قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق ۲۰۲۴

یکی از کشور‌های همسایه ایران که شاید گزینه انتخابی شما برای تحصیل باشد، عراق است. عراق کشوری عرب زبان و مسلمان است و همین مذهب، باعث قرابت فرهنگی بین عراق با ایران شده است.

اما برای تحصیل در عراق شما باید نکات زیادی را در نظر داشته باشید. برای مثال لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق را بررسی کنید؛ در مورد کیفیت سیستم آموزشی حاکم در دانشگاه‌های این کشور تحقیقات زیادی انجام دهید و سپس به یک تصمیم درست برسید.

این مطلب اطلاعات پایه در مورد تحصیل در عراق را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس با ما همراه باشید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق

کشور عراق یکی از همسایه‌های ایران است که سیستم آموزشی قوی را در چند سال اخیر در دانشگاه‌های خود توسعه داده است. به همین دلیل تحصیل در عراق یک فرصت برای ایرانی‌ها شده است تا هم مهاجرتی به این کشور داشته و هم بتوانند در یک سیستم آموزشی مناسب دوران دانشگاهی خود را سپری کنند.

البته فراموش نکنید که ایرانی‌ها باید وارد دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتخانه شوند که در مورد عراق شما می‌توانید در دانشگاه‌های زیر تحصیل کنید:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق – گروه ب (خوب)

 1. MUSTANSIRIYA UNIVERSITY
 2. UNIVERSITY OF BAGHDAD
 3. UNIVERSITY OF KUFA

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق – گروه ج (متوسط)

 1. DIYALA UNIVERSITY
 2. UNIVERSITY OF MOSUL
 3. UNIVERSITY OF BABYLON
 4. UNIVERSITY OF BASRAH
 5. UNIVERSITY OF KIRKUK
 6. UNIVERSITY OF TECHNOLOGY, IRAQ

جزئیات تحصیل در عراق

بررسی مزایای تحصیل در عراق

جهت مهاجرت تحصیلی، شما باید مزایا و معایب کشور انتخابی خود را بررسی نمایید تا بتوانید درست عمل کنید. با توجه به آنچه که گفته شد، مهمترین مزیت ‌های تحصیل در عراق عبارتند از:

 • کشور عراق در همسایگی ایران قرار دارد. بنابراین رفت و آمد به این کشور بسیار راحت می‌باشد. شما در طول سال هر چند بار که بخواهید می‌توانید به عراق سفر کنید.

 

 • قرابت دینی بین ایران و عراق باعث تشابهات زیادی شده است که شرایط زندگی در عراق را برای شما راحت‌تر می‌کند.

 

 • هزینه‌های زندگی در کشور عراق پایین می‌باشد.

 

 • برخی از دانشگاه‌های کشور عراق مورد تأیید وزارت علوم هستند. پس بعد از فارغ التحصیلی، برای کار کردن مشکلی پیدا نمی‌کنید.

 

معایب تحصیل در عراق

 • قطعاً برای انتخاب یک کشور جهت تحصیل شما باید کیفیت سیستم دانشگاهی آن کشور را بررسی کنید. متأسفانه باید بگوییم که از نظر استاندارد‌های جهانی، دانشگاه‌های کشور عراق در سطحی بسیار پایین‌تر از کشور‌های اروپایی قرار دارند.

پس اگر بخواهید برای دوران بعدی تحصیلات خود به کشور‌های اروپایی بروید، با مدرک به دست آمده از عراق دچار محدودیت خواهید شد.

 

 • اگر چه هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در عراق پایین می‌باشد ولی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، بسیار بالا گزارش شده است.

 

 • کیفیت زندگی در کشور عراق پایین است.

 

 • اغلب رشته‌ها در اغلب دوره‌های تحصیلی به زبان عربی تدریس می‌شوند. پس شما حتماً باید مسلط به این زبان باشید.

 

 • عراق کشوری بسیار گرم است که در تابستان شرایط سختی را برای زندگی ایجاد می‌کند. اگر شما به گرمای زیاد عادت ندارید، ورود به عراق زندگی را برای شما اذیت‌کننده می‌کند.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در عراق

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور عراق

در تمامی دانشگاه‌های کشور عراق هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. برای اینکه با این دوره‌ها آشنا شوید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس در کشور عراق ۴ ساله است و مهمترین شرط برای پذیرش در این مقطع، قبولی در آزمون ورودی است که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. شما آزمونی شبیه به کنکور ایران را برای ورود به مقطع کارشناسی در عراق پشت سر خواهید گذاشت.

همچنین حتماً باید مدرک دیپلم و ریز نمرات قبلی خود را ارائه کنید و مدارک باید معادل‌سازی شوند. البته در برخی از دانشگاه‌ها، شما بدون معادل‌سازی نیز می‌توانید تحصیل کنید ولی لازم است یک دوره ۶ ماهه به صورت پیش نیاز برای ورود به کارشناسی را سپری نمایید.

تحصیل در عراق در مقطع کارشناسی ارشد

این مقطع که دو ساله است، به دو صورت پژوهش محور و آموزش محور برگزار می‌شود. اگر شما وارد کارشناسی ارشد پژوهش محور شدید، حتماً باید پایان‌نامه داشته باشید.

کسانی که پایان‌نامه دارند، می‌توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند. برای ورود به مقطع فوق لیسانس، نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست بلکه رزومه علمی شما بررسی خواهد شد.

تحصیل در عراق در مقطع دکتری

این دوره معمولاً ۳ سال طول می‌کشد و همه افراد باید یک پایان‌نامه داشته باشند. در سال اول، تمامی واحد‌های درسی ارائه خواهند شد و در دو سال بعد شما باید پایان‌نامه خود را انجام داده و از آن دفاع کنید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

نکته بسیار مهمی که در انتخاب یک کشور خارجی برای تحصیل باید در نظر داشته باشید، کیفیت زندگی در آن کشور است. برای مثال آیا امنیت اجتماعی کافی در کشور عراق برقرار می‌باشد؟ سیستم آموزش مدارس این کشور در سطح استاندارد قرار دارند؟

آیا اوضاع کار در این کشور مناسب است؟ قصران گروپ تمامی سؤالاتی که در ذهن شما وجود دارد را پاسخ خواهد داد. بدون هیچ عجله‌ای با کارشناسان ما در جلسه مشاوره شرکت کنید. اگر تصمیم خود را برای تحصیل در عراق نهایی کردید، ما برای مهاجرت شما در کنار شما خواهیم بود.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *