قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در جمهوری دومینیکن

جمهوری دومینیکن کشوری در حوزه کارائیب است که مردم آن به زبان اسپانیایی با یکدیگر صحبت می‌کنند.
از نظر سیستم آموزشی باید بگوییم که اگر چه جمهوری دومینیکن با چالش‌هایی همواره روبرو بوده است ولی به ویژه در چند سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در کیفیت سیستم آموزش کشور دومینیکن در مدارس و مقاطع دانشگاهی دیده می‌شود.

با بررسی لیست دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در جمهوری دومینیکن نیز متوجه خواهید شد که برخی از دانشگاه‌های این کشور در ایران دارای اعتبار هستند. ولی آیا دانشگاه‌های جمهوری دومینیکن اعتبار جهانی دارند و در نتیجه شما برای ادامه تحصیل به راحتی می‌توانید به کشور‌های بزرگ بروید؟

در کشور جمهوری دومینیکن ۱۱ دانشگاه وجود دارد که تنها دانشگاه‌های زیر مورد تأیید وزارت علوم قرار داشته و مدرک آن‌ها برای کار در ایران دارای اعتبار است. در این دانشگاه‌ها رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و همچنین رشته‌های هنر، علوم انسانی، فناوری و رشته‌های مهندسی تدریس می‌شود. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در کشور جمهوری دومینیکن برای وزارت بهداشت ایران دارای اعتبار نیست پس بهتر است تحصیل در جمهوری دومینیکن را برای این رشته‌ها انتخاب نکنید.برای اینکه پاسخ سؤال خود را به دست بیاورید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در دومینیکن در گروه ب (خوب)

 1. Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در دومینیکن در گروه ج (متوسط)

 1. Instituto Superior de Formación Docente Salomé Ureña ISFODOSU
 2. Instituto Tecnológico de Santo Domingo
 3. Universidad Autónoma de Santo Domingo

آیا تحصیل در جمهوری دومینیکن گزینه مناسبی است؟

برای اینکه قضاوت درستی در مورد تحصیل در جمهوری دومینیکن داشته باشید، باید مزایا و معایب تحصیل در جمهوری دومینیکن را در کنار یکدیگر بگذارید:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در دومینیکن

مزایای تحصیل در جمهوری دومینیکن

 • برخی از دانشگاه‌های کشور دومینیکن توانسته‌اند در رتبه‌بندی جهانی، جایگاه مناسبی به دست بیاورند و در نتیجه مدرک به دست آمده از این دانشگاه‌ها، از نظر دانشگاه‌های کشور‌های اروپایی نیز معتبر می‌باشد.
 • جمهوری دومینیکن دقیقاً در قلب آمریکای لاتین قرار دارد. پس بهترین شرایط برای پیدا کردن شغل و ورود به بازار کار برای شما فراهم می‌شود.
 • تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشور‌هایی که در آمریکای لاتین هستند، هزینه کمتری می‌طلبد.
 • شما همزمان با تحصیل در جمهوری دومینیکن، می‌توانید به زبان اسپانیایی نیز تسلط پیدا کنید. بنابراین بعد از فارغ التحصیلی، به راحتی می‌توانید وارد بازار کار شوید.

معایب تحصیل در جمهوری دومینیکن

 • متأسفانه برخی از دانشگاه‌های این کشور، از کیفیت آموزشی مناسب برخوردار نیستند. پس در انتخاب دانشگاه باید بسیار دقت کنید.
 • از آنجایی که تدریس عمدتاً به زبان اسپانیایی انجام می‌شود، بنابراین اگر به خوبی به این زبان مسلط نباشید، برای تحصیل و اداره امور زندگی، به مشکل برخورد خواهید کرد. همچنین نمی‌توانید به راحتی با مردم این کشور وارد رابطه اجتماعی شوید.
 • دریافت ویزای تحصیلی از کشور جمهوری دومینیکن نیاز به زمان بیشتر طولانی‌تری دارد و فرآیند‌های اداری آن بسیار پیچیده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در دومینیکن

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور جمهوری دومینیکن

قبل از دریافت پذیرش برای مقاطع تحصیلی دانشگاهی در کشور جمهوری دومینیکن، باید با شرایط هر کدام از این مقاطع آشنایی داشته باشید. پس این قسمت از مطلب را از دست ندهید:

 • تحصیل در جمهوری دومینیکن مقطع لیسانس

عمدتاً دوره تحصیل در مقطع لیسانس، ۴ سال طول می‌کشد. البته براساس رشته تحصیلی، نوع برنامه تحصیلی و سیستم آموزشی، ممکن است کمی تغییراتی در مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی مشاهده شود. کلیه رشته‌های علمی، انسانی، هنری و فنی حرفه‌ای در مقطع لیسانس در کشور جمهوری دومینیکن ارائه می‌شود.

 • تحصیل در جمهوری دومینیکن در مقطع فوق لیسانس

این مقطع ۲ ساله است و برای فارغ التحصیلی، لازم است شما حتماً پایان‌نامه با مقاله ارائه کنید. برای ورود به این مقطع شما باید رزومه علمی، مدارک تحصیلی قبلی همراه با ریز نمرات، گواهی تمکن مالی و توصیه نامه از اساتید قبلی را ارئه کنید.

 • تحصیل در جمهوری دومینیکن در مقطع دکتری

دوره دکتری یک دوره ۳ تا ۵ ساله است. براساس اینکه شما چه رساله‌ای انتخاب کرده‌اید، ممکن است مد تزمان این دوره تغییر کند. داشتن رزومه قوی، ارائه توصیه‌نامه از اساتید دوره تحصیلی فوق لیسانس و یا لیسانس و شرکت در مصاحبه یا آزمون تخصصی، از جمله شرایط پذیرش در مقطع دکتری است.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

آیا شما می‌دانید اوضاع کار در کشور جمهوری دومینیکن به چه صورت است؟ آیا امنیت اجتماعی برقرار می‌باشد؟ آیا شما با خیال راحت می‌توانید فرزندان خود را برای دوران مدرسه، در مدارس جمهوری دومینیکن ثبت نام کنید؟ آیا شرایط اقتصادی در این کشور مناسب می‌باشد؟ و سؤالات بیشمار دیگری که می‌توانید برای رسیدن به پاسخ آن‌ها، با قصران گروپ در ارتباط باشید. کارشناسان ما با تخصصی که در زمینه مهاجرت تحصیلی دارند، در کنار شما خواهند بود تا با یک تصمیم درست برسید.

 

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *