قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

ریجکتی و رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند با روند سخت دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا آشنا هستند. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا علاوه بر فراهم کردن مدارک درخواست شده و دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیز شوید. در واقع باید بگوییم دریافت پذیرش از دانشگاه به معنی ورود شما به کانادا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور نیست.

ممکن است شما تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا را انجام داده باشید؛ اما بنا بر دلایلی که در این نوشته به بررسی آنها خواهیم پرداخت ممکن است موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نشوید. تصور همچنین وضعیتی بسیار ناامیدکننده و سخت است.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

چرا ویزای کانادا ریجکت می شود؟ آیا می توان برای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد؟ چه اقداماتی در رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا مؤثر است؟

اگر شما هم با این سوالات را در ذهن خود دارید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

در ابتدا باید بگوییم مدارک و صلاحیت شما برای تحصیل و یا زندگی در کانادا توسط آفیسر اداره مهاجرت کانادا IRCC بررسی می شود و در صورتی که وی شما را دارای صلاحیت لازم برای مهاجرت به کانادا تشخیص ندهد برای شما ویزا صادر نمی شود.

ویزای تحصیلی کانادا ممکن است به دلایل زیر رد شود.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

نقص در پرونده

یکی از دلایلی که ممکن است منجر شود با درخواست ویزای تحصیلی کانادا شما موافقت نشود ناقص بودن پرونده و مدارک خواسته شده است. درصورتی که افسر بررسی کننده پرونده متوجه نقص در اسناد و مدارک شما شود با درخواست ویزای تحصیلی شما موافقت نمی‌کند. پیش از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی بهتر است مدارک خود را جمع آوری کنید. این کار را به روزهای آخر موکول نکنید زیرا ممکن است به دلیل استرس و یا عجله برخی از مدارک را فراموش کنید.

مهم‌ترین مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا موارد زیر هستند:

 •  گذرنامه معتبر با اعتبار کافی و صفحه خالی
 • گذرنامه های قبلی متقاضی که نشان‌دهنده سابقه سفر وی است
 • اسکن و اصل مدارک هویتی متقاضی شامل شناسنامه، کارت پایان و یا معافیت از خدمت، کارت ملی، سند ازدواج در صورت وجود (همگی به صورت ترجمه شده)
 • تکمیل فرم های درخواست شده برای درخواست ویزا
 • رسید پرداخت هزینه های درخواست شده
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک و ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه یا SOP
 • استادی پلن – Study Plan
 • نتیجه آزمایش‌های درخواست‌شده
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • عکس پرسنلی جدید
 • تمکن مالی
 • گردش حساب
 • نمره زبان آیلتس یا تافل و یا هر مدرک زبان دیگری که توسط دانشگاه درخواست شده است.

البته ممکن است با توجه به مقطع تحصیلی از شما مدارک دیگری نیز درخواست شود که باید از طریق سایت دانشگاه از آنها مطلع شوید. اما به طور کلی مدارک لازم برای تحصیل در کانادا موارد بالا هستند. نقص در پرونده و اسناد شما منجر به ریجکتی ویزا و ممانعت از تحصیل شما در کانادا می شود.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

نداشتن تمکن مالی کافی

یکی از مهم‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و رد شدن آن و سایر ویزای کانادا، عدم ارائه تمکن مالی کافی است. در واقع با تمکن مالی مناسب شما به افسر بررسی کننده پرونده نشان می دهید که عهده دار هزینه های تحصیل و زندگی خود در کانادا هستید. یکی از نگرانی دولت ها در هنگام صدور ویزا این است که متقاضی دریافت ویزا، تمکن مالی کافی برای مدت زمان حضورش در کشور مقصد نداشته باشد و سربار دولت شود.

به خصوص در صدور ویزای تحصیلی این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا دانشجو باید اثبات کند که می تواند هزینه های تحصیل خود را پرداخت کند.

حتی در صورتی که بورسیه تحصیلی کانادا نیز دریافت کرده باشید ارائه تمکن مالی و گردش حساب اهمیت دارد. بنابراین در صورتی که مدارک ارائه شده جهت اثبات تمکن مالی کافی نباشد با درخواست ویزای تحصیلی کانادا موافقت نمی شود و ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا اتفاق می افتد.

عدم اطمینان آفیسر از بازگشت شما به کشورتان بعد از اتمام مدت تحصیل

یکی دیگر از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا عدم اطمینان افسر پرونده از بازگشت متقاضی به کشورش بعد از اتمام تحصیل است. شما باید با ارائه استادی پلن قوی ثابت کنید که در طول مدت حضور خود در کانادا چه برنامه ای دارید و بعد از اتمام تحصیلات نیز به کشور خود باز خواهید گشت.

همچنین یکی از روش های مطمئن کردن افسر از بازگشت به کشورتان بعد از اتمام مدت ویزا سابقه سفرهای شما است. سابقه سفری خوب می تواند در دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شما کمک کند.

عدم برخورداری از سلامت جسم و روان

یک از مراحل دریافت ویزای کانادا انجام آزمایشات مدیکال کانادا است و برای دولت این کشور بسیار مهم است که فردی که قصد زندگی و مهاجرت به این کشور را دارد از سلامت جسم و روان برخوردار باشد. در صورتی که جواب آزمایش‌های شما برای افسر قانع کننده نباشد از صدور ویزا جلوگیری خواهد شد.

گپ تحصیلی

تاثیر گپ تحصیلی در دریافت ویزای تحصیلی کانادا غیر قابل انکار است. گپ تحصیلی به فاصله زمانی غیر قابل توجیه بین دو مقطع تحصیلی گفته می شود که احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را دارد . علاوه بر مسئولان پذیرش دانشگاه، برای آفیسر بررسی کننده پرونده این موضوع  نیز بسیار مهم است که متقاضی تحصیل در کانادا میان مقاطع تحصیلی گپ نداشته باشد. در صورتی که فاصله میان مقاطع تحصیلی بیشتر از میزان مجاز باشد و متقاضی نتواند دلیل کافی برای توجیه آن ارائه دهد با صدور ویزا برای او موافقت نخواهد شد.

سابقه کیفری

کشور کانادا کشوری ایمن با نرخ پایین جرم  جنایت است؛ بنابراین برای این کشور بسیار مهم است فردی که قصد تحصیل و یا زندگی در این کشور را دارد سابقه کیفری نداشته باشد. در صورتی که دارای سابقه جرم باشید از ورود شما به کشور کانادا جلوگیری می شود و با درخواست ویزای شما موافقت نمی‌شود.

عدم تسلط به زبان انگلیسی

همانطور که گفته شد یکی از مدارک لازم در دریافت ویزای تحصیلی کانادا کسب نمره زبان در آزمون درخواست شده توسط دانشگاه است. علاوه بر اینکه برای حضور در کلاس های درس دانشجو باید بتواند به زبان انگلیسی یا فرانسه مسلط باشد برای برقرای ارتباط در جامعه نیز باید بتواند به زبان انگلیسی صحبت کند. به احتمال خیلی زیاد در هنگام ورود به کانادا افسر مرزی در هنگام چک کرن مدارکتان ازشما چند سوال به زبان انگلیسی می پرسد که باید آماده پاسخگویی به آنها باشید.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که با صدور ویزا به شما موافقت نشد این شانس را دارید تا با رفع نواقص و مشکلات پرونده برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا دوباره اقدام نمایید. درصورتیکه در مدارک شما نقص مشاهده شده است آنها رفع نمایید. اگر دارای گپ تحصیلی هستید با ارائه توضیحاتی کافی و مستدل آن را توجیه نمایید.

در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط نیستید توانایی های خود را در این مورد تقویت کنید و دوباره در آزمون آیلتس شرکت کرده و نمره مورد نظر دانشگاه را کسب نمایید.

بهترین زمان برای درخواست دوباره برای صدور ویزای تحصیلی کانادا ۶ ماه بعد از اعلام ریجکتی است. در این مدت می توانید رزومه آکادمیک خود را قوی تر کنید.

همچنین در نظر داشته باشید در سن مناسب برای هر مقطع باید برای دریافت ویزا درخواست دهید و پذیرش دریافت کنید. برای مثال سن مناسب برای تحصیل در کالج ها و مقطع لیسانی ۱۸ تا ۲۵ سال و تحصیلات تکمیلی ۲۵ تا ۳۵ سال است.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا و یا مهاجرت به کانادا می توانید با کارشناسان ما در قصران گروپ در ارتباط باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *