قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟

بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارند به دلیل هزینه های بالای زندگی و تحصیل به فکر دریافت فاند هستند و از کارشناسان مهاجرتی ما سوال میکند که چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ معمولا فاند یا بورس تحصیلی به دانشجویان ارشد و دکتری تعلق میگیرد.

شرایط دانشگاه ها و کشورهای مختلف در اعطای فاند با یکدیگر متفاوت است و مراحل اخذ آن نیز ممکن است با دیگری متفاوت باشد. ممکن است بورس تحصیلی فقط هزینه های زندگی دانشجو را شامل شود و یا مخارج تحصیل را هم در بر بگیرد. فاند در واقع کمکی است که دانشگاه یا موسسات خصوصی و یا دولتی یک دولت به دانشجویان اعطا می کنند و انواع مختلفی دارد.

چگونه فاند تحصیلی بگیریم

انواع بورس های تحصیلی

فاندهای تحصیلی انواع مختلفی دارند که مهمترین آنها را در ادامه مطلب توضیح می دهیم:

کمک هزینه تحصیلی Grant

چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ – کمک هزینه هایی که بر اساس نیازهای دانشجو به وی اعطا می شود و به صورت بلاعوض می باشند را گرنت می گویند. گرنت ها معمولا حامی مالی پروژه های دانشجویی، کنفرانس های بین المللی دانشجو و از این دست میباشند.

پرداخت شهریه دانشگاه

در بحث اینکه چگونه فاند تحصیلی بگیریم ، پرداخت شهریه،کمک هزینه ای است که به صورت وام به دانشجو داده می شود و فقط هزینه های تحصیل دانشجو را دربرمی گیرد. وام ها معمولا به دانشجویان ملی و شهروندان یک کشور تعلق میگیرد.

بورس دستیار تحقیق – Research Assistant

بورس و کمک هزینه برای کارهای تحقیقاتی به دانش آموزان مقاطع بالا ارشد و دکتری تعلق میگیرد که در کنار تحصیل به انجام کارهای تحقیقاتی نیز می پردازند. این بورس از طرف دانشگاه یا شرکتی که فعالیت های تحقیقاتی خود را به دانشجو سپرده است، مبلغی را اعطا می کند.

بورس دستیار تدریس – Teaching Assistant

دانشجویان دوره دکتری که دارای معدل و سابقه علمی خوبی باشند می توانند در کنار اساتید خود مشغول به تحصیل شوند و مبلغی را در عوض دریافت کنند. پرداخت هزینه دانشگاه و خوابگاه با برداشت از این مبلغ ممکن است.

بورس تحصیلی – Scholarship

چگونه فاند تحصیلی بگیریم؟ – بورس تحصیلی نوعی از هزینه های مالی دانشجو است که به جهت رفع نیاز قسمتی از هزینه های زندگی و تحصیلی دانشجو در نظر گرفته میشود. برای دریافت این فاند، دانشجو باید دارای شرایط معدل مناسب و شرایط علمی و تحصیلی مناسبی باشد. معمولا کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مقطع ارشد تعلق می گیرد.

کمک هزینه تحصیلی  –  Fellowship

فلوشیپ عمدتا به دانشجویان دوره ارشد و دکتری تعلق میگیرد. دانشجویانی که در گروه های پژوهشی فعالیت می کنند و بر روی موضوعی خاص متمرکز هستند از این بورس تحصیلی بهره میبرند و هر ساله تمدید می شود.

چگونه فاند تحصیلی بگیریم

بورس تحصیلی بر اساس شایستگی – Merit- Based Scholarship

 دانشجویانی که از نظر علمی در سطح بالایی هستند، می توانند بورس شوند. معدل بالا، رزومه مناسب، مقالات معتبر، نمره زبان عالی، از مواردی هستند که دانشجو را واجد شرایط برای دریافت بورس می کنند.

در بحث چگونه فاند تحصیلی بگیریم ، مهمترین مرحله اخذ کمک هزینه تحصیلی، چگونگی اقدام برای اخذ آن است. برای اخذ فاند یا بورس تحصیلی باید درست و به موقع عمل کنید.

مراحل دریافت بورس تحصیلی

پیدا کردن دانشگاه و مقصد

بدیهی  است که درابتدا باید دانشگاه و کشوری که قصد تحصیل در آنجا دارید را انتخاب کنید. با توجه به رشته و تخصص تان باید بهترین دانشگاه و مقصد را برگزینید. سایت دانشگاه و شرایط اخذ بورسیه را به دقت مطالعه نمایید. درباره کشور مقصد و هزینه های زندگی در آنجا تحقیق کنید و میزان هزینه مورد نیاز را برآورد کنید.

نوشتن رزومه

رزومه ای کامل و مناسب با رشته تحصیلی تان به زبان انگلیسی نوشته و برای دانشگاه ارسال کنید. نمونه رزومه های تکمیل شده که در اینترنت موجود و به رشته شما نزدیک است را مطالعه نمایید و رزومه ای قوی تهیه کنید.

تهیه مدارک

مدارک  خواسته شده را جمع آوری نموده و به موقع تحویل دانشگاه دهید. در تهیه مدارک دقت داشته باشید تا بدون ایراد و نقصی باشند.

مدرک زبان

با توجه به درخواست دانشگاه باید نمره قابل قبولی در یکی از آزمون های Tofelیا Ilets داشته باشید.

گردآوری مقالات

در صورت داشتن ثبت اختراع، مقالات بین المللی، شرکت در کنفرانس ها یا همایش های بین المللی، حتما آن ها را در رزومه خود قید کنید.

توصیه نامه از استاد

می توانید با استفاده از سایت دانشگاه، از بخش هیات علمی و یا دپارتمان های مختلف لیست اساتید را مطالعه کرده و با توجه به رشته خود با چند تن از اساتید وارد مذاکره شده، رزومه خود را برای او فرستاده و در خواست دهید برای شما توصیه نامه بنویسید. در صورتی که بتوانید نظر استاد را جلب کنید میتوانید موفق به دریافت توصیه نامه برای اخذ فاند یا بورس نمایید.

چگونه فاند تحصیلی بگیریم

نکاتی مهم در خصوص مکاتبه با استاد

  • در مکاتباتی که با استاد انجام می دهید باید از هر گونه اشتباه تایپی و یا دستور زبان انگلیسی اجتناب کنید.
  •  ایمیل خود را خیلی طولانی و بدون عنوان ننویسید.
  • از گفتن مطالبی به جز واقعیت پرهیزکنید.
  • نیازی به اضافه گویی و صحبت در رابطه با آمال و آرزوهایتان نیست. رزومه شما گویای همه چیز است.
  • گویشتان رسمی و محترمانه باشد.
  • با در نظر گرفتن نکات بالا می توانید مکاتبه ای حرفه ای با استاد داشته باشید و موفق به اخذ فاند تحصیلی شوید.
  • این نکته را هم در نظر داشته باشید در صورتی که از طرف دانشگاه پذیرفته شدید برای اخذ ویزای تحصیلی به موقع اقدام کنید تا سال تحصیلی را از دست ندهید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *