قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

سیستم آموزشی کانادا چگونه است؟

به جرات می توان گفت یکی از برترین سیستم های آموزشی در کل دنیا متعلق به کانادا است.سیستم آموزشی کانادا به مرحله ای رسیده که، مدارس و دانشگاه های این کشور هر ساله در لیست برترین های دنیا قرار میگیرند. آموزش و پرورش در این کشور توسط دولت فدرال اداره می شود و همین امر باعث شده کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا و معتبر باشد.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا در هر استان با دیگری متفاوت است و هر استان سیستم و قوانین مرتبط به خود را دارد. نظام آموزشی در کانادا به دو صورت خصوصی و دولتی اداره می شود.  تقریبا ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کانادا به سطوح مهدکودک تا بعد از متوسطه تعلق میگیرد و می توان گفت این کشور  بیشتر از مقدار متوسط بودجه سالانه خود را به آموزش اختصاص می دهد.

مدارس در کانادا

اولین گام قرار گیری در سیستم آموزشی کانادا مهدکودک است که کودکان در سن ۴ یا ۵ سالگی به آن وارد می شوند. پیش دبستانی و یا سال اول دبستان عموما به صورت رایگان برگزار می شوند. در دوره پیش دبستانی کودکان با مقدمات آموزش مانند شمارش و خواندن به صورت مقدماتی آشنا می شوند. کودکان در سن ۶ یا ۷ سالگی وارد دبستان می شوند و تا سال ششم که ۱۱ یا ۱۲ سالگی آنها است در مقطع دبستان به تحصیل می پردازند.

در سیستم آموزشی کانادا دختران و پسران معمولا با هم در کلاس درس حاضر می شوند، البته بسته به نوع مدرسه و یا استان ممکن است تغییری در این مورد ایجاد شود. دانش آموز در هر سیستمی که مشغول به تحصیل باشد باید از نظام مدرسه پیروی کند. برای مثال از دانش آموزان خواسته می شود لباس فرم مدرسه را به تن داشته باشند و در راس ساعتی که کلاس درس آغاز می شود در مدرسه حاضر باشند.

دانش آموزان بین المللی در صورت نیاز ملزم به گذراندن کلاس های انگلیسی به عنوان زبان دوم ESL شرکت کنند. اغلب مدارس فعالیت های فوق برنامه مانند اردو، شرکت در مسابقات ورزشی و .. برگزار می کنند.

همانطور که گفتیم در سیستم آموزشی کانادا مدارس در کانادا به دو صورت خصوصی و دولتی اداره میشوند. اصلی ترین تفاوتی که دراداره این دو نوع مدارس می توان نام برد شهریه آن است.

دولت بودجه مدارس دولتی را تامین می کنند و بودجه مدارس خصوصی از خانواده ها دریافت می شود که بین ۴۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰ دلار کانادا است. مدارس خصوصی برای پذیرش معمولا مصاحبه ای ترتیب می دهند و تعداد دانش اموزان در کلاس کمتر از مدارس دولتی است.

سیستم آموزشی کانادا

کالج های کانادا

در سیستم آموزشی کانادا کالج ها در واقع همانند مراکز آموزش فنی و حرفه ای در ایران هستند و تمرکزشان بر روی پرورش  استعداد و آماده کردن دانش آموز برای ورود به بازار کار است. تدریس دروس در کالج های کانادا به صورت کارگاهی و عملی است و دانشجو دروس را به طور تئوری فرا میگیرد.

باید بگوییم هزینه تحصیل در کالج های کانادا، نسبت به دانشگاه های کانادا پایین تر است و دانشجو می تواند از خوابگاه هایی که در اختیار او قرار میگیرد استفاده کند و هزینه کمتری را متحمل شود. در مطلب تحصیل در کالج های کانادا به چگونگی اخ پذیرش از کالج های کانادا پرداخته ایم.

تحصیل در کالج های کانادا ۲ ساله است و به صورت زیر ارائه می شود:

  • دوره دوساله ای که بعد از دیپلم برگزار میشود و به صورت فنی و حرفه ای است.
  • دوره ای که به دوره سرتیفیکت – Certificate مشهور است. این دوره برای رشته ایی مانند معماری، هنر و طراحی و .. ارائه می شود.
  • دوره Graduate Diploma  که ۲ ساله است و بعد از دریافت مدرک لیسانس برگزار می شود و به پست بچلر مشهور است.
  • برای تحصیل در کالج های کانادا سن مشخصی در نظر گرفته نشده است و شما در هر سنی که باشید می توانید برای تحصیل در کالج درخواست دهید. اما عموما ۱۸ تا ۳۵ سالگی بهترین زمان تحصیل در کالج می باشد و شانس پذیرش نیز بالاتر می رود.

سیستم آموزشی کانادا

دانشگاه های کانادا

در سیستم آموزشی کانادا دانشگاه های کانادا هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند.

دوره کارشناسی در کانادا ۳ یا ۴ ساله است و برای اخذ پذیرش و تحصیل در این مقطع متقاضی باید ریز نمرات و مدارک ۱۲ ساله تحصیل خود را ارائه دهند.

دانشجویان خارجی علاوه بر مدرک دیپلم، مدرک زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه تحصیلی خود را نیز می بایست ارائه دهند.

دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی امکان ارائه فاند یا بورسیه تحصیلی کانادا را به متقاضیان فراهم کرده است. اغلب دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است و بعد از پایان تحصیل در کانادا می توانید به ایران بازگردید.

دانشگاه های کانادا همیشه در رنکینگ جهانی قرار داشته اند. دانشگاه هایی مانند مک گیل وبریتیش کلمبیا در سال ۲۰۲۱ در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند.

کارشناسی ارشد در کانادا ۱ تا ۳ سال زمان میبرد. برای تحصیل در این مقطع ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات ساله های قبل از ضروریات است. نمره آیلتس ۶٫۵ و یا ۷ نیز از مواردی است که از دانشجویان بین المللی درخواست می شود.

دوره کارشناسی اغلب بر پایه  پژوهش و فعالیت علمی است. در صورتی که متقاضی دارای شرایط باشد میتواند از مزایای بورسیه تحصیل و یا تحصیل رایگان در کانادا نیز بهره ببرد.

دوره دکتری در کانادا ۴ یا ۵ ساله است و دانشجو بعد از گذراندن دوره ارشد می تواند برای تحصیل در مقطع دکتری درخواست دهد. نمره ۶٫۵ یا ۷ برای پذیرش از دانشگاه های کانادا و تحصیل در مقطع دکتری ضروری است. دانشجویان مقطع دکتری در کانادا اغلب در کارهای پژوهش محور و یا استادیاری فعالیت می کنند. دانشجو میبایست از اساتید مقطع قبل توصیه نامه دریافت کند و همراه با سایر مدارک ارائه دهد.

در صورتی دانشجو از معدل بالایی برخوردار باشد می تواند از شرایط تحصیل رایگان و یا بورسیه های تحصیلی برخوردار شود.

مزایای تحصیل در سیستم آموزشی کانادا

قرار گرفتن در سیستم آموزشی کانادا دارای مزایای بی شماری است که از مهمترین انها می توان به :

  • تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا
  • امکان دریافت اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل
  • تحصیل و زندگی در کشوری با بهترین سطح کیفی آموزشی
  • پایین بودن تقریبی هزینه های زندگی و شهریه تحصیل نسبت به آمریکا
  • دریافت مدرک تحصیلات بین المللی

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *