قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ساحل عاج ۲۰۲۴

ساحل عاج یکی از کشور‌هایی است که در غرب آفریقا واقع شده و مهمترین قطب اقتصاد در این کشور کشاورزی است. برای کسانی که می‌خواهند جهت تحصیل به کشور ساحل عاج بروند قطعاً آنچه در اولویت قرار می‌گیرد بحث کیفیت سیستم آموزشی است و در درجه دوم به سراغ بحث زندگی اجتماعی می‌روند.

در ادامه این مطلب ما در مورد سیستم آموزشی این کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ساحل عاج با شما صحبت می‌کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم‌گیری کنید آیا تحصیل در ساحل عاج می‌تواند شما را به هدف نهایی جهت دستیابی به یک مدرک معتبر برساند یا خیر. زیرا همه ما می دانیم که میزان اعتبار تحصیل در یک دانشگاه خارجی، وابسته به این موضوع است که آن دانشگاه جزو لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم است یا خیر!

در انتخاب هر کشور برای تحصیل شما نه تنها باید کیفیت سیستم آموزشی بلکه باید شرایط زندگی در کشور را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید به ساحل عاج بروید تنها مجاز هستید وارد دانشگاه زیر شوید چون این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت علوم هستند.

اما لازم است این نکته را متذکر شویم که در ساحل عاج میزان ارتکاب جرم و خشونت بسیار زیاد است و شما تا جایی که امکان دارد باید از درگیری با پلیس و نیرو‌های امنیتی پرهیز نمایید. همچنین باید در مناطقی زندگی کنید که میزان ارتکاب جرم در این مناطق بسیار پایین است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ساحل عاج گروه ب (خوب)

 1. Université Félix Houphouët-Boigny (Félix Houphouët-Boigny University)

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ساحل عاج

آیا برای تحصیل در ساحل عاج اقدام کنیم؟

اولین چیزی که جهت تحصیل در خارج از کشور باید به آن توجه داشته باشید بحث کیفیت سیستم آموزشی یک کشور و میزان اعتبار دانشگاه‌های آن است. چنین چیزی را شما نمی‌توانید در دانشگاه‌های کشور عاج مشاهده کنید. به طور کلی محدودیت‌هایی برای تحصیل در ساحل عاج برای شما وجود دارد:

 • از نظر کیفیت سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور ساحل عاج رتبه خوبی در جهان نداشته و در نتیجه مدرک تحصیلی شما بعد از فارغ‌التحصیل مورد اعتبار بسیاری از کشور‌های بزرگ جهان نخواهد بود. مسلماً چنین چیزی برای شما خوشایند نیست چون دوست دارید با یک مدرک معتبر برای ادامه تحصیل به کشور‌های بزرگتر بروید یا در ایران مشغول به کار شوید. حتی عمده دانشگاه‌های ساحل عاج در ایران نیز اعتبار لازم را کسب نکرده‌اند.
 • از طرف دیگر تدریس در کشور‌ ساحل عاج به زبان فرانسوی انجام می‌شود و تنها در برخی از رشته‌های محدود تدریس به زبان انگلیسی است. همین موضوع شرایط را برای شما سخت‌تر خواهد کرد چون مجبور هستید به جای زبان بین‌الملل انگلیسی، به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید.
 • شاید برخی از افراد به دلیل اینکه هزینه تحصیلات در کشور ساحل عاج پایین است تصمیم می‌گیرند به این کشور بروند ولی همانگونه که گفتیم نباید کیفیت سیستم آموزشی را فدای هزینه‌ها کنید.
 • همچنین میزان جرم و خشونت در کشور ساحل عاج بسیار زیاد است. بنابراین به خصوص اگر شما همراه با خانواده می‌خواهید به کشور خارجی بروید از نظر امنیت به هیچ عنوان ساحل عاج را پیشنهاد نمی‌کنیم.
 • از طرف دیگر سیستم حمل و نقل در این کشور نیز از امنیت لازم برخوردار نیست و خطرات زیادی برای آن‌ها گزارش شده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ساحل عاج

بورسیه‌های تحصیلی در ساحل عاج

به طور کلی کشور ساحل عاج برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی، علوم سیاسی، اقتصاد و معماری بورسیه تحصیلی را در نظر گرفته تا متقاضیان با کمک هزینه مشغول به تحصیل شوند. البته همانگونه که بیان کردیم بورسیه تحصیلی فقط برای این رشته‌ها انجام می‌شود و باید شرایط لازم را داشته باشید. براساس دانشگاهی که انتخاب کردید شرایط خود را بررسی کنید تا اگر صلاحیت لازم را داشتید بورسیه در اختیار شما قرار گیرد.

مدارک لازم برای تحصیل در کشور ساحل عاج

 • باید پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه داشته باشید.
 • انگیزه نامه خود را آماده کنید.
 • مدرک زبان انگلیسی داشته باشید.
 • برای شرکت در دانشگاه‌های فرانسوی باید مدرک زبان فرانسوی آماده کنید.
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات قبلی خود را آماده و ترجمه نمایید.
 • عکس برای آماده‌سازی ویزا لازم می‌باشد.
 • باید گواهی تمکن مالی و گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشید.
نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید ساحل عاج نمی‌تواند گزینه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور باشد. بهتر است با قصران گروپ در ارتباط باشید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار گیرد و اکنون که به فکر تحصیل در خارج هستید اشتباه نکرده و به یک انتخاب درست برسید. ما در تمام طول مسیر در کنار شما عزیزان خواهیم بود تا بتوانید برای بهترین کشور ویزا دریافت کنید و آینده درخشانی برای خود رقم بزنید.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *