قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان

پاکستان یکی از کشور‌هایی است که در نزدیکی ایران قرار گرفته است. با توجه به اینکه در این کشور گروه‌های تروریستی زیادی وجود دارد، شاید همین موضوع شما را از تحصیل در پاکستان منصرف کند. به هر حال ما می‌خواهیم در این مطلب در مورد شرایط تحصیل در پاکستان صحبت نماییم. به خصوص اینکه با بررسی لیست دانشگاه ‌های مورد تأیید وزارت علوم در پاکستان متوجه خواهید شد مدرک شما پس از فارغ التحصیلی، در ایران اعتبار دارد. پس بدون هیچ پیش داوری، ابتدا این مطلب را به طور کامل مطالعه نمایید. افرادی که تحصیل در پاکستان و مهاجرت تحصیلی را انتخاب می‌کنند باید به سراغ دانشگاه‌های زیر بروند چون این دانشگاه‌ها تأییدیه علمی لازم را از وزارت علوم کسب کرده‌اند:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان گروه الف(ممتاز)

 1. Comsats University Islamabad (CUI)

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان گروه ب(خوب)

 1. Aga Khan University
 2. Government College University – Faisalabad
 3. Lahore University od Management Sciences
 4. National University of Science and Technology – Pakistan
 5. Quaid-I-Azam University, Islamabad (QAU)
 6. University of Agriculture – Faisalabad
 7. University of Engineering & Technology Lahore
 8. University of Lahore
 9. University of Punjab

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان گروه ج(متوسط)

 1. Abdul Wali Khan University
 2. Arid Agriculture University
 3. Baaauddin Zakariya University
 4. Government College University Lahore
 5. Hazara University
 6. Iqra University IU Karachi
 7. Pakistan Institute of Engineering & Applied Sciences
 8. University of Karachi
 9. University of Peshawar
 10. University of Veterinary & Animal Science – Pakistan
 11. University of Gujrat
 12. University of Malakand
 13. University of Sargodha

مزایای تحصیل در پاکستان

 • جالب است بدانید که در کشور پاکستان یک شبکه کاملاً پیشرفته از بیش از ۲۰۰ دانشگاه در سطح بین‌الملل وجود دارد. این دانشگاه‌ها از استاندارد‌های جهانی برخوردار هستند. بنابراین یک فرصت ‌ایده‌آل برای مهاجران آسیایی فراهم می‌شود تا در کشوری با استاندارد‌های جهانی و نزدیک به کشور ایران تحصیل نمایند. در واقع شما در دانشگاه‌های پاکستان، آموزش عالی در سطح کشور‌های بزرگ را تجربه خواهید کرد.
 • زبان رسمی مردم کشور پاکستان، اردو می‌باشد اما تدریس در برخی از رشته‌ها ، به زبان انگلیسی نیز انجام می‌شود. شما در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.
 • فرصت‌های شغلی در کشور پاکستان مناسب می‌باشد. پس بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار مناسبی خواهید شد.
 • از آنجایی که پاکستان یک کشور آسیایی است، بنابراین شباهت بیشتری با کشور ایران دارد. بنابراین شما سریع‌تر می‌توانید خود را با محیط جدید وفق دهید.
 • هزینه تحصیل و زندگی در کشور پاکستان نسبت به بسیاری از کشور‌های بزرگ که سطح بالایی از آموزش‌ها را ارائه می‌کنند، ارزان‌تر است.
 • با توجه به امکاناتی که در دانشگاه‌های کشور پاکستان وجود دارد، شرایط خوبی برای شما فراهم می‌شود تا از طریق امور تحقیقاتی، رزومه علمی خود را تقویت کنید.

معایب تحصیل در کشور پاکستان

 • اگر چه دانشگاه‌های دولتی این کشور به صورت رایگان دانشجو می‌پذیرند ولی این قانون برای دانشجویان بین‌الملل صدق نمی‌کند. پس شما وارد هر دانشگاهی که شوید، باید شهریه بپردازید. البته شهریه دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمتر است.
 • همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم، کشور پاکستان اصلاً امنیت لازم را ندارد. حملات تروریستی در این کشور بسیار زیاد است. پس نمی‌توانید زندگی امنی را تجربه کنید.
 • اگر می‌خواهید در این کشور مشغول به کار شوید، لازم است حتماً زبان اردو را یاد بگیرید.

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور پاکستان

خوشبختانه در تمامی دانشگاه‌های کشور پاکستان هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. در این قسمت با ما همراه باشید تا این مقاطع را بررسی کنیم:

 • تحصیل در پاکستان در مقطع کارشناسی

برای ورود به این مقطع لازم است آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارید. البته برخی از دانشگاه‌ها شرط مصاحبه و بررسی رزومه علمی را نیز در نظر می‌گیرند. اگر شما در دانشگاهی درس می‌خوانید که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، باید مدرک زبان انگلیسی را داشته باشید.

 • تحصیل در پاکستان در مقطع کارشناسی ارشد

این دوره تحصیلی ۱ تا ۲ سال به طول می‌انجامد و شما باید ‌ایده‌های خلاقانه و جدید را برای پایان‌نامه انتخاب کنید. داشتن انگیزه نامه، توصیه نامه، رزومه علمی قوی و مدرک زبان از شرایط ورود به این مقطع می‌باشد.

 • تحصیل در پاکستان در مقطع دکتری

معمولاً طول دوره این مقطع ۳ تا ۵ سال است. براساس اینکه شما کدام رشته و چه پروژه‌ای را انتخاب می‌کنید، طول دوره تحصیل متفاوت خواهد بود. شما برای ورود به این مقطع حتماً باید مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدرک زبان، رزومه علمی، انگیزه نامه و توصیه نامه داشته باشید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

قطعاً شما می‌خواهید بدانید سیستم آموزش مدارس در کشور پاکستان چگونه است؟ آیا اوضاع کاری در این کشور رو به رشد می‌باشد؟ آیا تبعیض جنسیتی در این کشور وجود دارد یا خیر؟ به طور کلی برای اینکه اطلاعات کاملی در مورد تحصیل در پاکستان به دست بیاورید، با قصران گروپ در ارتباط باشید. ما نه تنها مشاوره رایگان برای شما برگزار می‌کنیم بلکه جهت دریافت ویزای تحصیلی، با کمک کارشناسان ما هیچ دغدغه و نگرانی نخواهید داشت.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *