قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

شغل حسابداری در کانادا  | مهاجرت حسابداران به کانادا

شغل حسابداری در کانادا

شغل حسابداری در تمام دنیا خصوصا در کانادا به علت وجود مشاغل و شرکت های فراوان بسیار پرطرفدار می باشد، حسابداری در کانادا یکی از مشاغل پردرآمد است که در سال های گذشته همواره ثبات داشته و بازار کار آن پر رونق است از این رو بسیاری از دانشجویان حسابداری در ایران برای کسب درآمد دلاری به مهاجرت به کانادا فکر می کنند.

اگر دانشجوی رشته حسابداری یا دارای تحصیلات مرتبط با حسابداری هستید، برای کسب اطلاعات درباره شرایط و چگونگی مهاجرت به کانادا و حسابداری در کانادا در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

حسابداری در کانادا

بررسی کلی شغل حسابداری در کانادا

حسابداری یکی از مشاغلی است که در در فهرست ناک (NOC)  یا مشاغل ملی کانادا قرار دارد.

حسابداران در کانادا سوابق مالی افراد و مؤسسات را بررسی و تجزیه‌ و تحلیل می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که مطابق استانداردهای حسابداری تعیین شده باشند. علاوه بر آن سازماندهی، برنامه‌ ریزی و اداره سیستم ‌های حسابداری برعهده این افراد است.

حسابداران در کانادا می توانند به صورت مستقل فعالیت کنند و یا در مؤسسات حسابداری و حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند.

 • از پر تقاضا ترین شهر های کانادا برای رشته حسابداری ایالت نیوبرانزویک (NewBrunswick) می باشد.

میزان درآمد یک حسابدار در کانادا

درآمد یک حسابدار در کانادا با کد ناک (NOC) 1111 به صورت زیر است:

 • حداقل دستمزد برای هر ساعت: ۲۳٫۳۸ دلار کانادا.
 • حداکثر دستمزد برای هر ساعت: ۳۸٫۴۷ دلار کانادا.
 • بد نیست بدانید مدیران مالی در سال بیش از ۷۵٫۰۰۰ دلار درآمد دارند.

لازم به ذکر است که این میزان بسته به موقعیت شغلی شما، میزان تجربه، سطح تحصیلات و حتی استانی که در آن مشغول به کار خواهید شد متفاوت است. به عنوان مثال در تورنتو یک حسابدار معمولی با حقوقی در حدود ۵۷٫۰۰۰ در سال مشغول به کار است، اما این مقدار در شهر کبک به حدود ۶۲٫۰۰۰ هزار دلار در سال خواهد رسید.

از تاثیرگذارترین فاکتورها در تعیین میزان درآمد حسابدار در کانادا، میزان سابقه کاری می باشد. به طبع حسابدارانی که تجربه بیشتری دارند، میزان درآمد بالاتری خواهند داشت. متقابلا حسابداران با تجربه کمتر درآمدی حدود ۴۳٫۰۰۰ دلار در سال دارند.

اما افراد با سابقه ‌تر در سال ۶۴٫۰۰۰ دلار حقوق خواهند گرفت که حدودا ۴۲ درصد بیشتر از افراد مبتدی است.

از دیگر فاکتور های موثر در دستمزد حسابداری در کانادا میتوان به تحصیلات آکادمیک اشاره کرد، هرچه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، مقدار دستمزدتان نیز افزایش خواهد یافت. به این صورت که یک فرد حسابدار با مدرک دیپلم حدودا ۲۳ درصد کمتر از یک حسابدار با مدرک لیسانس حقوق می ‌گیرد.

همچنین حقوق زنان حسابدار مقداری کمتر از حقوق مردان می باشد.

حسابداری در کانادا

شرایط مهاجرت حسابداران به کانادا

از آنجا که در مطالب بالاتر اشاره شد، حسابداری در کانادا در بین مشاغل ملی کانادا قرار دارد؛ به همین سبب افراد تحصیل کرده و یا شاغل در این رشته میتوانند برای اخذ اقامت دائم در کانادا درخواست دهند. حسابدارانی که متقاضی مهاجرت به کانادا می باشند می توانند از طریق دو روش زیر اقدام کنند:

روش اول: اکسپرس اینتری (Express Entry)

در اولین مرحله برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم کانادا، شما می بایست یک پروفایل اکسپرس اینتری برای خود ایجاد کنید.

با ساخت این پروفایل متقاضی امتیاز سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS)  را دریافت می کند.

پس از ثبت ‌نام در اکسپرس اینتری، باید منتظر یک دعوت ‌نامه (ITA)  از طرف اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) باشید. ارسال دعوت‌نامه به متقاضیان بر اساس امتیازی که از اکسپرس انتری کسب می ‌کنند، انجام می شود. به‌ طور کلی اگر CRS شما ۴۴۹ یا بالاتر باشد، شانس شما برای دریافت دعوتنامه بیشتر خواهد شد. هنگامی که یک شخص دارای ITA باشد، می ‌تواند برای اقامت دائم (PR) درخواست دهد.

برای افزایش شانس در اکسپرس اینتری این مطالب را مطالعه کنید.

روش دوم: برنامه انتخاب استانی (Provincial Nomination) حسابداری در کانادا

برای اقدام از طریق روش برنامه استانی متقاضی می بایست از طرف یکی از استان‌های کانادا پیشنهاد شغلی معتبر داشته باشد.

هرکدام از ایالت‌های کشور کانادا لیست مشاغل مورد نیاز خود را با توجه به احتیاجات بازار کار استان ارائه و دائما به ‌روزرسانی می‌کنند.

اگر از طریق این روش به کانادا مهاجرت کنید باید به مدت دوسال در استان انتخاب شده زندگی و کار کنید؛ شما از همان ابتدا به عنوان شهروند این کشور شناخته خواهید شد. پس از این دو سال میتوانید هر کجای کانادا را برای محل کار یا زندگیتان انتخاب کنید.

امتیاز لازم مورد نیاز حسابدار برای مهاجرت به کانادا

همانطور که در مطالب قبل تر گفته شد شما برای مهاجرت به کانادا، به یک پروفایل اکسپرس اینتری احتباج دارید. در این پروفایل شما با توجه به مشخصات خود امتیازی را دریافت خواهید کرد، و با کسب حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ قادر به دریافت ویزای کاری کانادا هستید. در ادامه به عوامل ارزیابی امتیازات خواهیم پرداخت.

امتیازات این سیستم بر طبق ۶ مورد زیر ارزیابی خواهند شد:

 • سن (حداکثر ۱۲ امتیاز): هر متقاضی با توجه به سن خود که از زمان ثبت نام محاسبه می شود میتواند تا حداکثر ۱۲ امتیاز کسب کند.
 • تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز): متقاضیان بین المللی باید گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) خود را ارائه دهند. این گزارش اثبات می کند که مدرک تحصیلی شخص با تحصیلات کانادایی برابری می‌کند یا نه.
 • مهارت زبان (حداکثر ۲۸ امتیاز): مهارت زبان متقاضیان بر اساس ۴ مهارت خواندن، نوشتاری، شنیداری و گفتاری ارزیابی می ‌شود. تسلط به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی جهت اشتغال در بازار کار کشور کانادا بسیار موثر خواهد بود.
 • تجربه (حداکثر ۱۵ امتیاز): میزان سوابق کاری متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق حسابداری به‌ عنوان یک امتیاز مهاجرتی محاسبه خواهد شد. شما می‌توانید برای سال ‌هایی که به‌ صورت تمام‌ وقت مشغول به کار بوده‌ اید، امتیاز کسب کنید. همچنین معادل کار پاره ‌وقت نیز امتیازاتی کسب خواهید کرد.
 • استخدام در کانادا (تاییدیه LMIA) (حداکثر ۱۰ امتیاز): دریافت پیشنهاد شغلی حداقل یک ‌ساله از طریق یک کارفرمای کانادایی موجب دریافت امتیاز مهاجرتی خواهد شد. توجه داشته باشید که شما باید این درخواست را قبل از ارسال درخواست برای ورود به کانادا دریافت کرده باشید.
 • سازگاری (حداکثر ۱۰ امتیاز): بر اساس میزان تحصیلات، کار و بستگانتان در کانادا به شما امتیازاتی داده خواهد شد. همچنین اگر به‌ همراه همسر یا فرزندانتان به کانادا مهاجرت خواهید کرد، هر شخص می‌ تواند امتیازات بیشتری را به دست آورد.

علاوه بر موارد بالا راه حل هایی برای افزایش امتیاز کسب شده از سوی متقاضیان وجود دارد از جمله آن ها را در زیر می توانید مطالعه کنید:

 • تقویت مهارت زبان: متقاضی می تواند برای بالا بردن امتیاز مهاجرتی خود در آزمون‌های بین‌ المللی زبان مانند آیلتس نمرات بالایی کسب کند. به‌عنوان مثال اگر نمره معیار زبان کانادایی (CLB) 9 را داشته باشید، تا حداکثر ۱۳۶ امتیاز به شما اضافه می شود. حضور در آزمون زبان فرانسه نیز می ‌تواند موجب اضافه شدن ۷۲ امتیاز شود.
 • اقدام از طریق برنامه انتخاب استانی: در صورت دریافت دعوت‌ نامه از این طریق، ۶۰۰ امتیاز به پروفایل اکسپرس اینتری شما اضافه می شود.
 • دریافت پیشنهاد شغلی مورد تأیید: LMIA LMIA  به معنی ارزیابی تاثیر بازار کار کانادا می باشد. در مجموع کارفرمایانی که در کانادا می خواهند نیروی خارجی استخدام کنند، می بایست پیش از استخدام نیروی کار، از وزارت کار این کشور تأییدیه دریافت کنند. این تأییدیه همان LMIA است. متقاضی می تواند با دریافت پیشنهاد کاری مورد تایید وزارت کار کانادا، حداکثر ۲۰۰ امتیاز به CRS خود اضافه کند.
 • تحصیل در کانادا: متقاضی می تواند با تکمیل مدرک تحصیلی در کانادا، تا حداکثر ۳۰ امتیاز اضافی دریافت کند.
 • درخواست ویزا همراه با وابستگان: اگر شما به همراه همسر خود برای دریافت ویزا درخواستتان را ارسال کنید، امتیاز اضافی به دست خواهید آورد. در این صورت با توجه به سطح زبان، میزان تحصیلات و سوابق کاری همسرتان، تا ۴۰ امتیاز اضافی دریافت خواهید کرد.
 • تجربه کاری کانادایی: اگر متقاضی دارای کمتر از سه سال سابقه کار تمام ‌وقت باشد، در صورت ادامه دادن کار می تواند تا ۱۵۰ امتیاز به امتیاز CRS خود بیافزاید.

حسابداری در کانادا

مهارت ها و وظایف لازم برای شغل حسابداری در کانادا

برای مهاجرت به کانادا به مهارت های زیر نیاز خواهید داشت که باید یادگیری آن ها را فراگیرید. برخی از این مهارت‌ها شامل:

 • مهارت مدیریت، تجزیه و تحلیل مسائل
 • داشتن مهارت برنامه‌ریزی
 • توانایی یش‌بینی کردن نتایج پروژه و آنالیز کردن اطلاعات
 • توانایی بررسی و تحقیق
 • ارائه آموزش و تدریس
 • ارائه پیشنهاد و مشاوره
 • توانایی برقرار کردن ارتباط موثر در محیط کار
 • اطلاعات کافی مالی و مدیریتی
 • و اطلاع از قوانین عمومی و قوانین مالیاتی کانادا خواهد بود.

وظایف حسابداران بسته به موقعیت شغلی که در آن مشغول به کار می شوند متفاوت است. برخی از وظایف یک حسابرس مالی در اینجا ذکر شده است:

 • بررسی، تجزیه ‌و تحلیل سوابق حسابداری و مالی مربوط به مدارک و سیستم‌های حسابداری برای اطمینان از صحت و مطابقت داشتن آن‌ها با معیار های تعیین شده سازمان
 • تهیه آمار دقیق از یافته ‌های حسابداری و ارائه توصیه‌ هایی برای بهبود بخشیدن شیوه ‌های حسابداری
 • بررسی مشاغل مختلف به منظور اطمینان از مطابقت آن‌ها با قوانین مالیاتی، قوانین موسسات تجاری کانادا و یا دیگر قوانین معیین
 • نظارت بر فعالیت دیگر حسابرسان و حسابداران یک مجموعه

همینطور برخی از وظایف حسابداران به شرح زیر است:

 • برنامه‌ ریزی، تاسیس و مدیریت سیستم‌ های حسابداری و جمع آوری اطلاعات مالی برای اشخاص، بخش‌ های مختلف در مجموعه ها، مشاغل و دیگر مؤسسات
 • تهیه صورت‌ های مالی و گزارشات با بررسی سوابق حسابداری
 • حفظ و توسعه روش ‌های هزینه ‌یابی، گزارش ‌دهی و کنترل داخلی
 • گردآوری اظهارنامه مالیات بر درآمد از سوابق حسابداری با تحلیل حساب‌ ها و سوابق مالی
 • تجزیه ‌و تحلیل صورت‌ حساب های مالی و گزارشات و ارائه دادن مشاوره‌ های مالی، تجاری و مالیاتی
 • عملکرد حسابدار به ‌عنوان یک فرد امین به هنگام ورشکستگی
 • آموزش و نظارت بر نحوه عملکرد کارآموزان و دیگر حسابداران یا تکنسین‌های مجموعه

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

حسابداری در کانادا از شفل های با ثبات و پر درآمد است، اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید مهاجرت از این طریق می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مطالعه این متن به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات جامعی درباره شرایط رشته حسابداری برای مهاجرت به کانادا، میزان دستمزد و حقوق حسابداران در کانادا، مهارت ‌ها و وظایف یک حسابدار در این کشور رابه دست آورید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *