قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بنگلادش ۲۰۲۴

اگر بخواهیم یکی از کشور‌های در حال پیشرفت در زمینه علمی را به شما معرفی کنیم، باید به سراغ کشور بنگلادش برویم. این کشور در جنوب آسیا واقع شده است. با بررسی لیست دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در بنگلادش متوجه خواهید شد که برخی از دانشگاه‌های این کشور در ایران نیز دارای اعتبار هستند.

بنابراین بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید به راحتی با این مدرک در کشور ایران کار کنید. اما در مهاجرت تحصیلی باید کشور و دانشگاه‌هایی را انتخاب کنید که دارای رنکینگ جهانی هستند. در بین دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم؛ موارد زیر در بنگلادش قرار دارند. اگر می‌خواهید در بنگلادش درس بخوانید فقط به سراغ دانشگاه های زیر بروید:

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بنگلادش – گروه ب (خوب)

 1. UNIVERSITY OF DHAKA

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بنگلادش – گروه ج (متوسط)

 1. BANGLADESH UNIVERSITY OF ENGINEERING & TECHNOLOGY (BUET)
 2. NORTH SOUTH UNIVERSITY (NSU)
 3. SHAHJALAL UNIVERSITY OF SCIENCE & TECHNOLOGY (SUST)
 4. UNIVERSITY OF RAJSHAHI

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بنگلادش

جزئیات تحصیل در بنگلادش

مهمترین مزیت تحصیل در بنگلادش این است که شرایط در نظر گرفته شده برای پذیرش دانشجو و همچنین شرایط تحصیل در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. بنابراین شما از آینده علمی و شغلی خود اطمینان خواهید داشت.

پذیرش دانشجو در این کشور نسبت به سایر مقاطع تحصیلی راحت‌تر بوده و دانشجویان می‌توانند در دو بخش خصوصی و دولتی مشغول به تحصیل شوند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا در مورد تحصیل در بنگلادش اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

آیا تحصیل در بنگلادش را انتخاب کنیم؟

 • اولین چیزی که باید در مهاجرت تحصیلی مدنظر داشته باشید، کیفیت دانشگاه‌های کشوری است که انتخاب کرده‌اید. در کشور بنگلادش دانشگاه‌های بسیار قدیمی وجود دارد که همین قدمت نشان دهنده جایگاه علمی کشور بنگلادش می‌باشد. در این دانشگاه‌ها اساتید مجرب و باسابقه حضور دارند.

 

 • از طرف دیگر دانشگاه‌های کشور بنگلادش در رتبه‌بندی جهانی معرفی شده‌اند و هر ساله رتبه دانشگاه‌ها ارتقا پیدا می‌کند. بنابراین با فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های کشور بنگلادش، برای کار یا تحصیل در کشور‌های اروپایی مشکلی برای شما به وجود نمی‌آید.

 

 • در دانشگاه‌های بین‌المللی کشور بنگلادش، اساتید مجرب اروپایی حضور دارند و همین موضوع باعث افزایش کیفیت تحصیل در کشور بنگلادش شده است.

 

 • قطعاً بحث هزینه‌ها برای شما اهمیت دارد. خوشبختانه هزینه زندگی و هزینه تحصیل در کشور بنگلادش کاملاً مقرون به صرفه می‌باشد. به خصوص اینکه شما در حال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در سطح جهان هستید. بنابراین هزینه کردن برای تحصیل در بنگلادش واقعاً ارزش خواهد داشت.

 

 • امکان کار حین تحصیل برای شما وجود دارد ولی مدت زمانی که در طول هفته می‌توانید کار کنید براساس مقطع تحصیلی مشخص خواهد شد.

 

 • این کشور بورسیه‌های تحصیلی را نیز برای اتباع خارجی در نظر گرفته است. بنابراین اگر شما صلاحیت لازم را داشته باشید، می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. در نتیجه هزینه‌های تحصیل برای شما کمتر خواهد شد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بنگلادش

بررسی مقاطع تحصیل دانشگاهی در کشور بنگلادش

شما برای هر مقطع تحصیلی می‌توانید برای تمامی دانشگاه‌های کشور بنگلادش درخواست دهید بنابراین این مقاطع را با هم بررسی حواهیم کرد:

تحصیل در بنگلادش در مقطع کارشناسی

در این دوره تحصیلی، دورس عمدتا به صورت تئوری ارائه می‌گردند ولی برخی از رشته‌های تحصیلی، دروس عملی نیز دارند. مهم‌ترین شرط برای ورود به مقطع کارشناسی این است که شما در آزمون ورودی قبول شوید.

تحصیل در بنگلادش در مقطع کارشناسی ارشد

معمولاً مقطع فوق لیسانس یک مقطع ۲ ساله است که افراد باید حتماً پایان‌نامه خود را ارائه کنند تا فارغ‌التحصیل شوند. برای ورود به این مقطع، داشتن مدرک کارشناسی و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره بالای ۶ ، الزامی می‌باشد.

تحصیل در بنگلادش در مقطع دکتری

برای ورود به مقطع دکتری که یک مقطع ۵ ساله است، شما باید دوره ۶ ماهه‌ای را به عنوان پیش‌نیاز سپری کنید. در این دوره پیش‌نیاز، شرایط تحصیلی و مهارت‌های علمی و عملی فرد متقاضی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین برای ورود به مقطع دکتری لازم است شما مدرک زبان آیلتس با نمره بالای ۵/۶ داشته باشید.

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

کلام آخر

در این مطلب شما توانستید اطلاعات اولیه را در مورد تحصیل در بنگلادش به دست بیاورید. اما قطعاً باید شرایط زندگی، اوضاع کار، وضعیت اقتصادی، امنیت اجتماعی و حتی سیستم آموزش مدارس را نیز بررسی کنید.

اگر به فکر تحصیل در بنگلادش هستید، پیشنهاد ما این است که با قصران گروپ تماس بگیرید و از کارشناسان ما بخواهید به شما کمک کنند. اطلاعات کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد و سپس اگر تصمیم خود را نهایی کردید، ما برای دریافت ویزای تحصیلی به شما کمک خواهیم کرد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *