قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

ویزای ازدواج آمریکا

روش های مهاجرت به آمریکا فراوانند و این کشور شرایط و ویزاهای مختلفی را برای متقاضیان سفر به کشورش فراهم کرده است و از مهمترین و پرتقاضاترین ویزاهای امریکا ویزای تحصیلی آمریکا، دریافت گرین کارت آمریکا، ویزای کار آمریکا و ویزای ازدواج آمریکا است.
برای مهاجرت به آمریکا از طریق دریافت ویزای ازدواج آمریکا باید دارای شرایطی باشید که در ادامه مطلب به توضیح آن می پردازیم.

ویزای ازدواج آمریکا

ویزای ازدواج آمریکا

یک شهروند امریکایی یا فردی که گرین کارت آمریکا را دارد می تواند برای همسر غیر آمریکایی خود درخواست ویزای ازدواج آمریکا دهد.
دریافت ویزای ازدواج به فرد این امکان را می دهد تا بعد از ورود به آمریکا موفق به دریافت گرین کارت و بعد از آن تابعیت و شهروندی آمریکا شود.

انواع ویزای ازدواج آمریکا

به طور کلی دو نوع ویزای ازدواج آمریکا براساس نوع اقامت همسر وجود دارد:

• ویزای CR1 : که برای همسر فردی که شهروند امریکا است و از ازدواج او و همسرش کمتر از ۲ سال گذشته است.

• ویزای C21: برای همسر فردی که گرین کارت آمریکا دارد و از ازدواج او و همسرش کمتر از ۲ سال گذشته است.

• ویزای IR1: برای همسر فردی که شهروند امریکا است و از ازدواج او و همسرش بیشتر از ۲ سال گذشته است.

• ویزای F2A: برای همسر فردی که دارای گرین کارت امریکا است و از ازدواج او و همسرش بیشتر از ۲ سال گذشته است.

ویزای ازدواج آمریکا CR-1 و C21

افرادی که دارای گرین کارت امریکا هستند و یا شهروند این کشور می باشند در صورت ازدواج با فردی غیر امریکایی می توانند برای همسر خود درخواست صدور ویزای ازدواج آمریکا دهند.
در این مورد و برای کیسی که از ازدواج آنها کمتر از ۲ سال می گذرد ویزای CR-1 برای همسر و ویزای C21 برای فردی که مقیم آمریکا است صادر می شود.
ویزای CR-1 به همسر یک شهروند امریکایی اجازه می دهد به آمریکا سفر کند و برای دو سال در این کشور اقامت داشته باشد و گرین کارت ۲ ساله نیز اخذ نماید.
بعد از سپری شدن ۲ سال و در صورتی که ازدواج انها هنوز پابرجا بود و با اثبات رسمی بودن ازدواج همسر می تواند گرین کارت ۱۰ ساله امریکا را دریافت کند.
در مدت زمان ۲ سال همسر غیر امریکایی می تواند در امریکا به کار و تحصیل مشغول شود و منعی در این مورد وجود ندارد. دارنده ویزای CR-1 و C21 پنج سال زمان برای دریافت شهروندی و تابعیت آمریکا نیاز دارد.

تفاوت ویزای CR-1 و IR-1در چیست؟

تفاوت این دو نوع ویزا در مدت آن است، در صورتی که از مدت ازدواج یک شهروند آمریکایی با همسر غیر امریکایی خود کمتر از دو سال گذشته باشد، برای همسر ویزای CR-1 صادر می شود و برای مدت بیش از دو سال به همسر فرد آمریکایی ویزای IR-1 تعلق می گیرد.
در ویزای CR-1 متقاضی می تواند تا ۲ سال اقامت مشروط در آمریکا داشته باشد.
اما در در کیس IR-1 متقاضی از همان ابتدا می تواند گرین کارت با اعتبار ۱۰ ساله دریافت کند و سپس آن را تمدید کند.

مراحل دریافت ویزای CR1

برای دریافت ویزای CR1 همسر شما باید فرم I-130 را پر کرده و آن را به اداره شهروندی و مهاجرت آمریکا تحویل دهد.
تکمیل فرم اسپانسری نیز از ضروربات است. در واقع همسر شما باید ثابت کند که ازدواج شما مستند است و دارای روابط خانوادگی با یکدیگر هستید و ازدواجتان قانونی است.
متقاضیان دریافت ویزای ازدواج باید مدارک ازدواج و هویتی خود را به اداره مهاجرت تحویل دهند. اصلی ترین این مدارک عبارتند از:
• سند ازدواج (ترجمه شده)
• حساب های بانکی و سابقه بیمه
• گواهی تولد فرزندان در صورت وجود
• حساب های مشترک
در صورتیکه مدارکتان تکمیل باشد درخواست شما از سوی اداره مهاجرت آمریکا به مرکز صدور ویزا یعنی NVC ارجاع داده می شود.
اگر پرونده شما از نظر NVC نیز مشکلی نداشته باشد با تشکیل پرونده باید فرم DS-261 را نیز تکمیل کرده و بعد از پرداخت هزینه ها منتظر باشید.
روند صدور ویزای IR-1 نیز به همین شکل است و همسر فردی که از ازدواج او با همسر آمریکایی اش بیشتر از ۲ سال گذشته باشد می تواند برای صدور این ویزا درخواست دهد.

ویزای ازدواج آمریکا

ویزای ازدواج F2A

ویزای F2A به همسر فردی که دارای گرین کارت امریکا است و از ازدواج او و همسرش بیشتر از ۲ سال گذشته است تعلق میگیرد.
مراحل گرفتن ویزای ازدواج آمریکا
بسته به اینکه شما با فردی ازدواج می کنید که مقیم امریکا است یا شهروند امریکاست مراحل دریافت ویزا متفاوت است.
ویزای CR-1 و IR-1 برای افرادی صادر می شود که با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده اند. اما در صورتی که همسر شما تنها دارای گرین کارت آمریکا است باید برای ویزای F2A اقدام نمایید.
برای دریافت و درخواست ویزای همسر در ابتدا همسر آمریکایی شما باید فرم I-130 و فرم اسپانسری را پر و تکمیل کند. در دریافت ویزای F2A درخواستتان به سرعت به NVC ارسال نمی شود و باید منتظر باشید تا نوبت رسیدگی به پرونده شما برسد.
در ویزا بولتن می توانید زمان رسیدگی تقریبی به پرونده تان را تخمین بزنید. بعد از آن می توانید مراحل دریافت ویزای ازدواج امریکا را که نخستین آن تکمیل فرم DS-260 است را شروع کنید.

حداقل سن متقاضی برای دریافت ویزای ازدواج آمریکا

متقاضی دریافت ویزای ازدواج آمریکا باید حداقل ۱۸ ساله باشد و در آمریکا ساکن باشد، تا شرایط اسپانسری و تعهدنامه حمایت (Affidavit of Support) که فرم های I-864 یا I-864EZ است را پر کند.
در فرم I-864 شهروند آمریکایی اعلام میکند که آماده پذیرفتن مسئولیت های مالی همسر خود خواهد بود.

شرایط اسپانسری ویزای ازدواج آمریکا

اسپانسر ویزای امریکا باید دارای شرایطی باشد که از مهمترین آن دارا بودن مسکن در امریکا است. همچنین دارا بودن شرایط زیر نیز از ملزومات است:
• در صورتی که اسپانسر در امریکا ساکن نیست باید اثبات کند در استخدام یک سازمان دولتی یا سازمانی که وابسته به دولت است می باشد و برای دوره ای موقت از آمریکا خارج شده است.
• وی باید اثبات کند که محل اصلی زندگی او در آمریکا است.
• وی باید ثابت کند دارای شرایط مالی خوبی برای تهیه مسکن برای خود و همسرش در آمریکا می باشد.
این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در زمانی که برای همسر خود درخواست ویزای امریکا را دادید فقط گرین کارت آمریکا را داشتید، اما الان شهروندی این کشور را دریافت کرده اید در این مورد باید ویزای ازدواج همسرتان را از F2 به IR تغییر دهید.

آزمایشات پزشکی و واکسن های مورد نیاز

به طور کلی هر فردی که قصد زندگی و سفر به آمریکا را دارد باید یکسری آزمایشات پزشکی به نام آزمایشات مدیکال آمریکا را انجام دهد و نتیجه آن را همراه داشته باشد.
آزمایشات توسط پزشک و مراکزی که ازسوی سفارت معرفی شده اند انجام شود. نتیجه آزمایش در یک بسته و به صورت مهر شده تحویل می شود که تا روز تحویل به سفارت نباید آن را باز کنید.

نوع واکسن هایی که متقاضی باید انها را تزریق کرده باشد توسط سفارت آمریکا به شما اعلام می شو که عمدتا به شرح زیر است:

• سرخچه• هپاتیت A وB • اوریون • روتا ویروس • آنفلوانزا • آنفلوانزا نوع b • فلج اطفال • ذات الریه • سرخک • آبله مرغان • مننژیت • سیاه سرفه • کزاز و دیفتیری

ویزای ازدواج آمریکا

دریافت وقت سفارت و مصاحبه ویزای ازدواج آمریکا

برای دریافت ویزای ازدواج آمریکا هم مانند سایر ویزاهای آمریکا باید وقت سفارت دریافت کنید. می توانید از یکی از کشورهای همسایه وقت سفارت دریافت کنید. وقت سفارت امریکا از یکی از کشورهای ارمنستان، ترکیه و یا امارات امکان پذیر است. در روز مصاحبه با در دست داشتن مدرک باید در سفارت حاضر شوید.

مصاحبه ویزای ازدواج امریکا از حساسیت زیادی برخوردار است زیرا برای آفیسر بسیار مهم است که ازدواج شما واقعی باشد. تمامی مدارک مربوط به ازدواجتان و مدارک هویتی خود را همراه داشته باشید. به سوالات افسر مصاحبه کننده با دقت و صحت پاسخ دهید.

هر گونه نقض میان مدارک و پاسخ های شما ممکن است باعث رد درخواست ویزایتان شود.

اعتبار ویزای ازدواج امریکا

پس از دریافت ویزای ازدواج آمریکا، ۶ ماه زمان دارید تا وارد آمریکا شوید.

با اخذ ویزای CR1 اقامت موقت و دو ساله امریکا را دریافت می کنید. بعد از اتمام ۲ سال باید دوام و صحت ازدواج خود را به اثبات رسانید و بعد از ۳ سال می توانید گرین کارت ۱۰ ساله را دریافت کنید و بعد از آن تابعیت و شهروندی آمریکا را دریافت کنید.

با دریافت ویزای IR1 و F2A پس از ورود به امریکا می توانید گرین کارت آمریکا را دریافت کنید و بعد از مدتی می توانید تابعیت و شهروندی آمریکا را دریافت کنید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *