قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مراکش ۲۰۲۴

مراکش کشوری عرب زبان در قاره آفریقا می‌باشد که در شمال غربی این قاره واقع شده است. دانشگاه‌های زیادی در کشور مراکش وجود دارد. وقتی شما لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مراکش را بررسی کنید؛ متوجه خواهید شد که از نظر اعتبار علمی نیز می‌توانید، با مدرکی که از مراکش به دست می‌آورید، در کشور ایران مشغول به کار شوید.

اما شما برای تحصیل در مراکش باید کیفیت دانشگاه‌های این کشور، شرایط زندگی و حتی اوضاع کار بعد از فارغ‌التحصیلی را بررسی نمایید. پس در این مطلب با ما همراه باشید تا از همه جوانب تحصیل در مراکش را بررسی کنیم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مراکش

به جرئت می‌توان گفت که مراکش یکی از بهترین کشور‌ها برای مهاجرت تحصیلی شناخته شده است. دانشگاه‌های زیادی در این کشور وجود دارد که برخی از آن‌ها جزو لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم در ایران هستند.

شما در هر یک از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می‌توانید در این کشور تحصیل کنید و امکان کار همزمان با تحصیل و حتی کار بعد از فارغ التحصیلی برای شما وجود دارد. همچنین تسهیلات زیادی برای شما در هر یک از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در نظر گرفته شده است:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مراکش – گروه ب(خوب)

 1. Université Cadi Ayyad Marrakech
 2. Université Mohammed-V de Rabat
 3. Université Hassan II de Casablanca

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مراکش – گروه ج(متوسط)

 1. Mohammed VI Polytechnic University
 2. Université Ibn Tofail Kénitra
 3. Université Ibnou Zohr d’Agadir
 4. Université Sidi Mohamed Ben Abdellah Fes
 5. Al Akhawayn University Ifrane
 6. Université Mohammed Premier Oujda

جزئیات تحصیل در مراکش

نکاتی که باید در مورد تحصیل در مراکش بدانید:

 • به طور کلی اگر شما به دنبال یک تجربه آموزشی جذاب و همه جانبه هستید، قطعاً کشور مراکش گزینه مناسبی در پیش روی شما خواهد بود. در این کشور فرهنگ‌های ‌یهودی، عربی، فرانسوی و اسپانیایی وجود دارد و در نتیجه مراکش دارای غنای فرهنگی است.

همین موضوع باعث می‌شود ارتباط بین مراکش با فرهنگ‌های مختلف جهان قوی‌تر باشد و شما وقتی وارد کشور مراکش می‌شوید، سریع‌تر می‌توانید برای زندگی در این کشور خود را سازگار نمایید.

 

 • از طرف دیگر سیستم آموزشی این کشور واقعاً غنی و رو به رشد است. در دانشگاه‌های این کشور دوره‌های آموزش زبان انگلیسی و عربی برگزار می‌شود. کارگاه‌های تابستانی فشرده مربوط به زبان فرانسوی نیز در نظر گرفته شده است. در نتیجه شما با حضور در دانشگاه‌های مراکش می‌توانید همزبان به سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسوی مسلط شوید.

 

 • تقریباً تمام دانشگاه‌های کشور مراکش بورسیه‌های تحصیلی را در نظر گرفته‌اند که مبلغ بورسیه براساس مقطع تحصیلی شما و رزومه علمی مشخص می‌گردد. پس نیازی نیست تمامی هزینه‌های تحصیل را شخصاً بپردازید.

 

 • قطعاً برای همه ما بحث آینده کاری اهمیت زیادی دارد. وقتی شما در کشور مراکش درس می‌خوانید، چون مدرک به دست آمده از دانشگاه‌های این کشور معتبر است، پس آینده شغلی شما تضمین شده خواهد بود. حتی می‌توانید به کشور‌های بزرگ اروپایی بروید و در این کشور‌ها ادامه تحصیل دهید.

 

 • البته لازم است این نکته را متذکر شویم که کیفیت زندگی در کشور مراکش چندان بالا نیست. متأسفانه سیستم بهداشت و درمان این کشور ضعیف است چون تعداد کلینیک‌ها، مراکز بهداشتی و حتی بیمارستان‌ها در کشاورزی در کشور مراکش محدود هستند.

 

 • جالب است بدانید که امکان تحصیل رایگان برای شما وجود دارد. در مقطع تحصیلات تکمیلی اگر شما رزومه علمی قوی داشته باشید و استاد راهنما از شما حمایت کند، می‌توانید با پوشش مالی دانشگاه به تحصیل ادامه دهید بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنید.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در مراکش

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور مراکش

تقریباً تمامی دانشگاه‌های کشور مراکش در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند که در این قسمت از مطلب شرایط هر دوره را بررسی خواهیم کرد:

تحصیل در مراکش در مقطع کارشناسی

این دوره تقریباً ۴ سال طول می‌کشد. متقاضی ابتدا باید دوره پیش دانشگاهی را سپری کند؛ آزمون‌هایی را پشت سر بگذارد و سپس تحصیل خود در مقطع لیسانس را آغاز نماید. در دوره لیسانس، کارگاه‌های زیادی برای شما در نظر گرفته می‌شود تا مهارت‌های عملی شما افزایش یابد.

تحصیل در مراکش در مقطع کارشناسی ارشد

دوره فوق لیسانس معمولاً ۲ تا ۳ ساله است. شما باید حتماً در عرض یک و نیم سال، دروس تئوری را به پایان برسانید و در نهایت بر روی پایان‌نامه خود کار کنید. افرادی که در مقطع لیسانس معدلی بالای ۱۵ داشته باشند می‌توانند برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در مراکش اقدام نمایند.

تحصیل در مراکش در مقطع دکتری

مدت زمان مقطع دکتری در مراکش، ۴ تا ۵ سال است. براساس اینکه شما چه موضوعی را برای رساله انتخاب کرده‌اید، طول دوره تحصیل متفاوت خواهد بود. شما حتماً باید ابتدا پروپوزال ارائه کنید و یک استاد راهنما برای خود انتخاب نمایید. در صورتی که رزومه علمی قوی داشته باشید، نامه پذیرش برای شما ارائه خواهد شد.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

برای انتخاب یک کشور جهت ادامه تحصیل، شما فقط نباید به کیفیت دانشگاه‌ها توجه کنید. برای مثال اگر کسی به شما تحصیل در مراکش را پیشنهاد داد، حتماً در مورد کیفیت زندگی، شرایط اقتصادی، اوضاع کار بعد از فارغ التحصیلی، زبان در حین تحصیل و کیفیت سیستم آموزشی مدارس نیز تحقیق کنید.

کافی است با قصران گروپ در ارتباط باشید تا کارشناسان ما اطلاعات بیشتری در اختیار شما بگذارند. یک جلسه مشاوره کافی است تا در مورد تحصیل در مراکش به یک تصمیم درست برسید. برای دریافت ویزای تحصیلی اصلاً نگران نباشید. ما از شما حمایت خواهیم کرد و تمامی امور را انجام می‌دهیم.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *