قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس ۲۰۲۴

بلاروس یکی از کشور‌های اروپای شرقی است. بنابراین اگر شما به دنبال تحصیل در اروپا هستید، شاید به کشور بلاروس نیز فکر می‌کنید. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس نیز به شما کمک می‌کند تا یک انتخاب درستی داشته باشید.

اما مهمترین موضوعی که در مورد تحصیل در بلاروس باید در نظر بگیرید، بحث اعتبار مدارک دانشگاهی این کشور، کیفیت سیستم آموزشی و همچنین بازار کار بعد از فارغ التحصیلی است. در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در بلاروس که سالانه باعث جذب تعداد زیادی از اتباع خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور شده‌اند عدم نیاز به گذراندن آزمون‌های ورودی دشوار است.

شما برای ورود به هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناس، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید درخواست خود را به دانشگاه مربوطه ارسال کرده و پس از دریافت نامه پذیرش، تحصیل خود را در این دانشگاه‌ها آغاز نمایید. البته ایرانی‌ها بهتر است به سراغ دانشگاه‌های زیر بروند که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار دارند:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس – گروه ب (خوب)

 1. Belarusian National Technical University
 2. Belarusian State University

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس – گروه ج (متوسط)

 1. Belarusian State Academy of Music
 2. Belarusian State Technological University
 3. Belarusian State University of Informatics and Radio Electronics
 4. Brest State Technical University
 5. Francisk Skorina Gomel State University
 6. Vitebsk State Technological University
 7. Yanka Kupala State University of Grodno
 8. Belarusian State University of Physical Culture
 9. Belarusian-Russian State University
 10. Yanka Kupala State University of Grodno

جزئیات تحصیل در بلاروس

آیا تحصیل در بلاروس انتخاب خوبی است؟

فرض کنیم که شما در مقطع کارشناسی می‌خواهید وارد دانشگاه‌های بلاروس شوید. این موضوع برای شما مهم است که آیا مدرک شما از نظر کشور‌های اروپایی بزرگ معتبر خواهد بود تا برای ادامه تحصیل به مشکل برخورد نکنید؟ تحصیل در بلاروس از چند نظر به نفع شما است:

 • سیستم آموزشی این کشور با استاندارد‌های جهانی و به خصوص کشور‌های بزرگ اروپایی تطابق دارد. بنابراین شما در دانشگاه‌هایی درس می‌خوانید که کیفیت آموزش در آن‌ها بسیار بالا و مدارک آن‌ها در بین سایر کشور‌های اروپایی، از اعتبار زیادی برخوردار می‌باشد.

 

 • تحقیقات نشان داده است که کشور بلاروس از نظر روابط علمی در سطح جهانی، از کیفیت بالایی برخوردار است. بنابراین وقتی شما مدرکی از کشور بلاروس داشته باشید، به راحتی در هر کشور بزرگ دیگری می‌توانید برای تحصیل و یا کار اقدام کنید.

 

 • اگر مقایسه‌ای بین بلاروس و سایر کشور‌های اروپایی داشته باشید، قطعاً متوجه خواهید شد که هزینه‌های تحصیل در این کشور پایین‌تر است. بنابراین شما کشوری را انتخاب می‌کنید که هم کیفیت سیستم آموزشی آن در حد سایر کشور‌های اروپایی است و هم هزینه آن پایین‌تر می‌باشد.

 

 • بلاروس شهرت زیادی در زمینه تحقیقات علمی در جهان به دست آورده است. پس بهترین موقعیت برای شما است تا بتوانید مهارت‌های علمی و عملی خود را تقویت کنید و پروژه‌های تحقیقاتی مد نظر را پیش ببرید.

 

 • برای دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه‌های بلاروس، نیاز به مدرک بین‌المللی نیست. همچنین اگر شما می‌خواهید وارد رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی شوید، نیازی نیست که حتماً آزمون تحصیل در بلاروس را شرکت نمایید.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلاروس

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور بلاروس

خوشبختانه شما وارد هر یک از دانشگاه‌های بلاروس که شوید می‌توانید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایید. این مقاطع را در این قسمت از مطلب بررسی خواهیم کرد:

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی

مدت زمان این دوره تحصیلی بین ۴ تا ۶ سال متفاوت است. اگر شما وارد رشته‌های علوم انسانی شوید، باید ۴ سال درس بخوانید. ولی در رشته‌های فنی، دوره تحصیلی شما تقریباً ۶ سال طول خواهد کشید. تمامی رشته‌ها در دانشگاه‌های بلاروس در مقطع کارشناسی، از اعتبار بین‌المللی برخوردار هستند.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد

برای ورود به این مقطع، دوره کارشناسی شما به عنوان معیار اصلی قرار می‌گیرد. معدل و ریز نمرات شما تأثیر بسیار زیادی بر روی پذیرش دارند. در صورتی که لیسانس خود را خارج از بلاروس دریافت کرده‌اید، باید حتماً یک دوره ۲ ساله جهت معادل‌سازی واحد‌های درسی سپری کنید تا بتوانید در دوره کارشناسی ارشد که به مدت ۲ سال برگزار می‌شود، شرکت کنید.

تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری

تقریباً اغلب درس‌ها در مقطع دکتری به زبان روسی تدریس می‌شوند و تنها برخی از درس‌ها انگلیسی هستند. پس حتماً باید به زبان روسی تسلط داشته باشید. البته خوشبختانه یک دوره کوتاه آموزش زبان روسی قبل از ورود به مقطع دکتری برگزار می‌شود. دوره دکتری ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

آیا شما می‌دانید وضعیت زندگی در کشور بلاروس چگونه است؟ آیا امنیت اجتماعی در این کشور برقرار می‌باشد؟ در صورتی که می‌خواهید فرزندان خود را نیز به کشور بلاروس ببرید، آیا مطمئن هستید مدارس این کشور نیز از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند؟ بازار کار در کشور بلاروس چگونه است؟ آیا زنان و دختران امنیت و رفاه اجتماعی دارند؟

برای اینکه اطلاعات کاملی در مورد بلاروس به دست بیاورید و سپس تصمیم خود را برای تحصیل در بلاروس نهایی کنید، با قصران گروپ در ارتباط باشید. کارشناسان ما پاسخگوی تمامی سؤالات شما خواهند بود. از طرف دیگر اگر تصمیم خود را برای تحصیل در بلاروس نهایی کردید، ما صفر تا صد امور برای دریافت ویزای تحصیلی را انجام خواهیم داد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *