کار دانشجویی در انگلیس

4 دقیقه

مدت زمان مطالعه

کار دانشجویی در انگلیس

انگلیس یکی از کشورهای پیشرو در زمینه­ ی آموزش عالی است و دانشگاه‌های معتبر و متنوعی دارد. با تحصیل در انگلیس علاوه بر امکان کار دانشجویی در انگلیس، فرصت آشنایی بافرهنگ وزندگی دریکی از پیشرفته‌ترین کشورهای اروپایی را به دست می‌آورید.

مزایای تحصیل در انگلیس فراوان‌اند؛ میزبانیِ بهترین دانشگاه‌های دنیا مانند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و دانشگاه لندن گواه بر این مطلب است. دریافت ویزای تحصیل انگلیس و تحصیل در این کشور امتیازات بسیاری دارد که مهم‌ترین آن، امکان کار هم‌زمان با تحصیل و یا کار دانشجویی در انگلیس است.

کار دانشجویی در انگلیس

شرایط کار دانشجویی در انگلیس

یکی از مزایای مهم تحصیل در انگلیس امکان کار هم‌زمان با تحصیل در این کشور یا کار دانشجویی در انگلیس است.

دانشجویان تمام وقت مجاز به انجام ۲۰ ساعت کار در هفته در طول یک ‌ترم تحصیلی هستند.

دانشجویان در طی مدت تحصیل امکان خوداشتغالی و یا انجام کار به صورت تمام وقت را ندارند.

همچنین شغلی که دانشجو در آن مشغول است نباید متفاوت از رشته تحصیلی اش باشد.

افرادی که با دریافت ویزای توریستی انگلیس برای شرکت در دوره های زیر 6 ماه به این کشور سفر می کنند اجازه انجام هیچگونه کاری را ندارند.

انواع کار دانشجویی در انگلیس

امکان کار به دو ‌صورت داوطلبانه (voluntary work) و کارورزی (Work placements) برای دانشجویان خارجی فراهم است.

دانشجویان علاقه مند به کار داوطلبانه می توانند در بک موسسه یا نهاد خیریه به کار مشغول شوند.

برخی از رشته‌های تحصیلی در انتهای پایان تحصیل دوره های کارورزی برای دانشجویان در نظر گرفته است. در واقع کارورزی بخشی از دوره تحصیل است!

اکثر دوره‌های کارورزی در کمتر از 38 هفته به اتمام می رسد که ممکن است با حقوق و یا بی حقوق باشد.

بازار کار دانشجویی در انگلیس فراوان است. مشاغلی مانند:

 • مهندسی
 • بخش بهداشت
 • منابع انسانی
 • بازاریابی و فروش
 • علوم کامپیوتر و فناوری

از بازار کار بهتری در این کشور برخوردار است.

پیدا کردن کار دانشجویی در انگلیس

برای پیدا کردن شغل در انگلیس می توانید به مراکز کاریابی در دانشگاه ها مراجعه کنید. این مراکز به دلیل آشنایی با وضعیت تحصیلی دانشجو می تواند پیشنهاد خوبی به او بدهد.

در سالهای اخیر شبکه های اجتماعی بستر مناسبی جهت یافتن شغل بوده و شبکه هایی مانند لینکدین و فیس بوک از محیط های کمک کننده به یافتن شغل هستند.

سایت های کاریابی مانندIndeed, Glassdoor, Reeds, WikiJob, Adzuna, Monster    نیز پیشنهاد خوبی برای یافتن کار دانشجویی در انگلیس است. همچنین از روزنامه ها و مجلات کاریابی غافل نشوید.

کار دانشجویی در انگلیس

مشاغل پاره‌وقت در انگلیس

بهترین مشاغلی که دانشجویان می توانند به طور پاره وقت یا نیمه وقت در آن مشغول شوند عبارتند از:

مشاغل خدماتی: مانند پیشخدمت، باریستا، آشپز، کار در هتل و از این قبیل مشاغل. در این نوع مشاغل مهارت‌های ارتباطی و خدمت‌رسانی در اولویت است.

خرده‌فروشی: مانند دستیار فروش، صندوقدار، خدمات رسان به مشتری، فروشنده. در این نوع مشاغل هم مهارت‌های ارتباطی و خدمت‌رسانی از ضروریات است.

 تدریس: مانند معلم خصوصی، دستیار آموزشی، مربی، معلم آنلاین، معلم زبان و از این قبیل موارد. برای جذب در این مشاغل معمولاً به دانش آکادمیک خوب، مهارت های آموزشی و صبر نیاز دارید.

مشاغل مدیریتی: شامل مشاغلی مانند دستیار اداری، پذیرش، منشی ورود اطلاعات، دستیار شخصی و موارد دیگر می‌شود. برای اشتغال در این مشاغل معمولاً به مهارت‌های سازمانی خوب، مهارت‌های کامپیوتری و مهارت‌های حل مسئله نیاز دارید.

میزان حقوق و دستمزد در انگلیس

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دانشجویان بین‌المللی امکان کار پس از تحصیل و یا هم‌زمان با تحصیل در انگلیس را دارند. اما میانگین درآمد در انگلیس چقدر است؟ در ادامه به درآمد برخی از مشاغل و رشته‌ها در انگلیس اشاره می‌کنیم.

نام رشته

شاخه‌ها

میانگین حقوق سالانه

مهندسی شیمی، ، مهندسی برق ، مهندس مکانیک مهندسی محصول، مهندس مکانیک، مهندس عمران، مهندس پروژه 6000 پوند
MBA ، بازاریابی بازاریابی و فروش، کارشناسی ارشد بازاریابی استراتژیک مدیر بازاریابی، مدیر حرفه‌ای فروش، مدیر پروژه 79000 پوند
لیسانس پزشکی و پرستاری پزشکان، مشاوران بهداشت عمومی، پرستاران 150000 پوند
کارشناسی ارشد مالی ،کارشناسی ارشد حسابداری و امور بانکداری ،MBA، کارشناسی ارشد اقتصاد تحلیلگر مالی، مدیر حسابداری، بانکدار سرمایه‌گذاری 73000 پوند
کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، کارشناسی ارشد امنیت سایبری ، کارشناسی ارشد مهندسی نرم‌افزار توسعه‌دهنده نرم‌افزار، مدیر فناوری اطلاعات، تحلیلگر امنیت سیستم‌ها 70000 پوند
LLM حقوق بین‌الملل مالی و تجاری وکیل، مشاور حقوقی 85000 پوند

 

پردرآمدترین مشاغل دانشجویی در انگلیس

بدیهی است که اشتغال به کار بعد از پایان تحصیلات و پس از اخذ مدرک بر میزان حقوق دریافتی تأثیر می‌گذارد. برخی از مشاغل در دسته مشاغل رده‌بالا و پردرآمد قرار دارند و دانشجویانی که در این رشته‌ها تحصیل می‌کنند پس از اتمام تحصیل می‌توانند مشغول به کارشده و درآمد خوبی کسب کنند. رشته‌هایی که در ادامه نام می‌بریم پردرآمدترین مشاغل در انگلیس هستند.

به گفته وب‌سایت Save the Student که سایت مشاوره و راهنمایی برای دانشجویان است، پردرآمدترین مشاغل بریتانیا تا سال 2023 موارد زیر هستند:

 • مدیران و مقامات ارشد – 79835 پوند
 • مدیران بازاریابی، فروش و تبلیغات – 77695 پوند
 • مدیران فناوری اطلاعات – 73571 پوند
 • پزشکان متخصص – 68614 پوند
 • مدیران روابط عمومی و ارتباطات – 66510 پوند
 • مدیران مالی – 64,193 پوند
 • خلبانان هواپیما و کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی – 62778 پوند
 • مدیران عملکردی – 61139 پوند
 • افسریان ارشد پلیس – 59141 پوند

همان‌طور که می‌بینید اکثر این مشاغل درزمینه های تجاری، فناوری، پزشکی، آموزشی و خدمات عمومی است. همچنین اشتغال در آن‌ها به سطح بالایی از تجربه، آموزش و مهارت نیاز دارد.

کار دانشجویی در انگلیس

Glassdoor وب‌سایتی است که به بررسی حقوق و دستمزد در انگلیس می‌پردازد. بر اساس آمار این سایت فارغ‌التحصیلان رشته‌های زیر در سال درآمدی معادل مبالغ زیر دارند:

 • علوم کامپیوتر – 41950 پوند
 • مهندسی – 40651 پوند
 • ریاضیات – 40098 پوند
 • اقتصاد – 39705 پوند
 • حسابداری – 37748 پوند
 • حقوق – 36709 پوند
 • فیزیک – 36172 پوند
 • شیمی – 35954 پوند
 • زیست‌شناسی – 35000 پوند

تحصیل و کار در انگلیس مزایای فراوانی دارد. چنانچه شما هم قصد تحصیل در انگلیس و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دارید ما در قصران گروپ در کنار شما هستیم.

مقالات مرتبط

راهنمای چک کردن نتایج لاتاری گرین کارت 2025

لاتاری گرین کارت آمریکا شانس بزرگیست که دولت آمریکا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار داده است. … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

لاتاری آمریکا چیست؟

لاتاری آمریکا 2025 در تاریخ 12 مهر تا 16 آبان مهلت ثبت نام دارد. نزدیک شدن به ماه اکتبر مصادف … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025

زمان اعلام نتایج لاتاری 2025 در اردیبهشت 1403 می باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085