قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

چگونه برای تست مدیکال استرالیا اقدام کنم؟

تمام افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را از هر روشی دارند باید پیش از ورود به خاک این کشور معاینات و آزمایش‌های پزشکی که تحت عنوان تست مدیکال استرالیا هستند را پشت سر بگذارند.
با توجه به سن و شرایط جسمانی فرد، تست‌های پزشکی متفاوتی وجود دارد که پیش یا پس از درخواست ویزای استرالیا می‌توان برای آن اقدام کرد.
حتی در برخی موارد ممکن است برای تغییر ویزای موقت استرالیا به ویزای دائم استرالیا نیاز به انجام تست مدیکال باشد.

تست مدیکال استرالیا

چگونه برای تست مدیکال استرالیا اقدام کنم؟

تست مدیکال استرالیا به طور کلی شامل معاینات فیزیکی، آزمایش خون و آزمایش ادرار است اما برای گروه‌های مختلف، آزمایشات دیگری نیز اضافه می شود.
حتی اگر در کشوری زندگی کرده باشید که بیماری خاصی در آن شایع بوده باید آزمایشات مربوط به آن را نیز انجام دهید.
برای تعیین وقت تست مدیکال شناسه‌ای با عنوان HAP ID به شما داده می‌شود که ارائه آن الزامی است. تست مدیکال استرالیا را می‌توانید از داخل و یا خارج از استرالیا انجام دهید؛ در صورتی که نمی‌توانید در زمان تعیین شده برای انجام تست حاضر شوید باید آن را در سایت immiAccount ثبت نمایید.

 • داخل استرالیا

برای پشت سر گذاشتن تست مدیکال در داخل استرالیا می‌توانید با ورود به سایت نوبت خود را رزرو نمایید یا در صورت لزوم آن را تغییر داده یا لغو کنید.

 • خارج استرالیا

در صورتی که برای انجام تست مدیکال در خارج از استرالیا اقدام می‌کنید باید توسط یکی از پزشکان یا کلینیک‌های پانل مورد تایید استرالیا مورد معاینه قرار گیرید.
پانل پزشک، رادیولوژیست یا پزشکی است که برای انجام معاینات بهداشتی در کلینیک‌های خارج از کشور استرالیا کار می‌کند.
در تهران نیز کلینیک‌های پانل مورد تائید استرالیا وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان بیمارستان مهر و بیمارستان آتیه را نام برد.

چه کسانی باید تست مدیکال استرالیا را انجام دهند؟

در واقع تمامی افرادی که قصد ورود به استرالیا، یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت، را دارند ملزم به انجام تست مدیکال استرالیا هستند تا ثابت شود که برای ورود به خاک استرالیا از نظر بهداشت و سلامت در شرایط مناسبی قرار دارند.
در صورتی که مهاجران از کشورهایی باشند که خطر ابتلا به فلج اطفال یا ویروس ابولا (EVD) در آن‌ها بالا باشد امکان اینکه به معاینات پزشکی بیشتری نیاز باشد، وجود دارد.

 • کسانی که قصد اقامت دائمی در استرالیا دارند باید آزمایشHIV نیز بدهند.
 • افراد بالای ۱۱ سال باید عکس رادیولوژی قفسه سینه و سنجش اولیه بینایی را انجام دهند.
 • کودکان ۲ تا ۱۰ سالی که به قصد اقامت دائم به استرالیا مهاجرت می‌کنند نیاز به انجام آزمایش توبرکولین دارند.
 • برای خانم‌های بالای ۴۰ سال معاینه سینه و بررسی قد وزن ضروری است.
 • افراد بارداری که قصد دارند فرزند خود را در استرالیا به دنیا آورند نیاز به انجام تست هپاتیت B دارند.
 • کسانی که قصد مهاجرت کاری به استرالیا و یا مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارند و می‌خواهند به عنوان پزشک، پرستار، ‌دندانپزشک یا امدادگر در آن‌جا مشغول به کار یا تحصیل شوند نیاز به انجام رادیوگرافی قفسه سینه، تست HIV، تست هپاتیت B و C دارند.
 • افرادی با حداقل ۱۵ سال سن که قصد دریافت ویزای حفاظتیِ داخل کشوری (onshore protection visa) را دارند باید تست هپاتیت B و تست تشخیص سفیلیس نیز بدهند.
 • افرادی با حداقل ۱۵ سال سن که قصد پناهندگی در استرالیا را دارند باید تست تشخیص سفیلیس داده و نیز آزمایشاتی بدهند که در آن خطراتی که ممکن است به ‌طور خاص سلامتی را تهدید کند، نشان داده می‌شود.

نوع ارزیابی سلامت و آزمایشات پزشکی جهت مهاجرت به استرالیا برای تمام متقاضیان یکسان نخواهد بود و معاینات پزشکی مورد نیاز در طی صدور ویزای موقت یا دائم استرالیا با پروتکل‌های خاصی انجام می‌شوند.
گاهی در برخی از شرایط ممکن است اعضای خانواده متقاضیان که قصد ورود به استرالیا را ندارند نیز ملزم به انجام معاینات پزشکی باشند.

تست مدیکال استرالیا
آزمایش‌های پزشکی موردنیاز

این افراد به مواردی از قبیل موارد زیر وابسته است:

 • نوع ویزای دریافتی
 • مدت‌ زمان اقامت در استرالیا
 • هدف از مهاجرت و یا سفر به کشور استرالیا
 • کشور مبدا متقاضی
 • میزان خطر شیوع بیماری سل در کشور مبدا
 • تشخیص شرایط خاص سلامتی متقاضی هنگام مراحل اولیه تست مدیکال یا حین درخواست ویزا

مدارک مورد نیاز انجام تست مدیکال استرالیا

 • هنگام مراجعه به مراکز مربوطه برای انجام تست مدیکال استرالیا باید پاسپورت معتبر و شناسه HAP را به همراه داشته باشید.
  در صورتی که از طریق ImmiAccount برای دریافت ویزای استرالیا اقدام کرده باشید امکان دریافت شناسه HAP وجود دارد.
 • معاینات پزشکی در استرالیا از طریق سیستم پردازش الکترونیکی eMedical انجام می‌شود و اطلاعات پزشکی که برای درخواست ویزا ثبت می‌شوند در eMedical ذخیره خواهد شد.
  پزشکان کلینیک پانل نیز می‌توانند سوابق پزشکی، تصاویر رادیوگرافی و عکس‌های دیجیتال را به آسانی مشاهده نمایند.

اعلام نتیجه تست مدیکال استرالیا

پس از اینکه معاینات پزشکی انجام شد و پزشک مربوطه نتایج را ثبت کرد، در مورد وضعیت سلامتی فرد برای مقامات مربوطه گزارش می‌نویسد.
دقت داشته باشید که پزشک در مورد تطابق شرایط سلامتی و بهداشت شما در استرالیا اطلاعاتی به شما نمی‌دهد و تا زمانی که برای ویزا درخواست نداده باشید، نمی‌توانید از نتیجه تست خود مطلع شوید.
در صورتی که درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کرده باشید، این امکان وجود دارد که با مراجعه به سایت ImmiAccount بخش مشاهده ارزیابی از نتیجه تست خود مطلع شوید.

تست مدیکال استرالیا

زمان مناسب برای انجام تست مدیکال استرالیا

برای انجام این تست می‌توانید قبل یا بعد از درخواست ویزا اقدام کنید اما شرایط در هر زمان متفاوت است.

 • پیش از درخواست ویزا

MHD یا پورتال سلامت من، به شما این امکان را می‌دهد که معاینات پزشکی خود را پیش از درخواست ویزا انجام دهید.
در صورتی که ویزایی که برای آن اقدام می‌کنید در MHD قید نشده باشد و یا قبلا برای ویزا درخواست داده باشید، نمی‌توانید از این طریق برای انجام تست مدیکال اقدام نمایید.
اگر به همراه اعضای خانواده به استرالیا مهاجرت می‌کنید، می‌توانید از طریق MHD برای انجام تست مدیکال استرالیا اقدام کنید؛ نتیجه این تست نیز تا ۱۲ ماه اعتبار دارد.

 • پس از درخواست ویزا

اگر ویزایی که برای آن درخواست می‌دهید در فرم MHD نباشد باید بعد از درخواست ویزا برای انجام تست مدیکال اقدام کنید.
برای اقدام از این طریق شرایطی وجود دارد.
در جدول زیر راهنمایی تست مورد نیاز ویزاها نوشته شده است. اگر شما هر یک از ویزاهای ستون سمت راست داشته باشید مسئولان پردازش ویزا به شما اطلاع خواهند داد برای دریافت ویزای ستون سمت چپ نیاز به تست مدیکال استرالیا دارید یا خیر؟

 • اگر ویزای والدین مشارکتی (ساب‌کلاس ۱۷۳ یا ۸۸۴) دارید، مسئول پردازش ویزا به شما اطلاع خواهد داد که برای دریافت ویزای والد مشارکتی (ساب‌کلاس ۱۴۳ یا ۸۶۴) به تست مدیکال استرالیا نیاز دارید یا خیر.
 • اگر ویزای کارگر ماهر منطقه‌ای (ساب‌کلاس ۴۷۵، ۴۸۷ یا ۴۸۹) دارید، مسئول پردازش ویزا به شما اطلاع خواهد داد که برای دریافت ویزای کارگر منطقه‌ای (ساب‌کلاس ۸۸۷) به تست مدیکال استرالیا نیاز دارید یا خیر.
 • اگر ویزای حمایت کارفرمای ماهر (ساب‌کلاس ۴۹۴) یا ویزای مهارت منطقه‌ای (ساب‌کلاس ۴۹۱) دارید، مسئول پردازش ویزا به شما اطلاع خواهد داد که برای دریافت ویزای دائم منطقه‌ای (ساب‌کلاس ۱۹۱) به تست مدیکال استرالیا نیاز دارید یا خیر.
 • اگر ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری (ساب‌کلاس ۱۶۰، ۱۶۱، ۱۶۲، ۱۶۳، ۱۶۴، ۱۶۵ یا ۱۸۸) دارید، مسئول پردازش ویزا به شما اطلاع خواهد داد که برای دریافت ویزای اختراع تجاری و نوآوری (ساب‌کلاس ۸۸۸) به تست مدیکال استرالیا نیاز دارید یا خیر.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

برای مشاوره در خصوص انواع ویزاهای مهاجرتی می توانید با ما در قصران گروپ در ارتباط باشید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *