قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

ویزای الحاق به خانواده ایتالیا

کسانی می توانند برای دریافت ویزای الحاق به خانواده ایتالیا اقدام کنند که یکی از بستگانشان در این کشور مجوز اقامت معتبر داشته باشد. اگر یکی از اعضای خانواده خود را در ایتالیا دارید، بهتر است برای دریافت این نوع ویزا درخواست دهید، چرا که شانس اخذ ویزای الحاق به شما و دیگر اعضای خانواده تان خیلی بیشتر از ویزای توریستی ایتالیا می ‌باشد. این ویزا به ویزای همسر ایتالیا یا ویزای اتحاد مجدد خانواده (ricongiungimento familiar)  نیز معروف است.

ویزای الحاق به خانواده ایتالیا

ویزای الحاق به خانواده ایتالیا چیست؟

ویزای الحاق به خانواده ایتالیا، که با نام های ویزای ملی یا D نیز شناخته می شود، یک نوع ویزای اقامت بلند مدت این کشور می باشد که به فرد دارنده اجازه می‌دهد تا با هدف پیوستن به خانواده خود، بیش از ۶ ماه در ایتالیا اقامت داشته باشد.

اگر عضو خانواده شما شهروند اتحادیه اروپا یا اهل نروژ، سوئیس، لیختن اشتاین یا ایسلند نباشد، برای ورود به ایتالیا و اقامت در این کشور به ویزای الحاق خانواده ایتالیا نیاز دارد.

پس از اخذ ویزای الحاق به خانواده ایتالیا و ورود اعضای خانواده شما به این کشور، می توانند برای دریافت مجوز اقامت دائم ایتالیا درخواست دهند.

چه افرادی واجد شرایط اخذ ویزای الحاق به خانواده ایتالیا هستند؟

کسانی واجد شرایط درخواست ویزای الحاق خانواده ایتالیا هستند که یکی از اعضای خانواده فرد مقیم در ایتالیا باشند و یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • همسر فرد
 • فرزندان زیر ۱۸ سال فرد یا همسر او که اجازه والدین خود را دارد.
 • فرزندان بالای ۱۸ سال که به دلایلی مانند معلولیت جسمی یا ذهنی به والدین وابسته هستند.
 • والدین بالای ۶۵ سال که فرزند دیگری ندارند که از آنها مراقبت کند.

چگونه برای اخذ ویزای الحاق به خانواده ایتالیا اقدام کنیم؟

برای درخواست ویزای الحاق به خانواده در ایتالیا، در ابتدا باید مجوزی به نام Nulla Osta را دریافت کرده و سپس مراحل زیر را طی کنید:

 1. دریافت مجور Nulla Osta: این مجوز که توسط مقامات ایتالیایی صادر می شود، به فرد اجازه می‌دهد برای ملحق شدن به خانواده خود به ایتالیا سفر کنند. متقاضی برای دریافت مجوز Nulla Osta باید درخواست خود را به اداره مهاجرت ایتالیا ارائه بدهد. اداره مهاجرت، پس از بررسی و تایید درخواست، این مجوز را به صورت الکترونیکی به سفارت یا کنسولگری مربوطه ارسال می‌کند.

از آنجایی که این مجوز فقط ۶ ماه اعتبار دارد، متقاضی باید پس از دریافت آن هر چه سریع تر فرایند درخواست ویزا را آغاز کند.

 1. گرفتن وقت سفارت ایتالیا؛ این کار از طریق سایت کارگزاری CKGSIR انجام می شود. راهنمای دریافت وقت سفارت ایتالیا
 2. جمع آوری تمامی مدارک مورد نیاز.
 3. تکمیل فرم درخواست ویزای ملی ایتالیا؛ این فرم را باید از سایت سفارت ایتالیا دریافت کرد.
 4. پرداخت هزینه ویزای ایتالیا.
 5. مصاحبه سفارت؛ پس از طی کردن مراحل فوق یک زمان مصاحبه در سفارت به متقاضی اعلام می شود.
 6. در این مرحله متقاضی باید منتظر جواب درخواست بماند تا ویزا برای وی صادر شود.

ویزای الحاق به خانواده ایتالیا

مدارک مورد نیاز ویزای الحاق به خانواده ایتالیا

هنگام درخواست برای ویزای الحاق به خانواده در ایتالیا، چندین سند و مدرک مبنی بر اثبات واجد شرایط بودن، از شما درخواست می شود. مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع ویزا عبارتند از:

 • ارائه اصل و کپی مجوز Nulla Osta
 • ارائه کپی مجوز اقامت ایتالیا، کارت شناسایی و پاسپورت
 • تکمیل فرم درخواست ویزای اقامت طولانی مدت ایتالیا و ارائه آن به صورت امضا شده
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • ارائه گذرنامه ای که اعتبار آن تا حداقل سه ماه پس از تاریخ انقضای ویزا بوده و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • اظهارنامه فرد مقیم ایتالیا مبنی بر اینکه تمکن مالی برای اداره کردن خانواده خود را دارد و می‌ خواهد آن ها را به ایتالیا بیاورد.
 • ارائه مدارک و نامه تمکن مالی
 • کپی شناسنامه فرد مقیم ایتالیا
 • ترجمه گواهی تولد فرزندان و سند ازدواج همسر
 • اثبات و ارائه گواهی معتبر مبنی بر داشتن محل اقامت مناسب برای زندگی اعضای خانواده
 • رسید پرداخت صورت حساب ها و هزینه ویزای ایتالیا
 • ارائه گواهی رزرو بلیط هواپیما
 • ارائه اجازه کتبی از والدین فرزندان زیر ۱۸ سال که به آنها اجازه می‌دهد به ایتالیا سفر کنند.
 • اثبات وابستگی مالی بین فرد و والدینتان و حمایت از آن ها، در صورت درخواست ویزا برای والدین.
 • ارائه بیانیه کتبی از طرف والدین مبنی بر وابستگی مالی به فرد مقیم در ایتالیا.

انواع ویزای همراه ایتالیا کدام اند؟

 • دائمی: ویزای همراه دائمی به خانواده افرادی داده می شود که اقامت دائم ایتالیا دارند. ویزای همراه دائمی به دارندگان خود این امکان را می دهد که بتوانند در ایتالیا به تحصیل، کار و زندگی مشغول شوند. این ویزا بستگی به اقامت متقاضی اصلی دارد و تا زمانی اعتبار خواهد داشت که او هنوز در ایتالیا و به‌ صورت قانونی زندگی کند.
 • موقت: ویزای همراه موقت به خانواده افرادی داده می شود که ویزای تحصیلی، کاری و ویزای انتقالی دارند. دارندگان این ویزا در بعضی از کشورها (به‌ غیر از آمریکا) حقوق کمی به میزان کار پاره‌ وقت و غیر رسمی دریافت می‌ نمایند.

تمکن مالی مورد نیاز ویزای الحاق به خانواده ایتالیا

تمکن مالی مورد نیاز برای این ویزا برای یک فرد مجرد حداقل ۵٫۸۳۰٫۷۶ یورو در سال است و این فرد باید بیشتر از این مبلغ در ایتالیا درآمد داشته باشد. اگر همسر و فرزندان بخواهند به ایشان ملحق شوند، باید در سال حداقل  ۱۱۶۶۱٫۵۲ یورو درآمد داشته باشد.

همچنین برای اخذ ویزای الحاق به خانواده، باید یک آپارتمان با متراژ تعیین شده بر اساس تعداد اعضای خانواده، اجاره یا خریداری شده باشد. به عنوان مثال حداقل مساحت مورد نیاز برای دو نفر، ۴۵ متر با یک اتاق خواب می باشد و این فضا برای چهار نفر به ۶۰ متر با دو اتاق خواب افزایش پیدا می کند.

هزینه و مدت زمان دریافت ویزای الحاق خانواده به ایتالیا

مدت ‌زمان پردازش، جواب‌ دهی و صدور این نوع ویزا مانند ویزای توریستی ایتالیا ممکن است از سه هفته تا چند ماه طول بکشد. البته باید زمان پروسه دریافت مجوز Nulla Osta را هم به آن اضافه کنید که این مدت ‌زمان می ‌تواند بین ۴ تا ۱۲ ماه متغیر باشد.

همچنین هزینه اخذ این ویزا تقریبا ۱۱۶ یورو به ‌ازای هر نفر از اعضای خانواده است.

پس از صدور و دریافت ویزای الحاق خانواده خود از مقامات مربوطه ایتالیا در خارج از کشور، افراد دارنده ویزا تا حداکثر شش ماه فرصت دارند تا وارد خاک ایتالیا شوند.

توجه داشته باشید هنگام ورود افراد به ایتالیا، تا هشت روز بعد فرصت دارید تا درخواست مجوز اقامت ایتالیا یا Permesso di soggiorno  را برای آن ها ثبت کنید. مجوز اقامت در ایتالیا به اعضای خانواده شما اجازه می‌دهد تا در این کشور کار کنند و تحصیلات خود را ادامه دهند.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

با توجه به مطالب گفته شده، اگر یکی از اعضای خانواده شما در ایتالیا اقامت دارد، دریافت ویزای الحاق به خانواده می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای شما جهت مهاجرت به ایتالیا باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان ما در قصران گروپ در ارتباط باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *