واحد پول کانادا و تفاوت آن با دلار آمریکا

5 دقیقه

مدت زمان مطالعه

بدون شک یکی از اصلی‌ترین موضوعات برای مهاجرت به کانادا تامین تمکن مالی به واحد پول آن می‌باشد؛ واحد پول کانادا ، دلار کانادا ($) می‌باشد که هم سکه‌ای و هم کاغذی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته که در این کشور استفاده از کارت اعتباری بسیار رایج‌تر است به طوری که کانادا را از کارت اعتباری‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آورند.
درست است که مردم کانادا به ندرت از پول نقد استفاده می‌کنند اما اکثرا دوست دارند چیزی حدود 20 تا 50 دلار پول نقد به همراه داشته باشند تا در صورت امکان بتوانند از آن استفاده کنند.


واحد پول کانادا و تفاوت آن با دلار آمریکا

واحد پول کانادا (دلار کانادا) اختصارا با نماد CAD (Canadian Dollar) نشان داده می‌شود.
هر یک دلار کانادا معادل 100 سنت بوده و برای اینکه با دلار کانادا اشتباه نشود از $C برای نشان داد استفاده می‌شود.
کانادا نیز مانند دیگر کشورهای پیشرفته یک بانک ملی برای خود دارد که با نام بانک کانادا (BOC) شناخته می‌شود؛ اختیار چاپ و خرید ارز برای کنترل ارزش پول کانادا نیز به عهده این بانک است.
دلار کانادا از دیدگاه صندوق بین المللی پول و به دلیل با ثباتی و قابل اطمینان بودن آن، در مواقعی که به دلایل مختلف وضعیت اقتصادی دنیا به هم می‌ریزد؛ جزء هفت ارز ذخیره شده در جهان محسوب می‌شود.

تفاوت واحد پول کانادا و آمریکا در چیست؟

معمولا دلار کانادا در قیاس با دلار آمریکا سنجیده می‌شود و تقریباً نیز همیشه از دلار آمریکا پایین‌تر است. البته که باز هم بسته به مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی، ارزش پول کشورها تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
می‌توان گفت که در بهترین حالت یک دلار کانادا برابر با یک دلار آمریکاست و در بدترین حالت آن، ارزش یک دلار کانادا چیزی حدو 65 سنت آمریکا می‌شود که تقریباً با وضعیت اقتصادی فعلی کانادا غیر ممکن است.

انواع سکه‌های کانادا

سکه‌های ضرب شده در ضرابخانه سلطنتی کانادا به عنوان یکی از خلاق‌ترین و بهترین تولیدکنندگان سکه در جهان شناخته می‌شود.

این ضرابخانه سکه‌های گران قیمتی نیز از جنس طلای خالص، نقره و پلاتین و … هم تولید می‌کندکه برخی از آن‌ها برای مناسبت‌های مختلف ضرب شده و استفاده می‌شوند.

واحد پول کانادا

پنی – یک سنت

سکه یکی سنتی یا پنی از فولاد با روکش مسی ساخته شده که بر روی آن طرح یک برگ افرا که نماد رایج کانادا می‌باشد، حک شده است.
البته در سال 2013 بود که دولت کانادا به طور رسمی ضرب سکه‌های پنی را متوقف کرد.
اکنون نیز در حال حذف تمام آن‌هاست؛ شرکت‌های کانادا این سکه را از معاملات خود حذف کرده و به جای آن سکه پنج سنتی را دریافت می‌کنند.

نیکل – پنج سنت

سکه 5 سنتی نیکل (Nickel) از نظر اندازه، بزرگترین سکه کانادا می‌باشد.
به این دلیل به آن 5 سنتی می‌گفتند که قبلا از پنج قطعه نیکل برای ساخت آن استفاده می‌شده اما اکنون جنس این سکه از فولاد است.

دایم – 10 سنت

دایم (Dime) نامی است که به سکه 10 سنتی کانادا نسبت داده‌اند.
نقش روی این سکه که کوچکترین سکه کانادایی می‌باشد، یک قایق بادبانی مشهور کانادایی به نام Bluenose است که برای تقریبا 20 سال، سریع‌ترین کشتی مسابقه‌ای جهان بوده است.

کوآرتر – 25 سنت

این سکه نقره‌ای 25 سنتی، کوارتر (Quarter) نام دارد به این دلیل یک چهارم دلار است.
تصویر معروف روی این سکه، کاریبو همان گوزن شمالی معروفیست که سورتمه بابا نوئول به آن بسته شده است.

لونی – یک دلاری

سکه بزرگ طلایی و از جنس نیکل که لونی (Loonie) نام دارد نقش یک لون، پرنده ملی کانادا، روی آن چاپ شده و به همین دلیل است که به آن لونی گفته می‌شود.

تونی – دو دلاری

سکه دو دلاری تونی (Toonie) یا (Twoonie) با دیگر سکه‌ها تفاوت دارد و از دو رنگ مختلف فلز ساخته شده؛ تصویر روی آن نیز  خرس قطبی است.

انواع اسکناس‌های کانادایی

Bills – پول نقد یا پول کاغذی کانادا که به عنوان اسکناس نیز شناخته می‌شود، برای ارزهای با ارزش بالاتر استفاده می‌شود. پیشتر اسکناس‌های کانادایی که در سال 2011 حذف شدند از کاغذ ساخته می‌شدند مانند دلار آمریکا اما در طرح‌های فعلی آن از یک پلاستیک نازک و انعطاف پذیر به نام پلیمر استفاده می‌شود به این دلیل که از اسکناس‌های کاغذی قبلی بسیار بادوام‌تر هستند.

واحد پول کانادا

اسکناس 100 دلاری

اسکناس 100 دلاری کانادا به رنگ طلایی است و طرح روی آن، رابرت بوردن، نخست وزیر کانادا در سال‌های  1937-1854 و در طول جنگ جهانی اول است.
با اینکه داشتن اسکناس 100 دلاری عالیست اما از آن‌جایی که بیشتر در معرض جعل می‌باشد، خیلی از فروشگاه‌ها آن را نمی‌پذیرند؛ همین موضوع نیز بخشی از دلیل توقف عرضه اسکناس 1000 دلاری در سال‌ها پیش است.

اسکناس 50 دلاری

رنگ قرمز برای اسکناس 50 دلاری کاناداست که تصویر نخست وزیر کانادا در سال‌های 1874-1950 و در طول جنگ جهانی دوم، ویلیام لیون مکنزی کینگ است.

اسکناس 20 دلاری

اسکناس 20 دلاری کانادا سبز رنگ است که پرتره‌ای از پادشاه کانادا، ملکه الیزابت دوم را روی خود دارد.

اسکناس 10 دلاری

اسکناس 10 دلاری کانادا بنفش است و تصویر جان مکدونالد، بنیانگذار و اولین نخست وزیر کانادا را نشان می‌دهد.
اما امروزه اسکناس 10 دلاری جدیدی در بازار است که در طراحی عمودی آن تصویر یک تاجر سیاه پوست موفق به نام ویولا دزموند را نشان می‌دهد که در طی جریانات تبعیض نژادی، پرونده دادگاه او الهام‌بخش برابری نژادی در سراسر کانادا شد.

اسکناس 5 دلاری

کوچکترین اسکناس کانادا، اسکناس 5 دلاری است که به رنگ آبی بوده و پرتره‌ای از نخست وزیر فرانسوی-کانادایی این کشور، ویلفرد لوریه، در سال‌های 1841-1919 را نشان می‌دهد.

واحد پول کانادا

سیاست‌های پولی کانادا چیست؟

دهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال 2021 کانادا بود. سیاست پولی کانادا کاملا مستقل می‌باشد و بانک مرکزی این کشور که به بانک کانادا معروف است، وظیفه پیگیری و نظارت بر این سیاست را به عهده دارد.
حفاظت ارزش پول کانادا و جلوگیری از بالا رفتن تورم، اصلی‌ترین سیاست بانک کانادا در مورد پول است که باعث ایجاد ثبات قابل توجهی در اقتصاد این کشور شده و آن را به یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

اقدام بزرگ دیگری که بانک کانادا انجام داده، مبارزه با جعل اسکناس است؛ در سری جدید چاپ اسکناس، آن‌ها را از پلیمر تولید کرده و چاپ اسکناس کاغذی را متوقف کرده‌اند.
البته این اولین تغییر در جنس اسکناس‌های کانادا نبوده بلکه هفتمین سری تغییر در جنس دلار کانادا می‌باشد.
پلیمر یک ماده پلاستیکی با ویژگی‌های امنیتی خاص است که جعل آن بسیار دشوار است.
از جمله ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌های پلیمری می‌توان به تصاویر فلزی، تصاویر مخفی و جوهر خاص آن اشاره کرد که هر کسی توانایی جعل آن را ندارد.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا، مهاجرت از طریق جاب آفر به کانادا و … را دارید می‌توانید با کارشناسان ما در قصرات گروپ در تماس باشید.
همچنین برای ارائه خدماتی مانند پیکاپ ویزا کانادا و حتی ویزای شینگن نیز می‌توانید روی ما حساب کنید.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085