قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

سیستم بهداشت و درمان کانادا

برای متقاضیانی که قصد مهاجرت و اقامت در کانادا را دارند سیستم بهداشت و درمان کانادا بسیار حائز اهمیت است زیرا همان طور که می دانید هزینه های درمانی در کشور کانادا بسیار بالاست و چنانچه فرد نتواند از بیمه یا خدمات درمانی استفاده نماید باید هزینه های سنگینی پرداخت کند.

سالانه بیش از ۲۵۰ هزار متقاضی برای مهاجرت کانادا را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌نمایند؛ کشوری که خدمات آموزشی عالی، خدمات رفاهی و همچنین سیستم بهداشت و درمان رایگان و عمومی آن در سطح جهان مشهور است.

یکی از دلایل مهم برای متقاضیان مهاجرت به کانادا، سیستم بهداشت و درمان این کشور است. اساس کار بهداشت و درمان در کانادا مربوط به سال‌های گذشته است و طی این سال‌ها دولت کانادا تلاش کرده تا خدمات ویژه‌ای در خصوص بهداشت و درمان ارائه دهد تا بتواند مهاجران بیش‌تری جذب نماید. در ادامه این مقاله توضیح بیشتری در خصوص سیستم بهداشت و درمان کانادا خواهیم داد:

بهداشت و درمان در کانادا

سیستم بهداشت و درمان کانادا

سیستم بهداشت و درمان کانادا (MEDICARE) دارای ۱۳ برنامه برای بهداشت و درمان ایالتی و کشوری است. تمامی شهروندان دائم کانادا می‌توانند بدون پرداخت هزینه به خدمات بیمارستانی و پزشک معالج دسترسی داشته باشند.

کشور کانادا دارای سیستم بهداشت و درمان جهانی است و برای شهروندان دائم خود، مراقبت‌های لازمه را انجام می‌دهد؛ اما سیستم درمانی کانادا در مورد مهاجران خارجی کمی متفاوت‌تر است. در واقع نوع پوشش فرد مهاجر در سیستم بهداشت و درمانی به وضعیت مهاجرت او وابسته است. ممکن است شما به‌عنوان فردی که مقیم کانادا نمی‌باشد، هزینه برخی از این خدمات را پرداخت نمایید.

چگونه از سیستم درمانی کانادا بهره‌مند شویم؟

شما برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی در کانادا باید کارت سلامت داشته باشید. چنانچه مهاجرت به کانادا را انتخاب نمودید باید پس از ورود به این کشور از طریق وزارت بهداشت استانی درخواست کارت سلامت دهید و بعد از چند روز کارت سلامت خود را دریافت کنید.

آیا بهداشت و درمان در کانادا رایگان است؟

در سیستم بهداشت و درمان کانادا با دارا بودن بیمه سلامت، فرد لازم نیست هزینه‌ای پرداخت نماید و اکثر خدمات بهداشتی رایگان است. حتی اگر کارت سلامت همراه فرد نباشد، خدمات فوریت پزشکی برای او رایگان است. البته اگر محدودیت‌هایی برای وضعیت مهاجرتی او وجود نداشته باشد.

شهروندان کانادا باید برای دریافت خدمات بهداشتی رایگان سالانه مبلغی از درآمد خود را بابت مالیات پرداخت نمایند.

بنابراین برخلاف تصور درمان در کشور کانادا رایگان نمی‌باشد. شهروندان کانادایی بخشی از درآمد خود را صرف مالیات مراقبت‌هایی بهداشتی می‌کنند اما چون که در زمان استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، برخی گمان می‌کنند که درمان در کشور کانادا رایگان است.

افرادی که خدمات درمانی دریافت می‌کنند از هزینه‌های درمانی اطلاعی ندارند چون صورت حسابی جهت درمان خود دریافت نمی‌کنند. همین مسئله باعث شده تا افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، از این نکته غافل شوند.

بهداشت و درمان در کانادا

هزینه مالیات درمان برای شهروندان دائم کانادا

مالیات سیستم بهداشت و درمان کانادا بر اساس درآمد خانواده‌ها محاسبه می‌شود. به‌عنوان‌مثال خانواده‌هایی که در سال درآمد بیشتر از ۲۸۶ هزار دلار داشته باشند، باید سالانه ۴۱ هزار دلار مالیات مراقبت بهداشتی و درمانی پرداخت نمایند. درحالی‌که خانواده‌هایی که درآمد آن‌ها در سال ۱۸ هزار دلار باشد، باید سالانه حدود ۷۰۰ دلار مالیات مراقبت درمانی پرداخت نماید.

بیمه خدمات درمانی برای مهاجران به کانادا

به‌عنوان کسی که قصد مهاجرت و اقامت در کانادا را دارید باید با سیستم بهداشت و درمان کانادا آشناییت لازم را داشته باشید. اگر می‌خواهید تحت پوشش مراقبت‌های بهداشتی و درمانی قرار بگیرید باید حداقل ۶ ماه سابقه تحصیل در کانادا و یا کار در این کشور را داشته باشید.

خبر خوشایند این که با دریافت مراقبت‌های بهداشتی و درمانی رایگان در سیستم بهداشت و درمان کانادا ، همسر و فرزندان شما نیز واجد شرایط دریافت خدمات بهداشتی و درمانی رایگان کانادا می‌شوند.

اگر شما ویزای کانادا دارید و مقیم جدید کشور کانادا هستید، باید یک دوره ۳ماهه منتظر بمانید تا کارت مراقبت‌های بهداشتی شما صادر شود. در این مدت می‌توانید از خدمات درمانی خصوصی استفاده نمایید.

اگر به‌عنوان گردشگر وارد خاک کانادا شوید و بیمار شوید و یا تصادف کنید، دولت کانادا هیچ هزینه‌ای جهت درمان شما پرداخت نخواهد کرد. جهت دریافت خدمات بهداشتی و درمانی در هنگان سفر باید بیمه‌نامه مسافرتی اخذ نمایید.

پوشش های برنامه بهداشتی استانی

همان‌طور که گفته شد هر یک از استان‌های کانادا دارای برنامه‌های درمانی مخصوص به خود هستند پس موارد خدمات درمانی که هر استان تحت پوشش قرار می‌دهد با استان دیگر متفاوت خواهد بود. در ادامه این مقاله فهرستی از خدمات بهداشتی و درمانی که دولت‌های استانی کانادا تحت پوشش قرار می‌دهند را ذکر کرده‌ایم:

 • آمبولانس
 • داروهایی که در بیمارستان تجویز می‌شوند
 • مراقبت‌های اورژانسی و غیراورژانسی
 • ویزیت پزشک
 • واکسینه
 • جراحی دندان در بیمارستان‌ها
 • جراحی‌های جزئی و سرپایی در بیمارستان
 • عکس‌برداری با اشعه ایکس
 • مراقبت سلامت روان
 • مراقبت‌های بهداشتی در منزل
 • خدمات مربوط به بهداشت عمومی

بهداشت و درمان در کانادا

کارت سلامت در کانادا

کارت سلامت یا (care cards) در هرکدام از استان‌ها و ایالت‌های کانادا به‌صورت مجزا به فرد ارائه می‌شود. در زمان مراجعه به بیمارستان‌ها و یا مراکز درمانی این کارت‌ها مشخص می‌کند که شما چه خدمات درمانی را می‌توانید دریافت نمایید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

سخن پایانی

سیستم بهداشت و درمان کانادا یک برنامه جامع و کامل است و در استان‌های مختلف این کشور به روش‌های متفاوت برگزار می‌شود؛ یعنی هر استان موارد درمانی که تحت پوشش قرار می‌دهد را تعیین و به شهروندان ارائه می‌دهد. در این مقاله خدمات بهداشت و درمان و انواع آن و همچنین شرایط آن برای مهاجران و غیره مورد بررسی قرار گرفت.

چنانچه در زمینه مهاجرت و سیستم بهداشت و درمان کانادا سؤالی دارید، می‌توانید با مشاوران تماس حاصل فرمایید و یا نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *