قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

سیستم بهداشت و درمان آلمان

کشور آلمان جزو ۷ کشور برتر جهان در امر صنعت و اقتصاد است و در امر بهداشت و درمان از بهترین و پیشروترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. دسترسی مردم به خدمات درمانی و بیمه‌ای در آلمان در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. برپایی نظام بهداشت و درمان آلمان مربوط به دوران قرون‌وسطی هست.

سامانه فعلی بهداشت و درمان در آلمان توسط فردی به نام بیسمارک تأسیس شده است. افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند باید توجه داشته باشند که سیستم بهداشت و درمان آلمان در سطح جهان شناخته شده است. در این مقاله که توسط مجموعه قصران گروپ به نگارش درآمده، سیستم بهداشت و درمان آلمان به طور کامل و جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

سیستم بهداشت و درمان آلمان

قبل از مهاجرت و اقامت در آلمان بهتر است با سیستم بهداشت و درمان آلمان آشنا شوید زیرا هزینه‌های درمانی در کشور مراکز درمانی خصوصی آلمان زیاد است. پایه و اساس سیستم بهداشت و درمان آلمان، بیمه است. بیماران از طریق بیمه می‌توانند خدمات مربوط به دندانپزشکی، پزشکی عمومی، بیمارستانی، جراحی‌های سرپایی، زایمان و غیره استفاده نمایند.

نوع بیمه دریافتی در سیستم بهداشت و درمان آلمان به شغل و کارفرمای شما بستگی خواهد داشت. اگر شما کارفرما داشته باشید، کارفرما موظف است نام شما را در یک شرکت بیمه ثبت نماید و تمامی هزینه‌های مربوط به بیمه شما در آلمان را پرداخت نماید. منبع درآمد این بیمه‌ها از طریق دریافت مالیات‌های عمومی و پرداخت حق بیمه تأمین می‌شود.

پوشش بیمه‌ای در آلمان در ذیل آمده است:

 • مراقبت از بیمار در بیمارستان
 • داروهایی که پزشک تجویز می‌کند
 • مراقبت‌های دندانپزشکی
 • تمامی مراقبت‌های بارداری تا ۱۰ روز پس از زایمان

سیستم بهداشت و درمان آلمان

بیمه درمانی آلمان برای مهاجران

به‌محض ورود به خاک آلمان باید در یکی از شرکت‌های بیمه‌ای عضو شوید. تمامی شهروندان و کسانی که در آلمان زندگی می‌کنند باید بیمه درمانی داشته باشند و این امر برای همه الزامی است. در سیستم بهداشت و درمان آلمان برای عضویت در شرکت‌های بیمه‌ای آلمان از دو طریق می‌توانید اقدام کنید:

 • شخصاً به یکی از نمایندگی‌های بیمه در آلمان مراجعه کنید.
 • از طریق وب‌سایت شرکت‌های بیمه به‌صورت آنلاین درخواست عضویت در شرکت بیمه دهید.
 • همچنین شما می‌توانید پس از گذشت یک سال شرکت بیمه خود را تعویض نمایید و یا اگر شرکت بیمه هزینه بیشتری برای حق بیمه درخواست کرد می‌توانید قبل از ۱۲ ماه قرارداد بیمه خود را لغو نمایید.

انواع بیمه درمانی در آلمان

بیمه‌ی بهداشت و درمان آلمان به سه گروه تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • بیمه بهداشت و درمان عمومی زیر نظر دولت آلمان (Gesetzliche Krankenversicherung، GKV)
 • بیمه بهداشت و درمان غیردولتی (خصوصی) از یکی از شرکت‌های بیمه‌ای در آلمان (Private Krankenversicherung، PKV)
 • ادغام دو بیمه‌ی بالا

بیمه مربوط به بهداشت عمومی آلمان، Gesetzliche Krankenversicherung (GKV) است که همان بیمه درمان قانونی محسوب می‌شود و حدود ۹۰ درصد مردم آلمان تحت پوشش آن قرار دارند.
هزینه بیمه سلامت عمومی آلمان با حق بیمه حدود ۱۴٫۶ درصد از درآمد ناخالص است به علاوه یک هزینه اضافی حدود ۰٫۹ درصدی از درآمد ناخالص.

بیمارستان‌های برتر آلمان

 • بیمارستان Charite University : این بیمارستان در بین بیمارستان‌های آلمان رتبه برتر را به خود اختصاص داده است و در شهر برلین قرار دارد.
 • بیمارستان دانشگاه Ludwig Maximilian مونیخ: یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های شهر مونیخ است که در سال ۲۰۱۷ عنوان دومین بیمارستان برتر در آلمان را به خود اختصاص داد.
 • بیمارستان Frankfurt am Main : این بیمارستان در شهر فرانکفورت قرار گرفته است.
 • بیمارستان Duesseldorf : رتبه چهارم از برترین بیمارستان‌های آلمان متعلق به بیمارستان Duesseldorf هست. سالانه پزشکان زیادی برای کار و تحقیقات در این بیمارستان، مهاجرت به آلمان را انتخاب می‌نمایند.
 • بیمارستان Asklepios Academic City Hospital Bad Wildungen: این بیمارستان دارای برترین تجهیزات پزشکی و تخصصی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران است.

سیستم بهداشت و درمان آلمان

هزینه درمان در آلمان

در برآورد هزینه درمان در آلمان عوامل مختلفی تأثیرگذار است. برخی از اصلی‌ترین هزینه‌های درمانی در آلمان در مراکز درمانی خصوصی در جدول زیر ذکر شده است:

نوع درمان متوسط هزینه درمان (یورو)
جراحی قلب ۱۴۵۰۰
جراحی مغز ۲۹۸۵۰
پروتون درمانی ۵۹۹۰۰
عمل قلب باز ۲۹۸۸۰
تعویض دیسک ۱۸۴۰۰
تعویض مفاصل ۱۵۹۰۰
دندان‌پزشکی (ایمپلنت) ۳۰۰۰

هزینه درمان سرطان در آلمان

هزینه درمان سرطان در سیستم بهداشت و درمان آلمان باتوجه‌به مشخصات فرد بیمار و نوع سرطان او متفاوت خواهد بود. گاهی ممکن است یک تومور کوچک در بدن بیمار باشد که نیازی به پرتودرمانی نداشته باشد که در این صورت هزینه کمتری بابت درمان سرطان باید پرداخت نماید. اما به‌طورکلی هزینه درمان سرطان در آلمان حدوداً ۴۶۵۰ یورو خواهد بود.

کادر درمان آلمان

در آلمان مشاغل متعددی مربوط به کادر درمان وجود دارد که افراد می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند. این مشاغل شامل موارد زیر هستند:

پزشکی: این حوزه شامل تخصص‌های مختلفی مانند پزشکی عمومی، جراحی، داخلی، کودکان، زنان و زایمان، دندانپزشکی و… می‌شود.

پرستاری: نقش پرستاران در مراقبت و مراعات از بیماران بسیار مهم است. حوزه فعالیت پرستاران در آلمان شامل کار در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، خانه‌های سالمندان و… می شود. در همین راستا؛ مهاجرت از طریق مدرک پرستاری به آلمان یکی از راحت ترین راه های مهاجرت به این کشور محسوب می گردد.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپ‌ها به ارائه خدمات توانبخشی و فیزیک درمانی به بیماران مشغول هستند. آن‌ها می‌توانند در بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی، مطب‌ها و… فعالیت داشته باشند. همچنین شرایط برای مهاجرت کارشناسان فیزیوتراپی به آلمان محیا بود و متخصصان این حوزه میتوانند برای این امر اقدام کنند.

رادیولوژی: که به تصویربرداری پزشکی مانند اشعه‌ای، اولتراسوند، MRI و CT اختصاص دارد. رادیولوژیست‌ها معمولاً در بیمارستان‌ها و مراکز تصویربرداری کار می‌کنند. لازم به ذکر است که مهاجرت فارغ التحصیلان رشته رادیولوژی یکی از راه های پیشنهادی برای اشتغال به کار و نیز فعالیت در حوزه درمانی است.

پسیوناتومی: که به درمان بیماری‌های روانی می‌پردازد. پسیوناتریست‌ها معمولاً در بیمارستان‌ها، مراکز بهبودی روانی و مطب‌ها کار می‌کنند.

فناوری پزشکی: این شامل تخصص‌هایی مانند تکنسین‌های پزشکی، فناوری اطلاعات پزشکی و مهندسی پزشکی است که در ارائه و پشتیبانی از تجهیزات پزشکی مشغول به کار می‌شوند.

پزشکی سنتی: متخصصان درمان‌های سنتی و طب سوزنی نیز در سیستم بهداشت و درمان آلمان فعالیت می‌کنند.

تکنسین اتاق عمل: تکنسین اتاق عمل در آلمان مسئول آماده‌سازی اتاق عمل، کمک به پزشکان در جراحی‌ها و نگهداری از تجهیزات پزشکی است.

همچنین، در آلمان به عنوان یک کشور پیشرو در حوزه بهداشت و درمان، مواردی مانند مدیریت بیمارستانی، بهداشت عمومی، پژوهش‌های پزشکی و… نیز از مشاغل مهم و پرفراز و نشیب در این زمینه به شمار می‌روند.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

همراهان گرامی چنانچه پس از مطالعه این مقاله سؤالی در خصوص مهاجرت به آلمان و سیستم بهداشت و درمان این کشور داشتید می‌توانید با برقراری تماس با ما از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین شما می‌توانید از طریق دیدگاه، نظرات و سؤالات خود را ثبت نمایید؛ متخصصان ما در اسرع‌ وقت پاسخگوی شما عزیزان هستند.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *