سیستم آموزشی کانادا چگونه است؟

5 دقیقه

مدت زمان مطالعه

به جرات می توان گفت یکی از برترین سیستم های آموزشی در کل دنیا متعلق به کانادا است.سیستم آموزشی کانادا به مرحله ای رسیده که، مدارس و دانشگاه های این کشور هر ساله در لیست برترین های دنیا قرار میگیرند. آموزش و پرورش در این کشور توسط دولت فدرال اداره می شود و همین امر باعث شده کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا و معتبر باشد.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا در هر استان با دیگری متفاوت است و هر استان سیستم و قوانین مرتبط به خود را دارد. نظام آموزشی در کانادا به دو صورت خصوصی و دولتی اداره می شود.  تقریبا 6 درصد از تولید ناخالص داخلی کانادا به سطوح مهدکودک تا بعد از متوسطه تعلق میگیرد و می توان گفت این کشور  بیشتر از مقدار متوسط بودجه سالانه خود را به آموزش اختصاص می دهد.

مدارس در کانادا

اولین گام قرار گیری در سیستم آموزشی کانادا مهدکودک است که کودکان در سن 4 یا 5 سالگی به آن وارد می شوند. پیش دبستانی و یا سال اول دبستان عموما به صورت رایگان برگزار می شوند. در دوره پیش دبستانی کودکان با مقدمات آموزش مانند شمارش و خواندن به صورت مقدماتی آشنا می شوند. کودکان در سن 6 یا 7 سالگی وارد دبستان می شوند و تا سال ششم که 11 یا 12 سالگی آنها است در مقطع دبستان به تحصیل می پردازند.

در سیستم آموزشی کانادا دختران و پسران معمولا با هم در کلاس درس حاضر می شوند، البته بسته به نوع مدرسه و یا استان ممکن است تغییری در این مورد ایجاد شود. دانش آموز در هر سیستمی که مشغول به تحصیل باشد باید از نظام مدرسه پیروی کند. برای مثال از دانش آموزان خواسته می شود لباس فرم مدرسه را به تن داشته باشند و در راس ساعتی که کلاس درس آغاز می شود در مدرسه حاضر باشند.

دانش آموزان بین المللی در صورت نیاز ملزم به گذراندن کلاس های انگلیسی به عنوان زبان دوم ESL شرکت کنند. اغلب مدارس فعالیت های فوق برنامه مانند اردو، شرکت در مسابقات ورزشی و .. برگزار می کنند.

همانطور که گفتیم در سیستم آموزشی کانادا مدارس در کانادا به دو صورت خصوصی و دولتی اداره میشوند. اصلی ترین تفاوتی که دراداره این دو نوع مدارس می توان نام برد شهریه آن است.

دولت بودجه مدارس دولتی را تامین می کنند و بودجه مدارس خصوصی از خانواده ها دریافت می شود که بین 4000 تا 26000 دلار کانادا است. مدارس خصوصی برای پذیرش معمولا مصاحبه ای ترتیب می دهند و تعداد دانش اموزان در کلاس کمتر از مدارس دولتی است.

سیستم آموزشی کانادا

کالج های کانادا

در سیستم آموزشی کانادا کالج ها در واقع همانند مراکز آموزش فنی و حرفه ای در ایران هستند و تمرکزشان بر روی پرورش  استعداد و آماده کردن دانش آموز برای ورود به بازار کار است. تدریس دروس در کالج های کانادا به صورت کارگاهی و عملی است و دانشجو دروس را به طور تئوری فرا میگیرد.

باید بگوییم هزینه تحصیل در کالج های کانادا، نسبت به دانشگاه های کانادا پایین تر است و دانشجو می تواند از خوابگاه هایی که در اختیار او قرار میگیرد استفاده کند و هزینه کمتری را متحمل شود. در مطلب تحصیل در کالج های کانادا به چگونگی اخ پذیرش از کالج های کانادا پرداخته ایم.

تحصیل در کالج های کانادا 2 ساله است و به صورت زیر ارائه می شود:

  • دوره دوساله ای که بعد از دیپلم برگزار میشود و به صورت فنی و حرفه ای است.
  • دوره ای که به دوره سرتیفیکت – Certificate مشهور است. این دوره برای رشته ایی مانند معماری، هنر و طراحی و .. ارائه می شود.
  • دوره Graduate Diploma  که 2 ساله است و بعد از دریافت مدرک لیسانس برگزار می شود و به پست بچلر مشهور است.
  • برای تحصیل در کالج های کانادا سن مشخصی در نظر گرفته نشده است و شما در هر سنی که باشید می توانید برای تحصیل در کالج درخواست دهید. اما عموما 18 تا 35 سالگی بهترین زمان تحصیل در کالج می باشد و شانس پذیرش نیز بالاتر می رود.

Education system in Canada2 موسسه مهاجرتی قصران گروپ

دانشگاه های کانادا

در سیستم آموزشی کانادا دانشگاه های کانادا هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند.

دوره کارشناسی در کانادا 3 یا 4 ساله است و برای اخذ پذیرش و تحصیل در این مقطع متقاضی باید ریز نمرات و مدارک 12 ساله تحصیل خود را ارائه دهند.

دانشجویان خارجی علاوه بر مدرک دیپلم، مدرک زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه تحصیلی خود را نیز می بایست ارائه دهند.

دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی امکان ارائه فاند یا بورسیه تحصیلی کانادا را به متقاضیان فراهم کرده است. اغلب دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است و بعد از پایان تحصیل در کانادا می توانید به ایران بازگردید.

دانشگاه های کانادا همیشه در رنکینگ جهانی قرار داشته اند. دانشگاه هایی مانند مک گیل وبریتیش کلمبیا در سال 2021 در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند.

کارشناسی ارشد در کانادا 1 تا 3 سال زمان میبرد. برای تحصیل در این مقطع ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات ساله های قبل از ضروریات است. نمره آیلتس 6.5 و یا 7 نیز از مواردی است که از دانشجویان بین المللی درخواست می شود.

دوره کارشناسی اغلب بر پایه  پژوهش و فعالیت علمی است. در صورتی که متقاضی دارای شرایط باشد میتواند از مزایای بورسیه تحصیل و یا تحصیل رایگان در کانادا نیز بهره ببرد.

دوره دکتری در کانادا 4 یا 5 ساله است و دانشجو بعد از گذراندن دوره ارشد می تواند برای تحصیل در مقطع دکتری درخواست دهد. نمره 6.5 یا 7 برای پذیرش از دانشگاه های کانادا و تحصیل در مقطع دکتری ضروری است. دانشجویان مقطع دکتری در کانادا اغلب در کارهای پژوهش محور و یا استادیاری فعالیت می کنند. دانشجو میبایست از اساتید مقطع قبل توصیه نامه دریافت کند و همراه با سایر مدارک ارائه دهد.

در صورتی دانشجو از معدل بالایی برخوردار باشد می تواند از شرایط تحصیل رایگان و یا بورسیه های تحصیلی برخوردار شود.

سیستم آموزشی کانادا

مزایای تحصیل در سیستم آموزشی کانادا

قرار گرفتن در سیستم آموزشی کانادا دارای مزایای بی شماری است که از مهمترین انها می توان به :

  • تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا
  • امکان دریافت اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل
  • تحصیل و زندگی در کشوری با بهترین سطح کیفی آموزشی
  • پایین بودن تقریبی هزینه های زندگی و شهریه تحصیل نسبت به آمریکا
  • دریافت مدرک تحصیلات بین المللی
مقالات مرتبط

پلی تکنیک کوآنتلن کانادا

بدون شک کشور کانادا به دلیل میزبانی دانشگاه­‌های مطرح با رنکینگ بالا در سطح جهان، یکی از کشورهایی است که … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 6 دقیقه

بازار کار شغل آشپزی در کانادا

از آنجایی که کانادا یک مقصد مهاجرتی جذاب برای افراد در مشاغل مختلف بوده و به سبب وجود جاذبه‌ های … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه

مهاجرت با خرید رستوران در کانادا

برای اخذ اقامت کانادا از روش های مختلفی می توان اقدام کرد، یکی از این راه ها سرمایه گذاری در … مطالعه بیشتر

زمان مطالعه : 5 دقیقه
موسسه مهاجرتی قصران گروپ

هدف اصلی ما در قصران گروپ، ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره کامل، هم راستا با شرایط و رزومه شما و ترسیم بهترین مسیر مهاجرتی پیش رویتان است که در ادامه با ارائه خدمات کامل، تمام مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، کاری و همچنین فرایند سرمایه گذاری، ثبت شرکت و … انجام داده و آینده ای مطلوب و باب میل شما برایتان به ارمغان می آورد.

راه‌های ارتباط با ما

قصران گروپ در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت قصران گروپ بوده و هرگونه استفاده از مطالب و مقالات این سایت، پیگرد قانونی دارد.
مشاوره مهاجرتی 22118085