قصران گروپ | مرجع تخصصی مهاجرت و اخذ اقامت

سوالات متداول ویزای شینگن

سوالات متداول ویزای شینگن –شینگن منطقه ای در اروپا با ۲۷ عضو است و می توان آن را مهمترین بخش اروپا دانست. پیمان شینگن تاثیر بسیاری بر اهمیت کشورهای عضو گذاشت به نحوی که در رونق گردشگری وتوریستی این منطقه و افزایش درآمد این کشورها بسیار اضافه کرد.

از مهمترین کشورهای عضو شینگن می توان به سوئیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا اشاره کرد. تا پیش از آغاز سال جدید میلادی تعداد کشورهای عضو در منطقه شینگن ۲۶ کشور بود اما از اول سال ۲۰۲۳ کشور کراواسی به شینگن پیوست و تعداد کشورهای عضو به ۲۷ رسید.

افراد بسیاری مشتاق سفر به اروپا هستند اما از ویزای شینگن و چگونگی دریافت و قوانین این منطقه اطلاع چندانی ندارند. به همین جهت در این نوشته به سوالات متداول ویزای شینگن می پردازیم. شاید سوال شما نیز در میان آنها باشد.

سوالات متداول ویزای شینگن

سوالات متداول ویزای شینگن

در سفر به اروپا و دریافت ویزای شینگن نکات و مقررات بسیاری وجود دارد که اطلاع از آنها پیش از اقدام برای دریافت ویزای شینگن ضروری است.

 1. اولین کشور برای ورود به منطقه شینگن کدام است؟

اولین کشور برای ورود به منطقه شینگن کشوری است که ویزای خود را از آن دریافت می کنید. مثلا قصد ورود به اروپا از کشور سوئیس را دارید، بنابراین باید ویزای شینگن سوئیس دریافت کیند.

در واقع اولین کشوری که از آن وارد این منطقه می شوید و ویزای شینگن آنرا دریافت می کنید می بایست کشوری باشد که بیشترین حضور را در آن دارید.

 1. از کدام کشور باید برای دریافت ویزای شینگن درخواست دهم؟
 • اگر قصد بازدید از یک کشور در منطقه شینگن را دارید باید از سفارت همان کشور برای دریافت ویزا اقدام نمایید.
 • اگر قصد بازدید از چند کشور در منطقه شینگن را دارید باید از کشوری درخواست ویزا دهید که بیشترین اقامت را در آن دارید
 • اگر قصد دارید از چند کشور در شینگن بازدید کنید و مدت زمانی مساوی در آنها سپری کنید باید از کشوری برای دریافت ویزای شینگن درخواست دهید که اولین ورود را به آن دارید.
 1. در دریافت ویزای شینگن چه اطلاعاتی را باید ارائه دهم؟

زمانی که برای دریافت ویزای شینگن درخواست می دهید باید برنامه سفر خود را به طور کامل شرح دهید. این اطلاعات شامل شرح کاملی از برنامه سفر شماست. اینکه قصد بازدید از چه کشورهایی را دارید، در کجا اقامت خواهید داشت، رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت.

 1. چه افرادی برای سفر به منطقه شینگن به ویزا نیاز ندارند؟

تمامی شهروندان منطقه اتحادیه اروپا وشینگن  برای سفر به کشورهای این منطقه نیازی به اخذ ویزای شینگن ندارند.

 1. مدت اعتبار ویزای شینگن چقدر است؟

با دریافت ویزای شینگن در مدت زمان ۱۸۰ روز می توانید ۹۰ روز در منطقه شینگن اقامت داشته باشید. حال آنکه این ۹۰روز را می توانید در کشورهای مختلف در این حوزه سپری کنید.

 1. برای دریافت ویزای شینگن از کجا باید درخواست دهم؟

برای درخواست ویزای شینگن متقاضی باید از سفارت کشوری که قصد دارد ویزای آن را دریافت کند درخواست ویزا دهد. برای مثال شما یک ایرانی هستید که در کشور ترکیه اقامت غیر موقت دارید، جهت درخواست برای دریافت ویزای شینگن باید به ایران بازگردید

 1. چند بار می توانم به منطقه شینگن وارد و از آن خارج شوم؟

دفعاتی که می توانید به منطقه شینگن وارد شوید بستگی به نوع ویزای شما دارد. اگر ویزای شینگن شما سینگل یا یکبار ورود باید تنها یکبار می توانید به منطقه شینگن سفر داشته باشید و ۹۰ روز هم در آن منطقه اقامت داشته باشید. اما اگر ویزای شما مولتیپل باشد می توانید به دفعات به این منطقه سفر کنید.

سوالات متداول ویزای شینگن

 1. مدت زمان صدور ویزای شینگن چقدر است؟

معمولا مدت زمان بررسی و صدور ویزای شینگن ۲۰ تا ۳۰ روز است. البته ممکن است این زمان کمتر یا بیشتر نیز شود که بستگی به زمانی که برای دریافت ویزا اقدام می کنید و شلوغی سفارت دارد.

 1. مهمترین مدارک برای دریافت ویزای شینگن چیست؟

برای دریافت ویزای شینگن باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید که مهمترین آنها پاسپورت معتبر، مدارک هویتی، تمکن مالی، مدارک شغلی و کاری و یا تحصیلی است.

 1. آیا برای دریافت ویزای شینگن باید هدف از سفر داشته باشم؟

بله صد در صد. زمانی که برای دریافت ویزای شینگن درخواست می دهید باید هدف شما از سفر مشخص باشد و بر اساس آن مدارک درخواستی شما مشخص می شود.

متقاضیان معمولا به دلایل توریستی، تحصیلی، کاری، پزشکی، تجارت و یا بازدید از خانواده به شینگن سفر می کنند.

 1. اگر هدف از سفر من در لیست بالا نبود چه باید بکنم؟

در صورتی که دلیل شما از سفر شامل یکی از موارد بالا نبود گزینه other را علامت بزنید و پس از آن توضیح دهید که با چه هدفی یه اروپا سفر می کنید.

 1. آیا می توانم برای دریافت ویزای شینگن به صورت آنلاین درخواست دهم؟

بسته به اینکه از کجا برای دریافت ویزا اقدام می کنید ممکن است بتوانید آنلاین درخواست خود را ثبت کنید. فرم های عمومی دریافت ویزای شینگن به صورت آنلاین در دسترس است و برخی از کشورها امکان درخواست به صورت آنلاین را دارند. اما حتی اگر به صورت آنلاین هم درخواست دهید باید برگه درخواست خود را پرینت گرفته و در زمان حضور در سفارت ارائه دهید.

سوالات متداول ویزای شینگن

 1. اطلاعات بایومتریک شینگن چیست و چگونه انجام می شود؟

یکی از مراحل دریافت ویزای شینگن انجام بایومتریک و انگشت نگاری است، تمامی متقاضیان دریافت ویزا به جز کودکان زیر ۱۲ سال باید برای انگشت نگاری حاضر شوند. افرادی که طی ۵۹ ما گذشته نیز انگشت نگاری ویزای شینگن نیز انجام داده اند از انجام دوباره معاف هستند.

 1. اگر قصد توقف در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن را داشته باشم آیا باید ویزا دریافت کنم؟

بله. اگر قصد تغییر پرواز خود در یکی از فرودگاه های کشورهای عضو شینگن را دارید باید ویزای شینگن دریافت کنید.  این ویزا با نام ویزای ترانزیت شینگن شناخته می شود و با دریافت آن می توانید پرواز خود را تغییر دهید اما نمی توانید از فرودگاه خارج  شوید. اعتبار این ویزا ۲۴ ساعت است و فقط مجاز هستید در بخش ترانزیت فرودگاه تردد داشته باشید.

 1. اگر ویزای شینگن من ریجکت شد چه کار باید بکنم؟

در صورتی که با درخواست صدور ویزا برای شما موافقت نشد پس از اعلام جواب منفی تا ۳ هفته فرصت دارید به نتیجه اعتراض کنید. روال به این صورت است که نامه ای به زبان انگلیسی به سفارت می زنید و در آن دلایلی را که با صدور ویزا برای شما موافقت نشده است را توضیح می دهید.

فرم مشاوره رایگان قصران گروپ

نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید:
با عرض تاسف، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اتباع خارجی (بدون پاسپورت ایرانی) وجود ندارد.

تماس با قصران گروپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *