قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ۲۰۲۴

از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در کلیه رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی در خارج از کشور دارند، آن است که دانشگاه محل تحصیل آن‌ها، مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد. بدین ترتیب اهمیت زیادی دارد که دانشجو بتواند پیش از نهایی کردن انتخاب خود، دانشگاه مد نظرش را در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت پیدا کند، زیرا در این صورت خواهد توانست با خیال راحت، به تحصیل بپردازد. از مزایای مهاجرت تحصیلی آن است که تا زمانی که فرد در حال تحصیل است، می‌تواند به راحتی در کشور مقصد زندگی و کار کند.

در واقع باید گفت که یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌های مهاجرت به کشورهای خوب آسیایی و اروپایی و حتی آمریکایی مهاجرت از راه تحصیل است، زیرا افراد می‌توانند پس از چند سال زندگی در کشور مقصد و آشنا شدن با قانون کار و زندگی در آنجا و همچنین داشتن رزومه خوبی که در آن کشور دارند، به دنبال کار بوده و زندگی خود را در آن کشور رقم بزنند. در واقع با قدم گذاشتن در این مسیر، فرد می‌تواند کم کم خود را برای اخذ اقامت دائم در آن کشور آماده سازد.

اگر شما تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور دارید، می‌توانید از این مطلب که در مورد لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ۲۰۲۴ است، استفاده نمایید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

علت تحصیل در دانشگاه های تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران

آن دسته از دانشجویان ایرانی که تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی خارج از ایران را داشته و می‌خواهند بعد از تمام شدن تحصیل به کشور خود بازگردند، باید در دانشگاه‌های پزشکی تحصیل کنند که وزارت بهداشت ایران آن‌ها را در سال ۲۰۲۴ تایید کرده است.

در حقیقت دانشجویان ایرانی جهت بازگشت به ایران و شروع به کار و یا ادامه تحصیل در ایران با مدرک دانشگاهی خارج از کشور، لازم است که در دانشگاه‌های خارجی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است، تحصیل کرده باشند. همچنین اگر دانشجویان پسر ایرانی، مشمول خدمت سربازی بوده و تصمیم به اخذ معافیت جهت تحصیل در خارج از کشور را دارند، لازم است که از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از ایران، پذیرش تحصیلی دریافت نمایند.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت

در سال ۲۰۲۴ فهرست کاملی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران منتشر شده است که این لیست شامل ۹۳۵ دانشگاه از سراسر دنیا است. این فهرست که بر اساس استانداردهای بین‌المللی و معیارهای دقیق تهیه شده، در برگیرنده دانشگاه‌های معتبر در زمینه علوم پزشکی بوده و براساس ۳ نظام رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی Shanghai، QS و Time تایید و ارزیابی شده‌ است.

فهرست دانشگاه‌‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت ۲۰۲۵ – ۲۰۲۴ با توجه به نیازهای تحصیلی دانشجویان ایرانی طراحی شده و در بر گیرنده تعداد قابل توجهی از کشورهای مختلف بوده و به این لیست، ۶ کشور جدید نیز اضافه شده است.

در واقع همان‌طور که برای رشته‌های مدیریتی و مهندسی و … مهم است که دانشگاهی که تصمیم به تحصیل در آن را دارند از جمله دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم باشد، برای رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی نیز لازم است دانشگاه محل تحصیلشان، مورد تایید وزارت بهداشت کشور باشد. لیست دانشگاه‌‌های تایید شده توسط وزارت علوم ایران نیز همچون دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، هر ساله و در فصل پاییز منتشر می‌شوند.

تغییرات جدید در لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران

در این بخش به بررسی تغییرات جدید در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید توسط وزارت بهداشت کشور ایران خواهیم پرداخت:

 • در این لیست، تعداد کل دانشگاه‌ها افزایش یافته و از میزان ۹۰۷ دانشگاه به تعداد ۹۳۵ دانشگاه رسیده است.
 • در این لیست، ۶ کشور جدید یعنی کشورهای ویتنام، بلغارستان، کامرون، عمان جاماییکا و قطر اضافه شده است.
 • بیشترین میزان افزایش تعداد دانشگاه‌ها به کشور آمریکا مربوط بوده است که تعداد ۷ دانشگاه جدید به فهرست پیشین افزوده شده است.
 • تعداد ۲ دانشگاه جدید به دانشگاه‌های برزیل که در سال‌های گذشته در این فهرست حضور داشتند، افزوده شده است.
 • تعداد ۳ دانشگاه جدید به فهرست دانشگاه‌های آلمان که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند، اضافه شده است.
 • به لیست دانشگاه‌های ایتالیا نیز ۲ دانشگاه جدید افزوده شده است.
 • در این لیست، کشور غنا دارای ۲ دانشگاه تایید شده توسط وزارت بهداشت است.
 • ۳ مورد دیگر به فهرست مورد تایید دانشگاه‌های کشور ژاپن اضافه شده است.
 • به دانشگاه‌های هر کدام از کشورهای نروژ، نیجریه، سوئیس و صربستان، ۱ مورد افزوده شده است.
 • ۲ گزینه دانشگاه علوم پزشکی نیز به دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در انگلستان اضافه شده است.
 • در میان لیست ۲ دانشگاه آیدین استانبول و مدیپل نیز که به تازگی مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته است، مشاهده می‌شود.
 • دانشگاهرودن روسیه نیز از میان لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت حذف شده است.

دانشگاه‌های مورد تایید WES

مدرک ارزیابی WES در واقع خلاصه عبارت World Education Services بوده و به مدرکی می‌گویند که اعتبار علمی سوابق تحصیلی و نمرات شما را براساس استانداردهای سیستم آموزشی کانادا و آمریکا معادل‌سازی می‌کند. برای تقاضای تحصیل شما در اکثر دانشگاه‌های برتر کشور آمریکا، ارائه این مدرک الزامی است. در حقیقت شما چه قصد داشته باشید که در آمریکا تحصیل کنید یا بخواهید در این کشور استخدام شوید و چه به دنبال گواهینامه حرفه‌ای باشید، به اخذ مدرک WES نیاز خواهید داشت.

سازمان یا مؤسسه WES در واقع ارائه دهنده سرویس جهانی تحصیلات در کشور آمریکا بوده و این سازمان مدرک تحصیلی دانشگاه‌های مورد تایید wes را ارزیابی کرده و ارزش آن مدرک را مطابق با استانداردهای آمریکا ارزیابی، تایید و معادل‌سازی می‌نماید. مدرک WES ، نه فقط هنگام اپلای تحصیلی بلکه برای اپلای کاری هم بسیار کاربرد دارد. ارزیابی مؤسسه وس به ۲ صورت انجام می‌پذیرد:

 • اول Course by course یا درس به درس که کاربرد آن در اپلای تحصیلی خواهد بود.
 • دوم Document by document یا مدرک به مدرک که کاربرد آن در زمان اپلای کاری است.

سیستم ارزیابی WES ، مدرک تحصیلی دانشجویان کشورهای مختلف را به مدرک تحصیلی کشور آمریکا معادل‌سازی می‌نماید. در نتیجه شما می‌توانید با دریافت مدرک ارزیابی WES ، هر نوع گواهینامه تحصیلی، دیپلم و مدارک دانشگاهی‌تان را به معادل علمی آن در کشور آمریکا تبدیل کنید. هم اکنون گواهینامه ارزیابی WES ، به صورت گسترده‌ای در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور آمریکا پذیرفته شده است.

طرح جدید وزارت بهداشت در آزادسازی مدارک تحصیلی

براساس طرح جدید وزارت بهداشت، چنانچه شما یکی از دانش‌آموختگان رشته‌های دانشگاهی علوم پزشکی که تحت نظر وزارت بهداشت است هستید، برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود به جهت ادامه تحصیل در کشوری دیگر، باید مراحلی را طی کنید. لازم به ذکر است که آزاد‌سازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت از دشواری‌ها و تبصره‌های خاصی نیز برخوردار است؛ بنابراین بهتر است پیش از اقدام به هر کاری، آگاهی کاملی از مراحل کلی آن داشته باشید.

آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت بهداشت چیست؟

دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف تحصیلی، شرایط خاصی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. وزارت بهداشت نیز برای رشته‌های تحت پوشش خود همانند رشته‌های دندان‌پزشکی، پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی، شرایط خاصی را مورد نظر قرار داده است. زمانی که دانشجو درس خود را به اتمام می‌رساند، بعد از گذراندن مراحل فارغ‌التحصیلی یک گواهی موقت تحصیلی به او داده می‌شود. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان قادر خواهند بود که از این گواهی جهت تحصیل در مقاطع بعدی و اشتغال به کار در ایران استفاده نمایند.

در صورتی که شما بخواهید از ایران به یک کشور دیگر مهاجرت کرده و آنجا به تحصیل بپردازید، لازم است برای درخواست پذیرش، اصل مدرک و یا دانشنامه خودتان را به دانشگاه مقصد ارائه دهید. در نتیجه باید دانشنامه خودتان را در اصطلاح آزاد کنید و دانشگاه این مدرک را با گذراندن مراحلی برای شما آزاد و صادر می‌کند.

نکات مهم در آزادسازی مدارک تحصیلی وزارت بهداشت

در این بخش به نکاتی مهم در مورد آزادسازی مدارک وزارت بهداشت می‌پردازیم:

 • دانشجویان پسر، به جهت آزادسازی مدارکشان باید وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کرده و با کارت معافیت و یا پایان خدمت، برای آزادسازی این مدارک اقدام کنند.
 • هر اندازه مقطع تحصیلی فرد بالاتر باشد، هزینه پرداختی برای آزادسازی مدرک بالاتر می‌رود.
 • آن دسته از دانشجویانی که پذیرش تحصیلی دریافت می‌نمایند، لازم است گواهی اشتغال به تحصیل خودشان را برای وزارت بهداشت ارسال کنند.
 • پس از آزادسازی مدرک، برای قابل ترجمه بودن آن باید تاییدیه مدارک را از وزارت بهداشت دریافت کنند.

مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل در لیست انواع دانشگاه‌ تایید شده توسط وزارت بهداشت

از مهم‌ترین شرایط تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های مختلف جهان، داشتن مدرک زبان یا تسلط به زبان رسمی کشور مقصد است. در حقیقت تسلط به زبان رسمی هر کشور، علاوه بر تحصیل در انواع دانشگاه‌های آن، گزینه خوبی برای تعامل اجتماعی و ارتباط با مردم آن کشور خواهد بود.

یک دانشجوی ایرانی که تصمیم به تحصیل در یک کشور خارجی را دارد، به منظور اقامت و تحصیل در آن کشور، باید زبان رسمی آن کشور را فرا گیرد. کالج‌ها و دانشگاه‌های پزشکی هر کشور، از دانشجویان یک مدرک زبان خاص را تحت عنوان شرایط تحصیلی لازم در رشته‌های علوم پزشکی درخواست می‌نمایند. بر همین اساس مدرک زبان لازم برای لیست دانشگاه تایید شده توسط وزارت بهداشت ایران در سال ۲۰۲۴ عبارتند از:

نام کشور مدرک زبان مورد نیاز
کشورهای انگلیس مدرک آیلتس با نمره ۶ یا تافل با نمره ۶۰ تا ۷۸
کشورهای روسیه مدرک A2 زبان روسی بر اساس آزمون TORFEL
کشور چین نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK
کشور ترکیه و آذربایجان آزمون تومر B2 مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰
سایر کشورهای مختلف مدرک زبان تعیین شده از سوی دانشگاه

مزایای تحصیل در دانشگاه‌‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در خارج از کشور

برای اینکه بدانید تحصیل در دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت چه سودی دارد، بهتر است که مطلب زیر را مطالعه نمایید:

 • استانداردهای بالا: دانشگاه‌هایی که به وسیله وزارت بهداشت تایید می‌شوند، اغلب برنامه‌های تحصیلی با کیفیت تدریس مناسب و استانداردهای بالایی را ارائه می‌دهند.
 • شهرت و اعتبار: این نوع دانشگاه‌های تایید شده، معمولا دارای اعتبار و شهرت خوبی در حوزه تحصیلات بهداشت و پزشکی خواهند بود و در نتیجه فارغ‌التحصیلان فرصت‌های شغلی مناسبی را پیدا می‌کنند.
 • تخصص‌های تحصیلی متنوع: دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، رشته‌های تحصیلی متنوعی را در زمینه بهداشت و پزشکی ارائه می‌دهند.
 • امکانات و تجهیزات پیشرفته: دانشگاه‌‌های مورد تایید وزارت بهداشت به امکانات و تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای جهت ارائه خدمات بهداشت، تحقیقات و آزمایشگاه‌ها دسترسی دارند و به شما کمک خواهند کرد تا تجربه عملی بیشتری را دریافت نمایید.
 • فرصت‌های شغلی متنوع: فارغ‌التحصیلان از این دانشگاه‌ها به گسترده‌ترین فرصت‌های شغلی در زمینه بهداشت و پزشکی دسترسی دارند. این فرصت‌ها شامل شغل‌های مربوط به پزشکی، پرستاری، بهداشت محیط، بهداشت عمومی و سایر رشته‌های مرتبط است.

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در سراسر جهان

در این بخش به معرفی کلیه دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در دنیا خواهیم پرداخت.

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور کانادا

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور کانادا عبارتند از:

 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند
 • دانشگاه کوئینز در کینگستون
 • دانشگاه سیمون فریزر
 • دانشگاه د شربروک
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کبک در مونترال
 • دانشگاه گولف
 • دانشگاه آلبرتا

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور برزیل

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور برزیل عبارتند از:

 • دانشگاه ایالتی سئارا
 • Faculdade Sao Leopoldo Mandic
 • دانشگاه فدرال باهیا
 • دانشگاه فدرال Ceare (UFC)
 • دانشگاه فدرال مارانهائو
 • دانشگاه فدرال پلوتاس
 • دانشگاه فدرال سانتا ماریس
 • دانشگاه فدرال فلومیننس
 • دانشگاه Guarulhos
 • دانشگاه پاپی کاتولیکا دو ریو گراند دو سول (PUCRS)
 • دانشگاه ایالتی مارینگا
 • دانشگاه ایالتی پونتا گروسا
 • دانشگاه سائوپائولو
 • دانشگاه Unugranrio
 • دانشگاه de Passo Fundo
 • دانشگاه do Estado do Rio de Janeiro (UERJ)
 • دانشگاه Estacio de Sa
 • دانشگاه Estadual de Campinas (unicamp)
 • دانشگاه Estadual de Londrina
 • دانشگاه Federal Da Paraiba
 • دانشگاه Federal de Minas Gerais
 • دانشگاه Federal de Santa Catarina
 • دانشگاه فدرال سائوپائولو
 • دانشگاه Federal de Uberlandis
 • دانشگاه فدرال دو پارانا (UFPR)
 • دانشگاه فدرال دو ریودوژانیرو
 • دانشگاه فدرال دو ریو گراند دو سول (UFRGS)
 • دانشگاه Luterana do Brasil
 • دانشگاه برازیلیا
 • دانشگاه Estadual Paulista
 • دانشگاه فدرال پرنامبوکو (UFPE)

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور اتریش

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور اتریش عبارتند از:

 • دانشگاه کاری-فرانتسنس گراتس
 • دانشگاه مد گراتس
 • دانشگاه Med Innsbruk
 • دانشگاه مد وینما
 • دانشگاه پزشکی خصوصی Paracelsus
 • دانشگاه گراتس
 • دانشگاه lansbruk
 • دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی، وین
 • دانشگاه وین

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور بلژیک

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور بلژیک عبارتند از:

 • دانشگاه بلژیک
 • دانشگاه گنت
 • دانشگاه هاسلت
 • دانشگاه KU Leuven
 • دانشگاه کاتالیک دو لوون (UCL)
 • دانشگاه لیژ
 • دانشگاه آزاد بروکسل
 • دانشگاه آنتورپ
 • دانشگاه مستقل بروکسل

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور آمریکا

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور آمریکا عبارتند از:

 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه نیویورک (NYU)
 • کالج پزشکی نیویورک
 • دانشگاه سیتی نیویورک
 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه کارولینای شمالی، چپل هیل
 • دانشگاه واشنگتن
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه بوستون
 • دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو
 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه آیووا
 • دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
 • دانشگاه ایالتی اوهایو
 • دانشگاه مینه سوتا
 • دانشگاه فلوریدا
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه جان هاپکینز
 • دانشگاه ییل
 • مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)
 • دانشگاه دوک
 • دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو (UCSD)
 • دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس
 • کالج پزشکی آلبرت اینشتین
 • مرکز علوم سلامت دانشگاه کلرادو
 • دانشگاه شیکاگو
 • دانشگاه کرنل
 • دانشگاه پزشکی مایو
 • دانشگاه آگوستا
 • کالج پزشکی بیلور
 • دانشگاه نورث وسترن
 • دانشگاه پیتسبورگ
 • دانشگاه براون
 • مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)
 • دانشگاه اموری
 • دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا
 • دانشگاه راکفلر
 • دانشگاه تگزاسD.Anderson Cancer
 • مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس در دالاس
 • دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست ورسستر
 • دانشگاه واندربیلت
 • دانشگاه دارتموث
 • دانشگاه جورج واشنگتن
 • دانشگاه جورج تاون
 • دانشگاه تافتس
 • دانشگاه نوا جنوب شرقی
 • دانشگاه کلرادو، دنور
 • دانشگاه میامی

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور ایتالیا

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور ایتالیا عبارتند از:

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه آلما ماتر استودیوروم بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه پادوآ
 • دانشگاه Cattolica del Sacro Coure
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه ناپل-فدریکو دوم
 • دانشگاه Degli Studi di Pavia
 • Scuola Superior Santana
 • دانشگاه Degli Studi di Udine
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه رم “تور ورگاتا”
 • دانشگاه ویتا-سلوت سان رافائل
 • دانشگاه باری آلدو مورو
 • دانشگاه میلان بیکوکا
 • دانشگاه ورونا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه پروجا
 • دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا
 • دانشگاه سینا
 • دانشگاه تریست
 • دانشگاه باری
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه کالابریا
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه پلی تکنیک مارکه
 • دانشگاه کالیاری
 • دانشگاه کاتانیا
 • دانشگاه کاتولیک قلب مقدس
 • دانشگاه پالرمو
 • دانشگاه سالرنو
 • دانشگاه ساساری
 • دانشگاه مسینا
 • دانشگاه روما تری

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور پرتغال

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور پرتغال عبارتند از:

 • دانشگاه Nova de Lisbon
 • دانشگاه کویمبرا
 • دانشگاه لیسبون
 • دانشگاه پورتو
 • دانشگاه داخلی بیرا
 • دانشگاه آویرو
 • دانشگاه آلگاروه
 • دانشگاه مینهو

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور هلند

 • لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور هلند عبارتند از:
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه لیدن
 • دانشگاه ماستریخت
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه Vrije آمستردام
 • دانشگاه توئنته
 • دانشگاه و مرکز تحقیقات واگنینگن
 • فناوری دانشگاه دلفت
 • مرکز آکادمیک دندانپزشکی آمستردام

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور تایوان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور تایوان عبارتند از:

 • دانشگاه ملی تایوان (NTU)
 • دانشگاه ملی یانگ مینگ
 • دانشگاه پزشکی تایپه
 • دانشگاه چانگ گونگ
 • دانشگاه ملی چنگ کونگ (NCKU)
 • دانشگاه پزشکی چین
 • دانشگاه پزشکی کائوسیونگ
 • دانشگاه ملی چونگ هسینگ
 • دانشگاه ملی تسینگ هوآ
 • دانشگاه کاتولیک فو جن
 • دانشگاه ملی چیائو تونگ

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور ژاپن

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور ژاپن عبارتند از:

 • دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو (TMDU)
 • دانشگاه اوزاکا دانشگاه توکیو
 • دانشگاه کیوتو
 • دانشگاه کیو
 • دانشگاه کیوشو
 • دانشگاه توهوکو
 • دانشگاه هوکایدو
 • دانشگاه ناگویا
 • دانشگاه کانازاوا
 • دانشگاه کوبه
 • دانشگاه کوماموتو
 • دانشگاه اوکایاما
 • دانشگاه تسوکوبا
 • دانشگاه چیبا
 • دانشگاه هیروشیما
 • دانشگاه ناکازاکی
 • دانشگاه نیگاتا
 • دانشگاه شووا
 • دانشگاه واسدا
 • دانشگاه جونتندو
 • دانشگاه کیندای
 • دانشگاه توکوشیما
 • دانشگاه گونما
 • دانشگاه توکای
 • دانشگاه میه
 • دانشگاه دندانپزشکی توکیو
 • دانشگاه تویاما
 • دانشگاه یاماگوچی
 • دانشگاه بهداشت فوجیتا
 • دانشگاه شهر ناگویا
 • دانشگاه شهر اوزاکا
 • دانشگاه علوم توکیو
 • دانشگاه داروسازی و علوم زندگی توکیو
 • دانشگاه شهر یوکوهاما
 • دانشگاه نیهون
 • دانشگاه کیتاساتو
 • دانشگاه کاگوشیما
 • فناوری مؤسسه توکیو

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور سوئد

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور سوئد عبارتند از:

 • مؤسسه کارولینسکا
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه مالمو
 • دانشگاه لوند
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه لینکوپینگ
 • دانشگاه اومیا
 • دانشگاه اوربرو
 • دانشگاه استکهلم
 • علوم کشاورزی دانشگاه سوئد

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور شیلی

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور شیلی عبارتند از:

 • دانشگاه Pontificia کاتولیکای شیلی (UC)
 • دانشگاه شیلی دانشگاه لافرونترا
 • دانشگاه سانتیاگو، شیلی (UFACH)
 • دانشگاه کانسپسیون
 • دانشگاه کاتولیک شیلی

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور کلمبیا

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور کلمبیا عبارتند از:

 • دانشگاه پونتیفیکا جاوریانا
 • دانشگاه آنتیوکیا
 • دانشگاه ملی کلمبیا
 • دانشگاه آند
 • دانشگاه روزایرو

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور مجارستان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور مجارستان عبارتند از:

 • دانشگاه سملوایز بوداپست
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه Szeged
 • دانشگاه پکس

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور آفریقای جنوبی

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور آفریقای جنوبی عبارتند از:

 • دانشگاه کیپ تاون
 • دانشگاه Witwatersrand
 • دانشگاه استلنبوش
 • دانشگاه کوازولو-ناتال
 • دانشگاه پرتوریا

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور آلمان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور آلمان عبارتند از:

 • روپرشت کارلز دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت زو برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونشن
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه فرانکفورت آم ماین
 • دانشگاه توبینگن
 • دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن
 • دانشکده پزشکی هانوفر
 • دانشگاه Rheinische Friedrich Wilhelms Bonn
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه Westfalische Wilhelms Munster
 • دانشگاه RWTH آخن
 • دانشگاه آلبرت لودویگز فرایبورگ
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه جولیوس ماکسیمیلیانس وورزبورگ
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه فردریش الکساندر ارلانگن نورنبرگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه کریستین آلبرشتز زو کیل
 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • دانشگاه دویسبورگ اسن
 • دانشگاه وورزبورگ
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه جاستوس لیبیگ گیسن
 • دانشگاه مارتین لوتر هال ویتنبرگ
 • دانشگاه روهر بوخوم
 • دانشگاه سارلند

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور اسپانیا

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور اسپانیا عبارتند از:

 • دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه اتونوما مادرید
 • دانشگاه اتونوما بارسلونا
 • دانشگاه ناوارا
 • دانشگاه والنسیا
 • دانشگاه گرانادا
 • دانشگاه سالامانس
 • دانشگاه پمپئو فابرا
 • دانشگاه Rovira I Virgili
 • دانشگاه کشور باسک
 • دانشگاه ساراگوسا
 • دانشگاه آلکالا
 • دانشگاه شاه خوان کارلوس
 • دانشگاه لا لاگونا
 • دانشگاه موریکا
 • دانشگاه اویدو
 • دانشگاه سانتیاگو د کامپوستلا
 • دانشگاه سویا
 • دانشگاه A Coruna
 • دانشگاه اکسترمادورا
 • دانشگاه خیرونا

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور ایرلند

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور ایرلند عبارتند از:

 • کالج ترینیتی دوبلین
 • دانشگاه ملی ایرلند
 • دانشگاه کالج دوبلین
 • کالج دانشگاه کورک
 • کالج سلطنتی جراحان ایرلند (RCSI)
 • دانشگاه لیمریک
 • دانشگاه ملی ایرلند گالوی

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور یونان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور یونان عبارتند از:

 • دانشگاه ملی و کاپودیستری آتن
 • دانشگاه ارسطو تسالونیکی
 • دانشگاه کرت
 • دانشگاه هاروکوپیو آتن
 • دانشگاه پاتراس
 • دانشگاه ایوانینا
 • دانشگاه تسالی

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور پاکستان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور پاکستان عبارتند از:

 • دانشگاه آقاخان
 • مؤسسه فناوری اطلاعات Comsats
 • دانشگاه کراچی
 • دانشگاه لاهور دانشگاه قائد اعظم

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور دانمارک

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور دانمارک عبارتند از:

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه جنوب دانمارک
 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه فنی دانمارک

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور چین

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور چین عبارتند از:

 • دانشگاه داروسازی چین
 • دانشگاه چینی هنگ کنگ
 • دانشگاه پزشکی چونگ کینگ
 • دانشگاه پزشکی دالیان
 • دانشگاه عادی چین شرقی
 • دانشگاه علم و صنعت شرق چین
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه پزشکی گوانگژو
 • دانشگاه پزشکی هاربین
 • دانشگاه کشاورزی Huazhong
 • دانشگاه علم و صنعت Huazhong
 • دانشگاه جیانگ سو
 • دانشگاه جیلین
 • دانشگاه جینان
 • دانشگاه کشاورزی نانجینگ
 • دانشگاه پزشکی نانجینگ
 • کالج پزشکی اتحادیه پکن
 • دانشگاه A&F شمال غربی
 • دانشگاه سوچو

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در آرژانتین

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور آرژانتین عبارتند از:

 • دانشگاه بوئنوس آیرس (UBA)
 • دانشگاه ملی لاپلاتا

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور ترکیه

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور ترکیه عبارتند از:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه Hacettepe
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه کوک
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه ایگه
 • دانشگاه یدیتپه

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور کره جنوبی

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور کره جنوبی عبارتند از:

 • دانشگاه ملی سئول
 • دانشگاه سونگ کیونکوان (SKKU)
 • دانشگاه یونسی
 • دانشگاه کره
 • دانشگاه اولسان
 • دانشگاه هانیانگ
 • دانشگاه KAIST
 • دانشگاه کیونگ هی
 • دانشگاه ملی چونبوک
 • دانشگاه ملی چونام
 • دانشگاه ملی چونگنام
 • دانشگاه زنان اوها
 • دانشگاه ملی کیونگ پوک
 • دانشگاه ملی پوسان
 • دانشگاه کاتولیک کره
 • دانشگاه چونگ آنگ
 • دانشگاه آجو
 • دانشگاه اینها
 • دانشگاه یونگنام
 • دانشگاه هالیم
 • دانشگاه کنکوک
 • دانشگاه اینجه
 • دانشگاه ملی کانگوون
 • دانشگاه ملی چانگبوک
 • دانشگاه دانکوک

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور مالزی

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور مالزی عبارتند از:

 • دانشگاه مالزی
 • Universiti Sains مالزی (USM)
 • دانشگاه کبانگ ساان مالزی
 • دانشگاه پوترا مالزی
 • دانشگاه فناوری MARA

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور هندوستان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور هندوستان عبارتند از:

 • دانشگاه هندو بنارس
 • جامیا همدرد، دهلی نو
 • دانشگاه مسلمان علیگر
 • دانشگاه دهلی
 • آکادمی آموزش عالی مانیپال
 • دانشگاه پنجاب
 • دانشگاه جادوپور
 • مؤسسه فناوری هند مدرس
 • تمام مؤسسه علوم پزشکی هند دهلی نو

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور هنگ کنگ

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور هنگ کنگ عبارتند از:

 • دانشگاه هنگ کنگ
 • دانشگاه چینی هنگ کنگ (CUHK)
 • دانشگاه سیتی هنگ کنگ
 • دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ
 • دانشگاه باپتیست هنگ کنگ
 • دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ

لیست دانشگاه‌های تایید شده توسط وزارت بهداشت در کشور استرالیا

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور استرالیا عبارتند از:

 • دانشگاه کاتولیک استرالیا
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه باند
 • دانشگاه مرکزی کوئینزلند
 • دانشگاه چارلز داروین
 • دانشگاه کرتین
 • دانشگاه دیکین
 • دانشگاه ادیت کوان
 • دانشگاه فلیندرز
 • دانشگاه گریفیث
 • دانشگاه جیمز کوک
 • دانشگاه لا تروب
 • دانشگاه مک کواری
 • دانشگاه موناش
 • دانشگاه مرداک
 • دانشگاه صنعتی کوئینزلند
 • دانشگاه
 • دانشگاه صلیب جنوبی
 • فناوری دانشگاه سوئینبرن
 • UNSWسیدنی
 • دانشگاه آدلاید
 • دانشگاه کانبرا
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه نیوانگلند استرالیا
 • دانشگاه نیو ساوت ولز
 • دانشگاه نیوکاسل استرالیا
 • دانشگاه کوئینزلند
 • دانشگاه استرالیای جنوبی
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه تاسمانی
 • دانشگاه فناوری سیدنی
 • دانشگاه The Sunshine Coast
 • دانشگاه ولونگونگ
 • دانشگاه استرالیای غربی
 • دانشگاه ویکتوریا
 • دانشگاه وسترن سیدنیلیست

دانشگاه‌های تأیید شده توسط وزارت بهداشت در کشور انگلستان

لیست دانشگاه‌های مختلف مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در کشور انگلستان عبارتند از:

 • دانشگاه کالج لندن
 • دانشگاه بیرمنگام
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه نیوکاسل
 • دانشگاه بریستول
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشکده پزشکی گرمسیری لیورپول
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن
 • دانشگاه ناتینگهام
 • دانشگاه گلاسکو
 • دانشگاه لیورپول
 • دانشگاه ساوتهمپتون
 • دانشگاه کاردیف
 • دانشگاه شفیلد
 • دانشگاه داندی
 • دانشگاه لیدز
 • دانشگاه کوئینز بلفاست
 • دانشگاه وارویک
 • دانشگاه آبردین
 • دانشگاه لستر
 • دانشگاه سنت جورج لندن
 • دانشگاه آنگلیا شرقی (UA)
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه دورهام
 • دانشگاه اکستر
 • دانشگاه کیل

خدمات مؤسسه قصران گروپ برای تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند و می‌خواهند که پس از اتمام تحصیل به کشور ایران بازگردند، باید به این نکته دقت داشته باشند که برای پیدا کردن کار و یا طبابت در ایران، لازم است تا در دانشگاهی درس بخوانند که توسط وزارت بهداشت ایران مورد قبول واقع شده باشد. در غیر این صورت برای جستجوی موقعیت شغلی مناسب در ایران، مدارک آن‌ها معتبر نخواهد بود.

حتما می‌دانید که دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از ایران، از برترین دانشگاه‌های دنیا بوده و رقابت جهت قبولی در این مراکز علمی بسیار تنگاتنگ است؛ بنابراین چنانچه شما علاقمند به تحصیل در این دانشگاه‌های برتر دنیا هستید، لازم است پیش از انتخاب دانشگاه مورد نظر و درخواست پذیرش، با آن دسته از وکلای مهاجرتی که به امور تحصیلی مسلط هستند، مشورت کرده و روند اخذ ویزای تحصیلی تان را به یک مؤسسه مهاجرتی حرفه‌ای بسپارید.

مشاوران تحصیلی ما در مؤسسه مهاجرتی قصران گروپ با آگاهی و اطلاع از کلیه قوانین مرتبط با دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، قدم به قدم در این پروسه در کنار دانشجویان عزیز خواهند بود و با صبر و حوصله کافی کلیه امور آنان را پیگیری می‌کنند. خدمات تحصیلی مجموعه ما عبارتند از:

 • بررسی رزومه تحصیلی
 • نوشتن رزومه تحصیلی
 • نوشتن کاورلتر
 • گرفتن پذیرش از دانشگاه
 • اخذ ویزای تحصیلی
 • پیکاپ ویزا
 • گرفتن خانه در کشور مقصد
 • رزرو هتل در کشور مقصد

تیم قصران گروپ با برخورداری از تجربه اعزام متقاضیان دانشجو به کشورهای مختلف و همچنین با پشتوانه اعتماد این دانشجویان اعزامی و رضایت خانواده‌هایشان، از مسئولیت حساس و سنگین خود کاملا آگاه است. از این رو تیم ما با ارائه پشتیبانی، خدمات و مشاوره رایگان، سعی دارد تا شما را در راه رسیدن به هدف‌ تان کمک نماید. شما می‌توانید جهت مشاوره با تیم ما در مجموعه قصران گروپ با ما تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

هر ساله در ماه‌های بهمن و اسفند، لیست دانشگاه‌های تأیید شده توسط وزارت بهداشت ایران در خارج از کشور انتشار می‌یابد. توجه به این فهرست برای آن دسته از متقاضیان رشته‌های علوم پزشکی که تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

قبولی در این دانشگاه‌ها، نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مقصد و نیز سوابق تحصیلی درخشانی دارد. اما باید بدانید که هر چند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های تأیید شده وزارت بهداشت، کمی دشوار است، اما به سختی آن کاملا می‌ارزد، زیرا علاوه بر اینکه دانشجویان فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های درجه یک دنیا را دارند، پس از بازگشت به ایران نیز می‌توانند به آسانی در موقعیت شغلی مورد نظر خود مشغول به کار شوند.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *