قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

لیست کشورهایی که با تولد فرزند اقامت می دهند

مهاجرت از طریق تولد فرزند – برای مهاجرت و اقامت دائم در یک کشور راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از راه‌های دریافت شهروندی مهاجرت از طریق تولد فرزند است. اما شاید بپرسید کدام کشورهای امکان اقامت با تولد فرزند را دارند.

اقامت با تولد فرزند

اقامت با تولد فرزند (مهاجرت از طریق تولد فرزند)

همه خانواده‌ها می‌خواهند فرزندشان در بهترین مکان و بهترین شرایط به دنیا آمده و آینده او را تا حدودی تضمین نمایند. همان‌طور که می‌دانید شرایط زندگی در همه کشورها یکسان نیست به همین دلیل اکثر خانواده‌ها برای به‌دنیاآوردن فرزند مهاجرت می‌کنند. هدف اصلی از این کار، حق شهروند و دریافت گذرنامه و دریافت اقامت با تولد فرزند است. هنگامی که نوزاد در یک کشور متولد می‌شود شهروند آن کشور است و از تمامی مزایای رفاهی و شهروندی آن کشور بهره‌مند می‌شود. در ادامه کشورهایی که از طریق تولد فرزند اقامت دائم می‌دهند را برای شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

قاره‌هایی که با تولد فرزند اقامت می‌دهند

کشورهایی که بدون قرار دادن شرایط خاصی به متقاضیان شهروندی اعطا می‌کنند انگشت شمارند. خانواده‌ها به دو طریق می‌توانند برای فرزند خود شهروندی کشور دیگری را اخذ نمایند. روش اول قانون خون است؛ در شرایطی به نوزاد شهروندی دائم اعطا می‌شود که هر دو والد کودک یا یکی از آن‌ها دارای ملیت آن کشور باشد. روش دوم قانون خاک است؛ کشورهایی که قانون خاک را قبول دارند، بدون هیچ شرطی به نوزاد تازه‌ متولد شده تابعیت اعطا می‌کنند و برای آن‌ها ملیت والدین هیچ اهمیتی ندارد. در زیر قانون اصل خاک را در قاره‌های مختلف به‌صورت مختصر شرح می‌دهیم:

  • قاره اروپا و اقیانوسیه

در قاره‌های اروپا، استرالیا و نیوزلند قانون اخذ خاک مورد قبول نیست و تولد فرزند در این کشورهای باعث اخذ اقامت دائم نمی‌شود. در اروپای شرقی و غربی به قانون اصل خون پایبند هستند. اما به‌ طور کلی در کشورهایی مانند فرانسه، استرالیا و نیوزلند شرایط کمی آسان‌تر است؛ بدین صورت که اگر والدین کودک بیش از ۵ سال در این کشورها اقامت داشته باشند، به کودک آن‌ها حق شهروندی اعطا می‌شود. البته توجه داشته باشید که این قوانین هرساله دستخوش تغییرات است.

  • قاره آسیا

در قاره آسیا معمولاً اکثر کشورها به اصل خون پایبند هستند و گرفتن حق شهروندی برای نوزاد تازه‌متولدشده در این قاره کمی دشوار است. تنها کشوری که در قاره آسیا پیرو اصل خاک است و امکان اقامت با تولد فرزند را دارا می باشد کشور پاکستان است.

  • قاره آمریکا

در قاره آمریکا نسبت به کشورهای اروپایی و آسیایی کشورهای بیشتری وجود دارند که امکان اقامت با تولد فرزند را می‌دهند. در قاره آمریکا، کشورهای آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی پیرو اصل خاک هستند. تنها کشوری که در قاره آمریکا پایبند اصل خون است، کشور کلمبیا است.

  • قاره آفریقا

این قاره برای انتقال تابعیت توسط بانوان محدودیت دارد. تمامی کشورهای این قاره (به جز تانزانیا) با تولد فرزند در این خاک حق شهروندی اعطا نمی‌کنند.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.