنید تا هزینه‌ها مقرون به صرفه‌تر برای شما تمام شود. بورسیه برای هر سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد.

خوشبختانه طبق قوانین کشور صربستان بورسیه شامل حال دانشجویان ایرانی نیز می‌گردد. خدماتی که شما از طریق همین بورسیه دریافت می‌کنید شامل:

 • پرداخت کامل شهریه دانشگاه
 • پرداخت کامل شهریه برای دوره زبان
 • کمک هزینه تحصیلی ماهانه برای دانشجو
 • پرداخت هزینه غذا و اقامت
 • بیمه درمانی

البته ممکن است تفاوت‌هایی بین دانشگاه‌ها از نظر خدمات بورسیه دیده شود. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم قبل از اینکه دانشگاهی را انتخاب نمایید حتماً بورسیه‌های تحصیلی آن را نیز مد نظر داشته باشید.

 

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید سیستم آموزشی صربستان یک سیستم رو به پیشرفت است که از استاندارد‌های جهانی استفاده می‌کند. بنابراین شما می‌توانید از این فرصت برای تحصیل در کشور صربستان استفاده نمایید.

با قصران گروپ در ارتباط باشید و هر گونه سؤالی در مورد تحصیل در صربستان داشتید از کارشناسان حرفه‌ای ما بپرسید. اگر به دنبال دریافت ویزای تحصیلی برای این کشور هستید کار را به ما بسپارید تا با آسودگی خاطر بتوانید مهاجرت تحصیلی خود را به سرانجام برسانید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *