قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

مالیات در کانادا | جدول مالیات بر درآمد در کانادا

مالیات در کانادا – اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به کانادا مهاجرت کرده اید و اقامت دائم کانادا را دارا هستید، به عنوان شهروند این کشور تلقی می شوید و میبایست از قوانین این کشور تبعیت کنید.

یکی از مهمترین قوانین و الزامات در یک کشور بحث مالیات است که همه شهروندان و صاحبان کسب و کار ملزم به پرداخت آن هستند. در این مقاله به شرح سیستم مالیاتی کانادا می پرازیم. با قصران گروپ همراه باشید.

انواع مالیات در کانادا

در کشور کانادا مواردی مانند املاک، خدمات، درآمد و کالاها مشمول مالیات می شوند و تمام ساکنین و شهروندان این کشور ملزم به پرداخت آن هستند. البته در هر کدام از استان های کانادا سیستم مالیاتی و میزان آن با یکدیگر متفاوت است و مالیات در کانادا متغیر است.

تمامی افرادی که مقیم کانادا هستند میبایست از اوایل ماه فوریه تا آخر آوریل فرم های مالیاتی خود را پر و تکمیل کرده و اقدام به پرداخت آن کنند. برای پیشگیری از جریمه و جلوگیری از شناخته شدن فرد به عنوان بدهکار مالیاتی افراد باید تا پایان آوریل بدهی خود را پرداخت نمایند.

مالیات در کانادا

مالیات بر خدمات و محصولات – GST

مالیات بر محصول و خدمات یکی از انواع مالیات در کانادا و اکثر کشورهای دنیا است و به معنای پرداخت مبلغی اضافه علاوه بر قیمت اصلی کالا است. البته این نوع از مالیات به همه خدمات و محصولات تعلق نمیگیرد و تنها تعداد مشخصی از خدمات و محصولات مشمول مالیات بر محصول می شوند.

نرخ مالیات در کانادا به طور کلی در سال ۲۰۲۱ در کشور کانادا ۵% بوده است، که البته ممکن است در هر استان با تغییرات جزئی نیز همراه باشد.

GST کانادا همان مالیات بر ارزش افزوده یا VAT است با این تفاوت که مالیات بر فروش استانی PST در سیستم مالیاتی کانادا محاسبه و افزوده می شود.

مالیات در کانادا

مالیات بر در آمد

مانند سایر کشورها، دولت کانادا نیز افرادی که در این کشور به کسب درآمد می پردازند را ملزم به پرداخت مالیات کرده است. تفاوتی ندارد فرد اصالتا کانادایی باشد یا به این کشور مهاجرت کرده باشد و ویزای کانادا را دریافت کرده باشد، در صورت دارا بودن شغل و کسب درآمد فرد میبایست مالیات درآمد خود را پرداخت کند که این میزان بسته به درآمد میتواند متفاوت باشد. هر چه درآمد بالاتر رود میزان مالیات دریافتی از فرد متقاضی بیشتر است.

نرخ مالیات در کانادا در هر استان کانادا با دیگری کمی متفاوت است اما به طور کلی و تقریبی به شرح زیر است:

میزان درآمد درصد مالیات
۴۹٫۰۲۰ دلار یا کمتر ۱۵%
۴۹٫۰۲۰ دلار تا ۹۸٫۰۴۰ دلار ۲۰٫۵%
۹۸٫۰۴۰ دلار تا ۱۵۱٫۹۷۸ دلار ۲۶%
۱۵۱٫۹۷۸ دلار تا ۲۱۶٫۵۱۱ دلار ۲۹%
بیشتر از ۲۱۶٫۵۱۱ دلار ۳۳%

مالیات بر شرکت

اگر از طریق سرمایه گذاری در کانادا، اسکیل ورکر و یا کارآفرینی اقامت کانادا را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کرده اید، باید مطلع باشید که با ثبت کردن شرکت و انجام هر اقدامی که مربوط به کسب و کار و کسب درآمد در این کشور باشد، هر درآمدی که از طریق این بیزنس کسب کنید مشمول مالیات می شود و می بایست مالیات در کانادا را پرداخت کنید.

با توجه به این ارزیابی جدول نرخ مالیات در سال ۲۰۲۱ به قرار زیر است:

شرکت های کانادایی مشمول مالیات نرخ و میزان مالیات
مالیات خالص برای شرکت های کانادایی ۱۵%
کسب و کارها و شرکت های کوچک در کانادا ۱۰%

با این وجود ممکن است میزان مالیات بر شرکت ها در هر استان با یکدیگر کمی متفاوت باشد.

مالیات غیر مستقیم

مالیات غیر مستقیم بر روی اقلامی مانند سوخت خودرو، سیگار و انواع نوشیدنی ها بسته می شود. این سیاست به جهت بازدارندگی از مصرف زیاد سیگار و نوشیدنی های مضر است. مالیات درونی یا غیر مستقیم به کالاهایی خاص که برای فروش یا تولید به منظور فروش ساخته می شوند تعلق میگیرد.

مالیات بر ملک

TAX Property میزانی است که دولت کانادا با توجه به ارزش و مبلغ ملک بر روی ملک مورد نظر قرار می دهد. املاک موجود در کانادا از املاک مسکونی گرفته تا زمین های کشاورزی و کارخانه ها و زمین های صنعتی دائما توسط کارشناسان مربوطه ارزیابی شده و میزانی که فرد صاحب ملک باید به عنوان مالیات بپردازد را مشخص میکند. مالیات بر ملک توسط شهرداری محاسبه و اخذ می شود و در صورتیکه فرد از پرداخت آن امتناع کند و بدهی مالیاتی بیش از میزان مجاز شود ملک مصادره می شود.

مانند سایر اقلام مالیاتی میزان مالیات بر ملک در قانون مالیات در کانادا در هر استان با دیگری متفاوت است.

مالیات در کانادا

نکات مالیاتی در کانادا

  • میزان مالیات در کانادا توسط آژانس درآمد کانادا CRA محاسبه و جمع آوری می شود.
  • مالیات بر فروش PST توسط نهادهای استانی تعیین میشود و در هر استان به دیگری متفاوت است.
  • مالیات بر ارزش افزود VAT که GST هم نامیده میشود توسط دولت فدرال ارزیابی و تعیین میشود.

دراین مقاله به شرح سیستم مالیاتی و انواع مالیات در کشور کانادا پرداختیم. تفاوتی نمی کند از چه طریق به کانادا مهاجرت کرده باشید و به چه روشی ویزای کانادا را اخذ کرده باشید. در صورتی شهروند این کشور باشید یا در کانادا سرمایه گذاری کرده باشید می بایست مالیات های مربوط به خود را پرداخت نمایید.

اطلاعات تماس خود را در فرم پیش رو وارد کنید، همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین می توانید با کلیک بر روی دکمه ی زیر، مستقیما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *