قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

ارشد مجدد یا دکتری

اگر قصد تحصیلی در کانادا و اپلای در دانشگاه های این کشور را دارید احتمالا شما هم مانند بسیاری دیگر که تحصیلات خود را در مقطع ارشد به پایان رسانده اند و قصد ادامه تحصیل دارند، سر دوراهی ارشد مجدد یا دکتری هستند. ممکن است سوال شما این باشد که با وجود داشتن مدرک ارشد می توانم مجدد برای این مقطع درخواست ویزای تحصیلی دهم یا خیر؟ کدام بهتر است ارشد مجدد یا دکتری

اینکه ارشد مجدد یا دکتری درخواست دهید، ارتباطی با رشته شما ندارد، بلکه به هدف شما بستگی دارد. اینکه بعد از اتمام تحصیل قصد انجام چه کاری را دارید، اگر برای تدریس در دانشگاه عجله دارید برای دکتری درخواست دهید، همچنین اگر به کار تحقیق و جستجو علاقه مند هستید نیز باید تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهید.

اما اگر علاقه مند هستید بار دیگر در رشته خود اما در کشوری دیگر تحصیل کنید و ویزای تحصیلی را دریافت کنید، می توانید برای مقطع ارشد درخواست دهید.

ارشد مجدد یا دکتری

ارشد مجدد یا دکتری ؟ کدام بهتر است

همانطور که گفته شد درابتدا باید مشخص کنید که به چه منظور قصد ادامه تحصیل دارید. آیا واقعا حوصله تحصیل دوباره در یک مقطع تکراری را دارید؟ و در نظر هم داشته باشید که باید مجدد هزینه کنید برای مقطع تان! علاوه بر هزینه تحصیل، مخارج زندگی نیز به آن اضافه می شود. اگر این موارد به مدرکی که از دانشگاهی در خارج از کشور دریافت می کند می ارزد برای مقطع ارشد مجدد اقدام کنید.

  مدارک لازم برای پذیرش در مقطع ارشد مجدد یا دکتری

برای دریافت پذیرش در هر مقطعی باید مدارکی را آماده کنید. اغلب مدارکی که برای اعطای ویزای تحصیلی مشخص می شود ثابت هستند اما با توجه به مقطع تحصیلی ممکن است کمی تفاوت داشته باشد.

مدارک لازم برای اپلای ارشد مجدد

  • گذرنامه
  • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
  • مدرک کارشناسی و مدرک ارشد
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه از اساتید
  • تمکن مالی
  • مدرک زبان آیلتس یا تافل ( بسته به درخواست دانشگاه)
  • رزومه یا CV

ارشد مجدد یا دکتری

برای تحصیل در مقطع ارشد مجدد یا دکتری باید شهریه پرداخت کنید. شهریه با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. البته در صورت دریافت بورسیه تحصیلی و یا فاند از هزینه های تحصیل شما کاسته می شود.

میزان شهریه ارشد مجدد یا دکتری با توجه به کشور و دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. هزینه‌های شرکت در دوره ارشد مجدد کمتر است، چون تعدادی از واحدهای درسی که قبلاً خوانده‌اید کم می‌شوند و اینکه مدت‌زمان تحصیل ارشد مجدد کوتاه‌تر از دکترا است. البته لازم به ذکر است که گاهی هزینه مقطع دکترا رایگان است.

مقایسه ارشد مجدد یا دکتری

اگر هنوز تصمیم نگرفته اید برای ارشد مجدد یا دکتری اقدام نمایید در ادامه مقایسه ای میان این دو مقطع انجام می دهیم.

موضوع مورد بررسی دکتری ارشد مجدد
هزینه هزینه کمتر نسبت به ارشد هزینه بر
طول مدت تحصیل ۳ تا ۷ سال ۱ تا ۳ سال
اشتغال به کار بعد از تحصیل نسبت به ارشد دشوارتر است آسان
اخذ اقامت بعد از تحصیل امکان اقامت بعد از تحصیل و دریافت ویزای کاری وجود دارد امکان اقامت بعد از تحصیل و دریافت ویزای کاری وجود دارد
امکان دریافت بورسیه در صورت دارا بودن شرایط و معدل بالا ممکن است و شانس بورس شدن بیشتر از ارشد است شانس دریافت بورسیه در ارشد مجدد کمتر از دکتری است
شانس دریافت پذیرش تحصیلی دشوارتر از ارشد مجدد است کمی دشوار اما در صورت داشتن شرایط ممکن است

 

شرایط پذیرش در ارشد مجدد یا دکتری

برای دریافت ویزای تحصیلی در ارشد مجدد و یا دکتری باید دارای شرایطی باشید:

  • برای پذیرش تحصیلی در مقطع ارش مجدد دارا بودن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد، اپلای برای ارشد مجدد در رشته سابق، آزمون آیلتس الزامی است.
  • برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد، ادامه تحصیل در رشته مرتبط با ارشد، دارا بودن مدرک زبان و سابقه کارهای تحقیقاتی از الزامات است.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *