قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

سوالات مصاحبه شغلی کانادا

معمولا هر پذیرشی با مصاحبه همراه است، پذیرش تحصیلی و یا پذیرش شغلی که در هرکدام یکسری سوالات مصاحبه شغلی را باید پاسخ دهید. پس از اینکه برای دریافت ویزای کاری کانادا رزومه و سابقه کاری خود را ارسال کردید، بعد از بررسی توسط کارفرما به مصاحبه دعوت می شوید.

مصاحبه ویزای کاری کانادا معمولا دارای نوع مشخص و ثابتی از سوالات است که با دانستن و آشنایی با آنها از قبل می توانید مصاحبه خوب و موفقی داشته باشید.

در واقع می توان گفت سوالات مصاحبه شغلی کانادا و خود مصاحبه بخش مهمی در قبولی یا رد شما می باشد، بنابراین باید تمام تلاش خود را کنید تا شایستگی های خود را نشان داده و معرفی کنید.

در ادامه مطلب شما را با تعدادی از سوالاتی که ممکن است در مصاحبه ویزای کاری کانادا از شما پرسیده شود آَشنا می کنیم.

سوالات مصاحبه شغلی

آماده شدن برای سوالات مصاحبه شغلی کانادا 

توصیه های عمومی برای انجام مصاحبه شغلی کانادا موارد و نکته های زیر را در نظر داشته باشید:

اطمینان حاصل کنید که درباره شرکت و نقش خود در آن به طور کامل تحقیق کرده اید. اگر تازه وارد این کشور شده اید، باید توانایی های خود را برای افزایش سرعت عمل و برقراری ارتباط نشان دهید.

خود را آماده کنید تا درباره انگیزه خود برای مهاجرت و کار در کانادا  صحبت کنید. از عباراتی مانند اجازه کار موقت و یا وقفه یا گپ کاری چیزی نگویید. شرکت‌ها فردی را استخدام میکنند که روی ایجاد یک شغل در شرکت متمرکز باشد. با اثبات شایستگی خود برای کارفرمایان، اطمینان حاصل کنید که مصمم به ماندن طولانی مدت در کانادا هستید.

بسیاری از مصاحبه‌ها با این جمله آغاز می‌شوند که درباره خودت به من بگو یا خودت رو معرفی کن.

یک متن کلی دو دقیقه ای از خودتان و پیشینه تان تهیه کنید که مصاحبه کننده آن را در رزومه شما ببیند و خلاصه ای از شایستگی های شما را برای نقش مورد نظر نشان دهد.این کار را پیش از مصاحبه بارها و بارها با صدای بلند تمرین کنید. همیشه اولین برخورد و صحبت در ذهن افراد می ماند، بنابراین با  توضیح مختصری که از خود می دهید سعی کنید بیشترین تاثیر را بر روی او ایجاد کنید. پاسخ سوالات احتمالی مصاحبه شغلی را بنویسید و آن را تمرین کنید.

گاهی اوقات، مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی شما در فکر کردن، سؤالات مصاحبه شغلی را به طور برنامه‌ریزی شده می‌پرسند. به هر سوال با دقت گوش دهید، کمی فکر کنید و بعد پاسخ دهید. زمانی پاسخ دهید و صحبت کنید که بدانید دقیقا قرار است چه بگویید.

آهسته صحبت کنید و همیشه قبل از آن فکر کنید. توجه داشته باشید که همه افراد و کارمندان حق دارند حتی در طول مصاحبه شغلی درباره حق و حقوق خود بپرسند و بیشتر بدانند. بنابراین اگر سوالی داشتید مطرج کنید.

چگونگی پاسخگویی به سوالات مصاحبه شغلی

 • به طور خلاصه پاسخ دهید، اما سعی کنید از پاسخ های بله و خیر خودداری کنید.
 • نگران مکث قبل از پاسخ دادن نباشید – این نشان می دهد که می توانید قبل از پاسخ دادن فکر کنید.
 • اگر پاسخی را نمی دانید نگران نباشید، به جای پاسخ اشتباه دادن، بگویید پاسخ را نمی دانم!
 • برای سؤالات احتمالی خود را آماده کنید.

سوالات مصاحبه شغلی

سوالات مصاحبه شغلی کانادا چیست؟

در مورد خودتان بگویید | خودتان را معرفی کنید
پاسخ خود را در یک یا دو دقیقه بگویید. و از خلاصه رزومه استفاده کنید.

درباره شرکت ما چه می دانید؟
قبل از مصاحبه مدتی را صرف تحقیق در مورد شرکت کنید و برای سوالات مصاحبه در این زمینه آماده شوید. تا جایی که می توانید درباره شرکت بدانید، محصولات، اندازه، درآمد، شهرت، تصویر، تعداد پرسنل، مهارت ها، تاریخ (چشم انداز و هدف) همچنین درباره شرکت از مصاحبه کننده سول بپرسید تا اشتیاق شما را ببیند.

 چرا می خواهید برای ما کار کنید؟
در جواب این سوال در ابتدا درباره خواسته های خود صحبت نکنید بلکه درباره نیازهای شرکت توضیح دهید و بگویید که میخواهید در کنار آنها برای رسیدن به اهداف شرکتشان باشید. مطرح کنید که می خواهید بخشی از یک پروژه خاص در شرکت باشید و می توانید مشکل آنها را حل کنید. بگویید که  می توانید سهم قطعی در اهداف خاص شرکت داشته باشید.

چه کاری می توانید برای شرکت ما انجام دهید؟
ممکن است این شوال از شما پرسیده شود . به تجربیات گذشته تان اشاره کنید که نشان می دهد در حل مشکلات کارفرمای قبلی موفق بوده اید و می توانید فردی مفید در هر جایی باشید.

چه چیزی در مورد این شغل برای شما جذابتر بیشتر/ جذابیت کمتر دارد؟
سه یا چند عامل جذاب و فقط یک عامل جزئی غیرجذاب را نام ببرید

چرا باید شما را استخدام کنیم؟
اعتماد به نفس داشته باشید و درباره مهارت ها و توانایی های خود بگویید.

چه مدت زمان می برد تا مشارکت خود را با شرکت ما آغاز کنید؟

به هیچ وجه زمان زیادی نخواهید، در پاسخ بگویید به زودی آماده همکاری خواهید بود.

چه مدت می خواهید با ما و در شرکت ما بمانید؟
بر این تمرکز کنید که به کارفرمای خود نشان دهید که برای طولانی مدت در کانادا هستید. به آنها بگویید که قصد دارید بمانید و حرفه خود را در اینجا بسازید.

سوالات مصاحبه شغلی مبتنی بر شخصیت

در مصاحبه شغلی ممکن است سوالاتی درباره شخصیت شما نیز پرسیده شود تا شخصیت  شما روانکاوی شود. سواالاتی از این قبیل:

·        آیا معمولاً قبل از اینکه فردی صحبت را با شما آغاز کند شما با کسی صحبت می کنید؟ (با توجه به شخصیت خود پاسخ واقعی دهید)

 • آخرین کتابی که خواندید چه بود؟فیلمی که دیدید؟ رویداد ورزشی که شرکت کردید؟
  در مورد کتاب ها، ورزش هایی که انجام داده اید یا فیلم هایی که دیده اید صحبت کنید، اگر واقعا اهل فیلم و کتاب نیستید حقیقت را بگویید.
 • سخت ترین قسمت یک کار برای شما چیست؟
  صادق باشید.  و خود را بی نقص نشان ندهید همه افراد دچار ناتوانایی هایی هستند.
 • چگونه شخصیت خود را توصیف می کنید؟
  بدون اغراق شخصیت خود را توضیح دهید، حتی اگر نکته ای منفی در شخصیت شما هست.
 • آیا توانایی رهبری دارید؟
  اگر پاسخ مثبت است یکی از کارهایی را که انجام داده اید را مثال بزنید.
 • اهداف شما در آینده چیست؟
  اهداف بلند مدت خود را بگویید. اینکه چرا کانادا را برای کار و دریافت ویزای کاری کانادا و مهاجرت به کانادا انتخاب کرده اید.
 • اگر با مدیر قبلی شما صحبت کنم، او می گوید بزرگترین نقاط قوت و ضعف شما چیست؟
  بر مهارت‌ها تأکید کنید ، در مورد نقاط ضعف خود بیش از حد منفی نگویید اما حقیقت را هم پنهان نکنید. در نظر داشته باشید که بهتر است همیشه کمبود یک مهارت را به‌عنوان زمینه‌ای برای بهبود آن در نظر بگیریم.
 • آیا می توانید تحت فشار و ضرب الاجل و … کار کنید؟
  با قطعیت پاسخ دهید که بله. برای موقعیت های دشوار آمادگی دارید.
 • آخرین دستاوردهای شغلی شما چه بوده است؟
  به دستاوردهای کلیدی اخیرتان اشاره کنید

سوالات مصاحبه شغلی

چگونه به سوال “بزرگترین ضعف شما”  چیست پاسخ دهید؟

مطمئن باشید مصاحبه کننده تحت تأثیر جملاتی مانند «من یک کمال گرا هستم»، «من برده کارم هستم» یا «من یک معتاد به کار هستم» قرار نخواهد گرفت!

شما رو در رو با شخصی که رئیس آینده تان است  نشسته اید و او از شما می پرسد: “بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟” این احتمالاً یکی از سخت ترین و متداول ترین سؤالات مصاحبه شغلی است، بنابراین هوشمندانه و با یک پاسخ خوب آماده باشید.

مصاحبه‌کنندگان واقعاً اهمیتی نمی‌دهند که نقاط ضعف شما چیست. مصاحبه کننده به سادگی می خواهد ببیند که شما چگونه با این سوال برخورد می کنید و پاسخ شما چیست؟

آنها همچنین می خواهند ببینند که شما چقدر برای این سوال آماده هستید و پاسخ لحظه ای شما چیست!

صادق باشید. به گونه ای صادقانه به آن پاسخ دهید که مثبت به نظر برسید. یک نقطه ضعف واقعی را ذکر کنید، اما نه نقطه ضعفی که شما را در مصاحبه رد صلاحیت کند.

 مهارتی را که می‌خواهید در آن بهبود ببخشید را برجسته کنید و مهم‌تر از آن، آنچه را که انجام می‌دهید تا مهارت‌های شما در این زمینه افزایش یابد را نام ببرید.

می توانید بگویید سعی می کنید نقاط ضعف خود را به نقطه قوت تبدیل کنید. به عنوان مثال، “چیزی که می خواهم در آن پیشرفت کنم، سخنرانی در جمع است، و من به تازگی در یک دوره آموزشی ثبت نام کرده ام.”

عنوان کردن این مطلب نشان می دهد که شما به دنبال تقویت عملکرد خود هستید.

سوالات مصاحبه شغلی رفتاری

برخی از مصاحبه‌کنندگان تصمیم می‌گیرند که مستقیماً سؤالاتی در باره نقاط ضعفتان نپرسند، بلکه آن را در قالب تجربه‌های گذشته مطرح کنند.

سوالات مصاحبه شغلی و مصاحبه شغلی که کاستی ها را مشخص می کند عبارتند از: “در مورد بزرگترین اشتباهی که در حرفه خود مرتکب شده اید و آنچه از آن آموخته اید بگویید” یا “مثالی از زمانی که با رئیس یا همکار خود مخالفت کردید و نحوه برخورد با آن را بیان کنید.”

قبل از سوالات مصاحبه شغلی کانادا یکی از نقاط ضعف خود را انتخاب کنید. پاسخ خود را به یک نقطه ضعف محدود کنید و بگویید که برای غلبه بر آن چه کردید. غلبه بر یک نقطه ضعف در واقع ایجاد یک نقطه قوت است!

در هر صورت پیش از قرار گیری در موقعیت مصاحبه، بهتر است خود را برای هر سوالی آماده کنید. معمولا مصاحبه های اولیه ویزای کار کانادا به صورت آنلاین و با ویدئو کال انجام می شود.

در مصاحبه بر استرس خود غلبه کنید و صادقانه پاسخ دهید.مواردی را که برایتان بازگو کردیم را در نظر داشته باشید و به کار ببنید و مطمئن باشید که موفق به دریافت ویزای کانادا خواهید شد.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *