قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟ این سوال از مهمترین دغدغه های متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا به عنوان راهی برای مهاجرت به کانادا است.
ویزای تحصیلی کانادا سندی است که به متقاضیان تحصیل در کانادا اجازه می دهد در طی دوره خاصی در دانشگاهی در کانادا تحصیل کنند. اما مدت زمان انتظار ویزای کانادا برای تحصیل چقدر است؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟
بر اساس داده های منتشر شده توسط IRCC (اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) تقریبا هر ساله بیش از ۵۰ درصد از تمام درخواست های ویزای تحصیلی کانادا از سراسر جهان پذیرفته می شود. در صورت داشتن اطلاعات به روز و ارائه مدارک کامل می توانید شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به کانادا افزایش دهید. در این زمینه می توانید با مشاوران ما در آژانس مهاجرتی قصران گروپ تماس بگیرید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

به دلیل اینکه فرآیند صدور ویزا آخرین مرحله مهاجرت تحصیلی به کانادا است و مرحله ای حساس و مهم محسوب می شود؛ بسیاری از افراد حتی اگر اقدامات قبلی را شخصا انجام داده باشند، در این مرحله ترجیح می دهند از مشاور یا وکیل مهاجرتی کمک بگیرند، زیرا انجام هرگونه اشتباه ممکن است منجر به ریجکت شدن ویزا شود.

در نتیجه قبل از درخواست ویزا باید از کیفیت و کامل بودن مدارک ارسالی اطمینان حاصل شود. پس از ثبت مدارک و درخواست ویزا، متقاضیان باید برای انجام آزمایشات بیومتریک و پزشکی خود به دفاتر VAC کانادا در یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه یا امارات مراجعه کنند. پس از آن، بررسی پرونده تا صدور ویزا ممکن است تا ۱۵ هفته زمان ببرد. البته این زمان تا حد زیادی به پرونده شما بستگی دارد و حتی ممکن است در مدت زمان بسیار کوتاهی (حتی دو هفته) پس از درخواست و تکمیل مدارک، صادر شود.
با این تفاسیر بهتر است حداقل سه ماه قبل از شروع تحصیل در کانادا برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

شرایط اخذ مجوز تحصیل در کانادا

حداقل شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا شامل دریافت نامه پذیرش از موسسات کانادایی (DLI)  و داشتن حداقل بودجه می باشد. پرداخت هزینه ویزای دانشجویی و ارائه مدرک مالی برای مجوز تحصیل در کانادا مهم است. سایر مدارک اضافی نیز به شرایط شما بستگی دارد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا بعد از انگشت نگاری

پس از انگشت نگاری، صدور ویزای کانادا (در صورت عدم وجود مشکل در پرونده) تقریباً ۸ هفته طول می کشد. پس بهتر است هر چه زودتر برای انگشت نگاری اقدام کنید تا سریعتر به درخواست ویزا رسیدگی شود.

جواب ویزای کانادا بعد از انگشت نگاری

موافقت و تائید اداره شهروندی کانادا با درخواست ویزای شما به معنی ورود به کانادا نیست و لازم است که مهر و برچسب ویزای کانادا نیز به پاسپورت شما بخورد. برای دریافت ویزا طی مدت ۳۰ روز فرصت دارید تا به همراه نامه تائید درخواست ویزا از اداره مهاجرت به یکی از دفاتر انگشت نگاری رفته تا ویزای کانادا را تحویل بگیرید.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

مدت اعتبار ویـزای تحصیلی کانـادا به مقطع تحصیلی دانشجو بستگی دارد. مدت اعتبار این ویزا به اندازه طول دوره تحصیلی مباشد. دولت کانادا بعد از اتمام تحصیلات، دوره کوتاهی را به دانشجو فرصت می دهد تا در شغل مناسبی استخدام شود و در صورت عدم یافتن شغل باید به کشور مبدا برگردد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

هر یک از مراحل درخواست ویزا مدت زمان مشخصی طول می کشد و به طور کلی مجموع آن ها مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا را نشان می دهد. پس از اطمینان از واجد شرایط بودن درخواست ویزای تحصیلی کانادا می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • دریافت نامه پذیرش

 اولین قدم برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا، دریافت نامه پذیرش از یک موسسه آموزش عالی معتبر در این کشور است. زمان مورد نیاز برای پذیرش بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد. بهترین زمان برای درخواست پذیرش و کلیه شرایط لازم برای درخواست در سایت هر دانشگاه آمده است که مطالعه آن کمک بزرگی به مراحل پذیرش دانشگاه می کند.

 • ارائه درخواست ویزای تحصیلی از سفارت کانادا

می توان با اسکن اطلاعات و مدارک و آپلود آنها در وب سایت سفارت کانادا، به صورت آنلاین برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کرد. این فرآیند خیلی سریعتر از روش آفلاین یا مراجعه حضوری است.

 • بارگیری راهنمای برنامه مهاجرت

این راهنما حاوی اطلاعاتی در مورد نحوه درخواست ویزا، مدارک مورد نیاز برای آن و سایر اطلاعات مهم در مورد پر کردن فرم درخواست مجوز تحصیل است. برای ارسال درخواست ابتدا متقاضی باید این راهنما را بارگیری کرده و طبق آن عمل کند.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

 • تکمیل فرم درخواست ویزا

این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا را تحت تاثیر می گذارد. قبل از پر کردن فرم درخواست باید حتما دستورالعمل های لازم مطالعه شود یا با کارشناس مهاجرت مشورت کنید. فرم درخواست شامل صفحه بارکد نیز باید تکمیل شود. باید توجه کرد که اگر تمام اطلاعات، مدارک و هزینه های لازم به درستی ارائه نشود، ممکن است درخواست ویزا برگشت داده یا رد شود.

 • پرداخت کردن هزینه پردازش

در این مرحله تمام هزینه های مجوز تحصیل در کانادا باید پرداخت شود. هزینه ها باید با پیش نویس بانکی یا چک تایید شده پرداخت شده باشد. پس از پرداخت هزینه پردازش ویزای دانشجویی، از رسید آن نگه داری شود.

 • ارسال درخواست ویزا

متقاضی باید درخواست خود را شخصاً به صورت آنلاین یا در مرکز درخواست ویزا (VAC) ارسال کند و در صورت تعلل مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا برای وی به تاخیر می افتد. همچنین باید درخواست خود را به همراه تمامی مدارک ارسال کرده و هزینه های لازم را پرداخت نماید. پس از ارسال درخواست، رسید دریافت خواهد کرد. این رسید حاوی شماره رهگیری منحصر به فرد خود متقاضی است که برای پیگیری پیشرفت برنامه به صورت آنلاین به آن نیاز دارد.

 • پیگیری آنلاین درخواست مهاجرت

فرد می تواند از شماره رهگیری منحصر به فرد توضیح داده شده در بخش قبل برای پیگیری روند درخواست ویزای خود به صورت آنلاین استفاده کند.

 • حضور در سفارت کانادا جهت انجام عملیات بیومتریک و مصاحبه

در صورت تائید درخواست فرد، ایمیلی برای حضور در کنسولگری کانادا دریافت خواهد کرد. پس از انگشت نگاری و مصاحبه (در صورت نیاز)، صدور ویزای تحصیلی کانادا از ۲ هفته تا ۵ ماه طول می کشد.

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

اگر متقاضی دارای حداقل معیارهای پذیرش نیز باشد، معمولاً افسر سفارت کانادا با درخواست ویزای تحصیلی او موافقت خواهد کرد اما گاهی اوقات نیز مشاهده شده که حتی با وجود پذیرش دانشجو از طرف موسسه، ویزای کانادا او ریجکت شده است.  اما چه دلایلی باعث رد ویزای تحصیلی کانادا در IRCC می شوند:

 • عدم توانایی در اثبات تمکن مالی
 • انتخاب اشتباه برنامه مهاجرت
 • بی‌اعتبار بودن نامه پذیرش دانشگاه
 • ارائه اسناد و مدارک ناقص سفر یا شناسنامه
 • ناتوانایی در توجیه افسر مهاجرت برای بازگشت به کشور بعد از اتمام مجوز اقامت

به طور کلی برای متقاضیانی که درخواست ویزای تحصیلی کانادا برای آن‌ها رد شده است، سه راه پیش رو دارند:

 • درخواست تجدید نظر
 • فرجام‌خواهی به دادگاه فدرال کانادا
 • ارسال برنامه و درخواست جدید

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

در این مقاله سعی کردیم شما را با تحصیل در کانادا و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا جهت مهاجرت به کانادا آشنا کنیم. در صورتی که در طی مسیر صدور ویزای تحصیلی کانادا نیاز به مشاوره داشتید؛ می توانید با کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *