قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلغارستان

کشور جمهوری بلغارستان کشوری در جنوب شرقی قاره اروپا است. این کشور، کشوری کوچک و کم جمعیت است.هزینه‌های تحصیل و زندگی بسیار پایین و همین موضوع باعث افزایش مهاجرت دانشجویان به بلغارستان شده است. مردم این کشور به زبان بلغاری درس می‌خوانند. از آنجایی که بلغارستان عضو اتحادیه اروپا است، شاید همین موضوع یک امتیاز برای تحصیل در بلغارستان از نظر دانشجویان بین‌الملل به حساب بیاید. البته شما به عنوان یک دانشجوی ایرانی ابتدا باید لیست دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در بلغارستان را بررسی کنید چون اگر می‌خواهید به ایران بازگردید، باید مطمئن شوید مدرک شما در ایران دارای اعتبار است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلغارستان

در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات اولیه در مورد تحصیل در بلغارستان را به دست بیاورید. از این پس، مشاورین زبده را در کنار خود داشته باشید تا به یک تصمیم درست برسید.در صورتی که یک دانشجوی ایرانی می‌خواهد به کشور بلغارستان برود باید در دانشگاه‌های زیر تحصیل کند تا بعداً مدرک معتبری برای کار در ایران داشته باشد:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم گروه ب (خوب)

 1. Sofia University St. Kliment Ohridski

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم گروه ج (متوسط)

 1. American University in Bulgaria
 2. New Bulgarian University
 3. Technical University of Sofia

بررسی مزایای تحصیل در بلغارستان

 • سیستم آموزشی کشور بلغارستان از اعتبار زیادی در دنیا برخوردار می‌باشد.
 • دانشگاه‌ها و مراکز علمی بین‌الملل در کشور بلغارستان در سطح استاندارد‌های جهانی هستند. بنابراین بعد از فارغ التحصیلی، می‌توانید در هر کشوری کار پیدا کنید و یا حتی وارد کشور‌های اروپایی بزرگ جهت ادامه تحصیل و یا کار شوید.
 • کشور بلغارستان دارای شهر‌های مدرن و پیشرفته است. بنابراین در رفاه اجتماعی زندگی خواهید کرد. به خصوص اینکه هزینه‌های زندگی در کشور بلغارستان واقعاً پایین می‌باشد. پس شرایط ‌ایده‌آل برای زندگی شما فراهم خواهد شد.
 • در بین کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، بلغارستان از نظر موقعیت جغرافیایی، بسیار به ایران نزدیک است. بنابراین برای دانشجویان ایرانی رفت و آمد راحت خواهد بود.
 • دریافت پذیرش جهت تحصیل در بلغارستان نسبت به سایر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، راحت‌تر است. بنابراین شما می‌توانید در کشوری با سطح علمی بالا، به راحتی پذیرش دریافت کنید.
 • بازار کار در کشور بلغارستان واقعاً عالی است و فرصت اشتغال بعد از فارغ التحصیلی برای شما فراهم می‌شود.
 • حتی می‌توانید بعد از فارغ التحصیلی به کشور‌های اروپایی دیگر برای کار بروید.
 • در کشور بلغارستان تحصیل به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و بلغاری انجام می‌شود. پس محدودیتی برای زبان برای شما وجود ندارد. البته اگر بتوانید به زبان انگلیسی و یا بلغاری تحصیل کنید، هزینه‌های تحصیل برای شما بسیار کمتر می‌شود.
 • افرادی که متاهل هستند می‌توانند بعد از دریافت پذیرش جهت تحصیل در بلغارستان، ویزا و مجوز کار برای همسر خود نیز دریافت کنند.

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور بلغارستان

در تمام دانشگاه‌های کشور بلغارستان هر سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می‌شود. در این قسمت از مطلب، شرایط هر دوره را برای شما توضیح می‌دهیم:

 • تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی

برای ورود به این مقطع حتماً لازم است در آزمون ورودی شرکت کنید. باید مدرک دیپلم و ریز نمرات داشته باشید. از آنجایی که تدریس در مقطع لیسانس به زبان بلغاری و انگلیسی انجام می‌شود، بنابراین باید مدرک زبان با حداقل نمره تعریف شده توسط دانشگاه مربوطه را داشته باشید. دوره لیسانس در کشور بلغارستان ۴ ساله می‌باشد.

 • تحصیل در بلغارستان در مقطع کارشناسی ارشد

 این دوره تحصیلی ۲ ساله است. برای ورود به دوره فوق لیسانس باید شرایط زیر را داشته باشید:

– داشتن مدرک لیسانس

– مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶

– مدرک زبان بلغاری در صورت انتخاب دانشگاه‌های به زبان بلغاری

– ارائه ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی

دانشجویانی که بتوانند معدل خود را ۱۵ به بالا نگه دارند، می‌توانند از کمک هزینه‌های مالی بهره‌مند شوند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلغارستان

 • تحصیل در بلغارستان در مقطع دکتری

دوره دکتری یک دوره ۴ ساله است. برای ورود به این دوره، شما باید رزومه قوی داشته باشید. پس معدل دوره‌های تحصیلی قبلی شما بسیار مهم است. داشتن مدرک زبان آیلتس ۶ بالا نیز اهمیت دارد. شرط فارغ التحصیلی در مقطع دکتری این است که شما بتوانید یک رساله قوی ارائه کنید و از طرف دیگر مقالات معتبر علمی در ژورنال‌های با کیفیت به چاپ برسانید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

برای تحصیل در بلغارستان، شما باید اطلاعات بیشتری داشته باشید. برای مثال اگر می‌خواهید فرزندان خود را به این کشور ببرید، این مسأله بسیار مهم است که سیستم آموزشی مدارس نیز از کیفیت بالایی برخوردار باشد. باید در مورد آینده شغلی، امنیت اجتماعی، اوضاع سیاسی و حتی بازار کار در کشور بلغارستان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. پیشنهاد ما این است که با قصران گروپ تماس بگیرید. کارشناسان ما با سابقه درخشانی که در زمینه مهاجرت دارند، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید با اطمینان خاطر در مورد تحصیل در بلغارستان تصمیم‌گیری کنید. برای دریافت هر نوع ویزای تحصیلی، تمام مراحل را برای شما انجام خواهیم داد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *