قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

مقاطع تحصیلی در هلند

در این که سیستم آموزشی هلند بسیار کارآمد است شکی نیست و این باعث شده افراد بسیاری خواهان تحصیل در این کشور و دریافت ویزای تحصیلی هلند و اطلاع از مقاطع تحصیلی در هلند شوند.

یکی از مزایای تحصیل در هلند امکان تحصیل به زبان انگلیسی و هلندی است. همچنین بهره مندی از نظام آموزشی ارزشمند و تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا امتیازی است که با تحصیل در هلند نصیب شما می شود. اما بهتر است پیش از سفر به هلند و دریافت ویزای تحصیلی این کشور با مقاطع تحصیلی در هلند و نظام آموزشی این کشور بیشتر آشنا شوید.

تحصیل ابتدایی

یکی از مقاطع تحصیلی در هلند قبل از دبستان است. قبل از آغاز دبستان کودکان از سن ۲ سالگی می توانند وارد مقطع پیش دبستانی شوند که معمولا ۱۵ ساعت و طی ۳ روز در هفته است. در پیش دبستانی تمرکز بر یادگیری زبان هلندی و مهارت های اجتماعی است. درصورتی که یکی از والدین شاغل باشند هزینه های مهدکودک شامل تخفیف مالیاتی می شود.

اکثر کودکان در هلند یک روز بعد از تولد ۴ سالگی خود، در هر زمان از سال که باشد موظف به آغاز دوره ابتدایی – base school هستند. دبستان در هلند دارای ۸ کلاس است، گروه ۱ تا ۸ یعنی تا سن ۱۲ سالگی. بعد از آن مقطع راهنمایی آغاز می شود. دانش‌آموزان باید تا پایان سال تحصیلی به مدرسه بروند و این زمانی است که ۱۶ ساله شده اند. تا این سن دانش آموزان باید دیپلم خود را دریافت کنند در غیر این صورت باید تحصیل را تا سن ۱۸ سالگی چه به صورت تمام وقت و چه به صورت پاره وقت ادامه دهند.

مقاطع تحصیلی در هلند

هزینه های تحصیل در مقطع دبستان

اغلب مدارس هلند رایگان است با این حال ممکن است هزینه هایی برای کلاس های جانبی مانند کلاس موسیقی، سفرهای دانش آموزی، جشن ها و از این قبیل پرداخت کنند.

به غیر از تعدادی از مدارس خصوصی، هزینه مدارس دولتی در هلند توسط OCW که وزارت علوم و فرهنگ هلند است تأمین می شود.

این وزارتخانه استانداردهای کیفی، اهداف اصلی و اهداف اجتماعی مدارس را تعیین می کنند و همه مدارس باید به آن پایبند باشند.

قوانین مدرس بسیار سختگیرانه است و دانش آموزان فقط در موارد استثنایی مجاز به غیبت هستند. تعطیلات تابستانی ۶ هفته است، در طول سال تحصیلی یک تعطیلات یک هفته ای بعد از یک دوره ۶ هفته ای از تحصیل وجود دارد که هم دانش آموزان و هم معلمان می توانند استراحت کنند. البته مدارس خصوصی و بین المللی ممکن است قوانین متفاوتی داشته باشند.

کیفیت سیستم آموزشی در هلند

مجمع جهانی اقتصاد هلند را به عنوان سومین کشور تحصیل کرده در جهان معرفی کرده است. عملکرد هلند در زمینه آموزش و پروش در صدر قرار دارد و این نشان‌دهنده کیفیت بالای تحصیل در این کشور است.

یک سوم از افراد ۲۵ تا ۶۴ ساله هلندی دارای مدرک دانشگاهی هستند که این بسیار قابل توجه است.

هلند از نظر ایجاد برابری در فرصت های تحصیلی امتیاز بالایی دارد و ۱۳ دانشگاه هلند که دولتی هستند در لیست برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند.

در هلند مدارس معمولاً از ساعت ۸:۳۰ تا ۸:۴۵ آغاز به کار می کنند و در ۱۵ یا ۱۵:۱۵ به پایان می رسند و دانش آموزان برای صرف ناهار حدود ۱ ساعت ۴۵ دقیقه زمان دارند.

در چهارشنبه ها بیشتر مدارس در ۱۲:۳۰ به کار خود پایان می دهند. معمولا بعداز ظهرهای چهارشنبه با بازی، جشن تولد، ورزش و موزیک پر می شود. BSO سازمانی است که خدمات اضافه و خارج از مدارس را به خانواده ها ارائه می دهد. خانواده ها با پرداخت هزینه ای اضافه با BSO قرارداد می بندند. BSO بچه را از مدرسه تحویل میگیرد و والدین دانش آموز در محل BSO می توانند به دنبال فرزندشان بروند.

برخی از مدارس در هلند دو زبانه هستند و تا ۵۰ درصد مواقع در کلاس با دانش آموز به زبان انگلیسی صحبت می شود. البته همه مدارس موظف هستند در گروه ۷ یعنی ۱۰ سالگی دانش‌آموز تدریس زبان انگلیسی را آغاز نمایند.

در اکثر مدارس ابتدایی هلند چیزی به نام امتحان وجود ندارد و روند یادگیری کودک به والدین او گزارش داده می شود. آزمون ها معمولا بدون اطلاع قبلی برگزار می شود و چیزی به نام مردود یا قبولی وجود ندارد. تنها یک بررسی از وضعیت یادگیری دانش آموز به والدین داده می شود.

معمولاً در پایان دوره گروه ۸ یک آزمون جامع برگزار می شود و آنچه که دانش‌آموز در طی ۸ سال آموخته است مورد بررسی قرار میگیرد و مهارت هایی مانند زبان هلندی، ریاضیات، مهارت های اجتماعی و . . . ارزیابی می شوند.

پیش از پایان ۸ گروه تحصیلی در دبستان، معلم تعیین می کند چه سطحی برای دانش آموز مناسب است. ارزیابی دانش آموز بر اساس عملکرد ۸ ساله او، علاقه و سطح یادگیری دانش آموز است.

بر اساس نمره پایانی تست و توصیه معلم دانش اموز در سطح مناسب خود در مقطع متوسطه شروع به تحصیل می کند.

البته در صورتی که نتیجه تست بالاتر از حد انتظار باشد دانش آموز می تواند در مقطعی بالاتر از آنچه که معلم پیش بینی کرده بود شروع به تحصیل کند.

تحصیلات متوسطه در هلند

از دیگر مقاطع تحصیلی در هلند متوسطه  است که در ۳ سطح است  VMBO ، HAVO و VWO.

VMBO – تحصیلات مقدماتی و به صورت علمی و کاربردی است که ۴ سال زمان میبرد و در ادامه MBO می باشد.

HAVO – مقطع دوم تحصیلات متوسطه است و ۵ سال زمان می برد و درادامه HBO می باشد.

VWO – مقطع پیش دانشگاهی است که ۶ سال زمان میبرد.

مقاطع تحصیلی در هلند

انتخاب رشته

بسیاری از مدارس متوسطه در سال اول یک کلاس مختلط از دانش آموزان با سطوح مختلف را برگزار می کنند. بعد از دریافت دیپلم از یک سطح می توانید وارد سطح بعدی شوید.

در مدارس VMBO دانش آموزان می توانند بین رشته های عملی و کاربردی انتخاب کنند. همچنین می توانند به صورت تخصصی تر انتخاب رشته کنند مانند اقتصاد، رشته های اجرایی، رشته های مربوط به کشاورزی، محیطی ، غذایی، رشته های فنی، گرافیک، الکترونیک و یا رشته های ورزشی.

تحصیلات عالی در هلند

 اکثر کارفرمایان افرادی را استخدام می کنند که واجد شرایط باشند و تحصیلات مرتبط داشته باشند، به همین جهت دانشجویان تشویق می شوند که دیپلم دریافت کنند. بعد از گذراندن یکی از مقاطع متوسطه که در بالا اشاره شد دانش آموز می تواند برای ورود به دانشگاه آماده شود.

پس از VMBO، دانش‌آموزان می‌توانند MBO را ادامه دهند تا مدرکی دریافت کنند که با آن می‌توانند دستیار، پرستار کودک، منشی، کارمند دفتر، آرایشگر یا پرستار شوند.

تحصیلاتی که پس از HAVO دنبال می شود HBO نام دارد که نوعی دانشگاه علمی کاربردی است و معمولاً چهار سال طول می کشد. در HBO، دانشجویان می توانند مدرک لیسانس بگیرند.

بسیاری از افرادی که مشغول به کارهای تجاری یا مدیریتی هستند فارغ التحصیلان HBO هستند. برای مثال معلمان مدارس ابتدایی، معماران، مدیران هنری، روزنامه نگاران، مترجمان، هنرمندان و پرستاران.

برخی از موسسات HBO نیز برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می دهند که برای آن باید تجربه کاری مرتبط داشته باشید. همچنین می توانید لیسانس خود را در HBO و سپس کارشناسی ارشد را از  دانشگاه بگیرید.

اکثر تحصیلات دانشگاهی چهار سال طول می کشد و چند سال نیز برای تخصص های احتمالی اضافه می شود.

فارغ التحصیلان دانشگاه ( WO ) می توانند در میان سایر مشاغل، وکیل، روان‌شناس، پزشک، جراح، محقق، سردفتر، استاد، مهندس یا دانشمند شوند.

آموزش عالی با بودجه دولتی است و دانشجویان، سالانه کمی بیشتر از ۲۰۰۰ یورو برای دانشگاه و HBO می پردازند که دانشجویان سال اولی نیمی از آن را پرداخت می کنند.

یکی از اقداماتی که دولت برای کاهش کمبود معلم انجام داده است این است که دانش آموزانی که برای معلم شدن آموزش می بینند، تنها نیمی از هزینه تحصیل را در دو سال اول تحصیل پرداخت می کنند. دانش آموزان همچنین ممکن است واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی بر اساس عملکرد و درآمد والدین شوند.

مقاطع تحصیلی در هلند

شرایط تحصیل دانشجویان ببن المللی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک دیپلم خود را دریافت کرده  و معدل بالای ۱۲ و آیلتس حداقل نمره ۶ داشته باشند.

مقاطع تحصیلی در هلند، تحصیل در هلند ۴ سال زمان می برد و زبان تدریس اغلب آلمانی است. برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان بهتر است مدرک B1  یا   B2داشته باشید تا پذیرش شما آسان‌تر شود. دانشجویان مقطع کارشناسی در هلند که یکی از مقاطع تحصیلی در هلند است، می توانند ۱۰ ساعت در هفته و به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند.

مقطع ارشد در هلند ۲ سال است و ارائه مدرک زبان آیلتس الزامی است. ریز نمرات و مدارک مقاطع تحصیلی گذشته نیز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های هلند ضروری است. همچنین در صورتی که دانشجو دارای شرایط باشد می تواند بورسیه تحصیلی هلند دریافت کند و از هزینه های تحصیل و زندگی در هلند بکاهد.

برای دریافت بورسیه داشتن سابقه پژوهشی، معدل بالا، سابقه چاپ و نشر مقالات می تواند موثر باشد. دانشجوی مقطع ارشد در هلند می تواند به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

دکتری، مقطعی پژوهش محور است و واحدهای درسی کمی ارائه می شود. دانشجو می تواند به عنوان استاد یار به تدریس و یا پژوهش بپردازد. ۳۰ ساعت کار در هفته برای دانشجوی دکتری مجاز است. دارا بودن مدرک آیلتس برای پذیرش از دانشگاه های هلند در مقطع دکتری الزامی است.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تحصیل در هلند دارای مزایای فراوانی است که دانشجو با دریافت ویزای تحصیلی هلند می تواند از آن  بهره ببرد. چنانچه قصد تحصیل در هلند را دارید می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *