قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک ۲۰۲۴

شما به عنوان ایرانی در صورتی که بعد از اتمام تحصیلات می‌خواهید در ایران مشغول به کار شوید باید دانشگاه‌ی را انتخاب کنید که جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک باشد.

کشور بلژیک یکی از کشور‌های بسیار جذاب در دنیا شناخته شده است. آثار هنری در سطح شهر، فستیوال‌های بزرگ و باشکوه، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، غذا‌های بسیار متنوع و از طرف دیگر فرهنگ غنی باعث جلب توجه توریست‌ها و مسافران می‌شود.

بسیاری از افراد به فکر تحصیل در بلژیک هستند. شما با انتخاب این کشور نه تنها می‌توانید در یک کشوری با سطح کیفی بالا از نظر زندگی و آموزش ادامه تحصیل دهید بلکه امکان کار به صورت موقت وقت یا پاره وقت همگام با تحصیل برای شما فراهم می‌شود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک

در ادامه دانشگاه های برگرفته از لیست دانشگاه های دارای اعتبار از نظر وزارت علوم نام برده شده است:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک – گروه الف (ممتاز)

 1. Free University of Brussels / Vrije universiteit Brussel (VUB)
 2. Ghent University
 3. Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven)
 4. Université Catholique de Louvain (UCL)
 5. Université Libre de Bruxelles (ULB)
 6. Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک – گروه ب (خوب)

 1. Hasselt University
 2. Université de Liège (University of Liège)
 3. Université de Mons

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک – گروه ج (متوسط)

 1. University of Namur
 2. Vlerick Business School

جزئیات تحصیل در بلژیک

بلژیک یکی از کشور‌های مربوط به منطقه شینگن است. بنابراین وقتی شما بتوانید اقامت دائم بلژیک را به دست بیاورید ویزای شینگن در اختیار شما قرار می‌گیرد. شاید به دنبال این هستید که از طریق تحصیل در بلژیک اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید.

اما باید بررسی نمایید آیا کیفیت سیستم آموزشی کشور بلژیک در حد استاندارد می‌باشد؟ آیا بعد از مهاجرت تحصیل، می‌توانید اقامت دائم این کشور را داشته باشید؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهیم.

بررسی مزایای تحصیل در بلژیک

 • مهمترین مزیت تحصیل در بلژیک، حضور در دانشگاه‌هایی است که از نظر استاندارد‌های جهان رتبه بالایی را کسب کرده‌اند.

 • کیفیت سیستم آموزشی در دانشگاه‌های بلژیک بسیار بالا است و در نتیجه مدرک شما از نظر کلیه کشور‌های اروپایی و حتی کشور‌های بزرگ همانند انگلیس و آمریکا اعتبار بسیار زیادی خواهد داشت.

 • دانشگاه‌های این کشور بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند. این بورسیه بخشی از هزینه‌ها یا تمامی هزینه تحصیل شما را تأمین خواهد کرد.

برای اینکه متوجه شوید آیا بورسیه تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد یا خیر، باید مقطع تحصیلی، معدل شما، موفقیت‌های علمی و دستاورد‌های علمی که در دوران تحصیل داشته‌اید مورد بررسی قرار گیرد.

 • شرایط کار در کشور بلژیک بسیار ‌ایده‌آل است. به محض اینکه فارغ‌التحصیل شدید می‌توانید ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کرده و مشغول به کار شوید.

 • در صورتی که ۵ سال بدون هیچگونه تخلفی کار شما در کشور بلژیک ادامه داشته باشد، امکان دریافت اقامت دائم بلژیک برای شما فراهم خواهد شد.

 • امکان کار دانشجویی در کنار تحصیل برای شما وجود دارد. در صورتی که در مقطع کارشناسی هستید باید ۱۰ ساعت در هفته و اگر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستید باید به ترتیب ۲۰ ساعت و ۳۰ ساعت در هفته باید کار کنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک

دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل در بلژیک

همانگونه که گفتیم؛ اگر بتوانید بعد از فارغ‌التحصیلی در کشور بلژیک کار کنید، ۵ سال هیچ تخلفی از شما سر نزنند و کار پیوسته داشته باشید، می‌توانید اقامت دائم را به دست بیاورید.

اما شرایط دیگری نیز برای دریافت تابعیت بلژیک بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد:

 • شما باید ثابت کنید که سه سال به صورت کامل در کشور بلژیک حضور داشته‌اید.

 • همچنین لازم است ثابت نمایید که به یکی از سه زبان هلندی، فرانسوی و یا آلمانی مسلط هستید. در واقع باید گواهی ارائه کنید.

 • به هیچ عنوان در مدت اقامت در کشور بلژیک نباید تخلفی از شما سر بزند. در واقع نباید سابقه کیفری داشته باشید.

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور بلژیک

تمامی دانشگاه‌های کشور بلژیک در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرند. برای ورود به هر مقطع شرایطی لازم است و شما باید بدانید که هر دوره چه مدت زمان طول می‌کشد. پس ادامه مطلب را از دست ندهید:

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

این مقطع ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. تدریس در این دانشگاه‌ها عمدتاً به سه زبان فرانسوی، آلمانی و هلندی انجام می‌شود. البته در برخی از دانشگاه‌ها تدریس انگلیسی صورت می‌گیرد.

باید قبل از انتخاب دانشگاه و رشته بررسی نمایید که زبان تدریس، کدام یک از این موارد است. به طور کلی برای اینکه در مقطع کارشناسی وارد شوید لازم است در آزمون آیلتس انگلیسی شرکت کرده و نمره ۶ را به دست بیاورید.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

این دوره معمولاً دو سال طول می‌کشد و اغلب رشته‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. بنابراین شما باید مدرک آیلتس با نمره ۵/۶ داشته باشید.

تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا

دوره دکترا ۴ ساله است و شما باید یک پایان‌نامه با کیفیت عالی ارائه کنید تا امکان فارغ التحصیلی وجود داشته باشد. در این دوره شما نیاز به یک سوپروایزر دارید که ناظر بر کار‌های تحقیقاتی شما و پایان‌نامه شما است. برای ورود به دکترا باید مدرک آیلتس با نمره ۷ را به دست بیاورید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

درست است که کیفیت تحصیل در کشور بلژیک بسیار عالی است ولی وقتی شما می‌خواهید وارد این کشور شوید به خصوص اگر خانواده همراه شما است، باید کیفیت زندگی در کشور بلژیک را بدانید.

از نظر اجتماعی این کشور در چه سطح است؟ آیا مردمان این کشور با اتباع خارجی روابط خوبی دارند یا خیر؟ آیا سیستم آموزش مدارس مناسب است تا در صورتی که فرزندی داشتید بتوانید از آینده تحصیلی او در مدارس مطمئن باشید؟

برای اینکه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید با کارشناسان ما در قصران گروپ صحبت کنید. ما هر گونه سؤالی داشته باشید صبورانه پاسخگو خواهیم بود.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *