قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر ۲۰۲۴

اگر چه مصر یکی از کشور‌های آفریقایی است ولی شهرت بسیار زیادی در جهان دارد. عمده شهرت مصر به دلیل مکان‌های گردشگری است ولی جالب است بدانید از نظر علمی نیز کشور مصر یک کشور مطرح شناخته می‌شود.

با بررسی لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر نیز به گفته ما خواهید رسید. در این مطلب ما سعی کرده‌ایم نکات کلی در مورد تحصیل در مصر را در اختیار شما قرار دهیم. در پایان برای اینکه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، می‌توانید با کارشناسان ما در قصران گروپ همراه باشید.

وجود دانشگاه‌های بسیار عالی در کشور مصر، هزینه پایین زندگی، امکان حضور در کشور خاورمیانه و آشنایی با فرهنگ منطقه مدیترانه مهم‌ترین دلایلی است که اغلب افراد برای تحصیل در مصر دارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر

برای حضور در این کشور و تحصیلات دانشگاهی شما به عنوان یک ایرانی باید یکی از دانشگاه‌های زیر را که جزو لیست دانشگاه های معتبر از نظر وزارت علوم هستند؛ انتخاب کنید. بدین ترتیب زمانی که به کشور ایران بازگشتید، مدرک شما از نظر وزارت علوم دارای اعتبار بوده و هیچ محدودیتی برای شما به وجود نمی آید:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر – گروه الف (ممتاز)

 1. Ain Shams University
 2. Cairo University

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر – گروه ب (خوب)

 1. Al-Azhar University
 2. Alexandria University
 3. American University in Cairo
 4. Assiut University
 5. Benha University
 6. Beni-Suef University
 7. Fayoum University
 8. Kafrelsheikh University
 9. Mansoura University
 10. Minia University
 11. Suez Canal University
 12. Zagazig University

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر – گروه ج (متوسط)

 1. Aswan University
 2. British University in Egypt
 3. Damanhour University
 4. Damietta University
 5. Egypt Japan University of Science & Technology
 6. Helwan University
 7. Sohag University
 8. Tanta University
 9. University of Sadat City
 10. Zewail City of Science & Technology

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر

بررسی مزایای تحصیل در مصر

 • وقتی به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنید، باید کشور و دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که در بین دانشگاه‌های اروپایی و بزرگ، جایگاه ویژه‌ای دارند. در بین دانشگاه‌هایی که در کشور مصر وجود دارد، ۵ دانشگاه رتبه برتر جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

اگر در این دانشگاه‌ها درس بخوانید، مدرک شما در بین کشور‌های انگلیس، آمریکا و کشور‌های اروپایی بزرگ، دارای اعتبار خواهد بود.

 • در دانشگاه‌های کشور مصر امکانات آموزشی به روز و پیشرفته استفاده می‌شود. بنابراین دانشجویان در بهترین شرایط می‌توانند مهارت‌های علمی و عملی خود را افزایش دهند.
 • در کنار تدریس دروس، برنامه‌های آموزشی و کارگاه‌های متنوع نیز برای دانشجویان ارائه می‌گردد.
 • هزینه زندگی و هزینه تحصیل در کشور مصر بسیار پایین می‌باشد و این یک امتیاز عالی از نظر دانشجویان بین‌الملل به حساب می‌آید.
 • همانگونه که می‌دانید، مصر سرزمین اهرام کهن است. بنابراین یک فرصت عالی است برای اینکه در حین تحصیل، با تاریخچه کشور مصر و فرهنگ شهر‌های مختلف این کشور آشنا شوید.
 • با توجه به اینکه مصر در جنوب دریای مدیترانه قرار دارد، بنابراین شما هر هفته می‌توانید به سواحل دریای نیل بروید و بهترین فرصت گردشگری را برای خود و خانواده رقم بزنید.

برای ارائه درخواست جهت تحصیل در مصر چه شرایطی لازم می‌باشد؟

در قسمت قبل بیان کردیم که پنج دانشگاه معتبر در کشور مصر وجود دارد که یکی از آن‌ها، دانشگاه آمریکایی است و در شهر کاریو واقع شده است. اگر می‌خواهید به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل وارد این دانشگاه‌های برتر به خصوص دانشگاه آمریکایی شوید، به مدارک زیر نیاز خواهد بود:

 • حتماً باید یک رونوشت از مدرک دبیرستان خود داشته باشید.
 • لازم است مقاله ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه‌ای در پایان مقاطع دوران ابتدایی و دبیرستان خود نگارش کنید.
 • باید به پزشک معتبر مراجعه کرده و یک گزارش از وضعیت پزشکی خود تهیه کنید تا نشان دهد شما از سلامت جسم و روح برخوردار می‌باشید.
 • گواهی تمکن مالی برای ورود به دانشگاه آمریکایی کاریو نیز بسیار مهم است. شما باید یک اظهارنامه از بانک تهیه کنید که نشان می‌دهد ۱۷ هزار دلار آمریکایی موجودی بانکی شما می‌باشد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مصر

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور مصر

شما برای هر یک از دانشگاه‌های کشور مصر که درخواست دهید، می‌توانید برای تحصیل در هر کدام از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وارد دانشگاه شوید. هر کدام از این مقاطع را در ادامه معرفی خواهیم کرد:

تحصیل در مصر در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور مصر ۴ ساله می‌باشد. در این دوره شما باید یکسری دروس تئوری و عملی را پشت سر بگذارید. برای این دوره تحصیلی نیز بورسیه در نظر گرفته شده است. در پایان هر ترم، وضعیت تحصیلی شما بررسی می‌شود و در صورتی که صلاحیت داشتید، بورسیه برای شما اعمال می‌گردد.

تحصیل در مصر در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی، تدریس به زبان عربی انجام می‌شود پس حتماً باید به این زبان تسلط داشته باشید. این دوره ۲ ساله است و برای فارغ‌التحصیلی، باید حتماً پایان‌نامه داشته باشید.

تحصیل در مصر در مقطع دکتری

برای مقطع دکتری نیز بورسیه تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و جالب است بدانید فرصت‌های گردشگری نیز شامل بورسیه می‌شود. قبل از هر چیز باید رشته‌هایی که در مقطع دکتری در تدریس می‌گردند را بررسی کنید. معمولاً رشته‌های فنی و مهندسی در این مقطع بازخورد بیشتری دارند و  از سطح کیفی بالاتری برخوردار می‌باشند.
افراد در مقطع دکتری می‌توانند با کار پاره وقت در حین تحصیل، از دانشگاه حقوق دریافت نمایند.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

نکته‌ای که لازم است همه افراد جهت مهاجرت تحصیلی در نظر داشته باشند، بحث کیفیت زندگی در کشور مقصد است. آیا شما می‌دانید که در کشور مصر شرایط زندگی به چه صورت است؟ آیا از وضعیت امنیت اجتماعی این کشور اطلاع دارید؟ همچنین آیا می‌دانید که مهارت کار در کشور مصر به چه صورت می‌باشد؟

برای اینکه به اطلاعات کاملی در مورد کشور مصر دست پیدا کنید، با دانشگاه‌های آن آشنا شوید و بدانید کدام یک از شهر‌ها بهترین شرایط را برای زندگی فراهم می‌کنند، با قصران گروپ در ارتباط باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به همه سؤالات شما و کمک به شما جهت دریافت ویزای تحصیلی هستند.

تماس با قصران گروپ

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *