مهاجرت به اتریش

اتریش کشوری اروپایی است که در رشته کوه های آلپ واقع شده است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور وین است و همسایه های این کشور آلمان، جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، سوئیس و اسلوونی می باشند. جمعیت این کشور حدودا 9 میلیون نفر   است، به دلیل نزدیکی فرهنگی و مکانی ای  که این کشور با آلمان دارد اکثر مردم اتریش به زبان آلمانی اتریشی صحبت می کنند.

اقتصاد اتریش

کشور اتریش دارای منابع طبیعی فراوانی است که از این طریق کسب درآمد می‌کند. منابعی مانند سنگ آهک، زمین‌های کشاورزی و صنایعی مانند صنعت فولاد، مواد شیمیایی و گردشگری نیز منبع درآمد این کشور هستند.
اتریش در لیست کشورهای اروپایی تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و هزینه‌های زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی تقریباً مقرون‌به‌صرفه است، حتی هزینه‌های زندگی در شهر وین که پایتخت اتریش است نیز به نسبت سایر شهرهای اروپایی پایین‌تر است. به همین جهت کشور اتریش مقصد بسیاری از دوستداران مهاجرت و به‌خصوص تحصیل است.

اتریش

مهاجرت به اتریش

ازآنجایی‌که اتریش جزو کشورهای ثروتمند دنیا دسته‌بندی می‌شود و امنیت اجتماعی در این کشور بالا است، همچنین هم‌جواری با کشورهای مهمی مانند سوئیس و آلمان آن را در موقعیت جغرافیایی مهمی قرار داده است.
موقعیت شغلی مناسب، تحصیل رایگان، تورم و نرخ بیکاری پایین و ثبات اقتصادی از دیگر دلایلی است باعث جذب مهاجران زیادی به اتریش شده است. اما مهاجرت به اتریش از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

یکی از روش‌های کم‌هزینه برای مهاجرت به اتریش کسب اقامت و دریافت ویزای تحصیلی است. علاوه بر اینکه این روش کم‌هزینه است، می‌توان گفت یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت به اتریش نیز به‌حساب می‌آید.
تحصیلات دانشگاهی در اتریش به دو صورت دولتی و خصوصی است و امکان تحصیلات رایگان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی می‌بایست در کنکور سراسری و رشته موردنظر ایران پذیرفته شده باشید. برای تحصیل در مقاطع بالاتر مدارک مربوط به سطح قبل همراه با ریز نمرات ضروری است.
برخی از دانشگاه‌ها و برای تحصیل در بعضی رشته‌ها متقاضی باید آزمون ورودی شرکت کند. اغلب دانشگاه‌های دولتی کشور اتریش به زبان آلمانی هست و متقاضی باید حداقل مدرک A2 زبان آلمانی را داشته باشد.
دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دولتی هزینه بیشتری دریافت می‌کنند و دروس را به زبان انگلیسی ارائه و آموزش می‌دهند، ممکن است برای پذیرش از شما مدرک آیلتس یا A2 درخواست کنند.
پس از اتمام تحصیل تا 1 سال فرصت دارید وارد بازار کار متناسب با رشته تحصیلی خود بشوید و به دنبال آن اقامت اتریش را کسب کنید.

مهاجرت کاری به اتریش

یکی دیگر ازروش‌هایی مهاجرت به اتریش اخذ ویزای کاری اتریش است که به دو صورت جاب آفر و جاب سیکر است.
مهاجرت از طریق جاب آفر
مختص افرادی است که دارای تخصص هستند از طرف یک کارفرمای اتریشی به همکاری دعوت می‌شوند، به‌این‌ترتیب که فرد متقاضی ازطرف یک کارفرمای اتریشی پیشنهاد کار و یا دعوت‌نامه کاری دریافت می‌کند، حداقل مدرک تحصیلی موردنیاز لیسانس است.
کارفرما به مدت 3 ماه در کشور اتریش و اتحادیه اروپا برای فردی که تخصص مدنظر را دارا باشد آگهی می‌کند درصورتی‌که فرد موردنظر یافت نشد، می‌تواند برای جذب نیروی کار به دنبال فردی خارج از اتریش یا اروپا باشد.
اولویت با افرادی است که امتیازات بیشتری داشته باشند که تخصص فرد، تسلط به زبان آلمانی، مدرک تحصیل، سابقه کار و رزومه، دارابودن مقاله یا شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی از مواردی است که به شایستگی‌های فرد متقاضی اضافه می‌کند و می‌تواند در پذیرش او مؤثر باشد.

جاب سیکر

در اخذ مهاجرت به این روش فرد متقاضی ویزایی ۶ ماهه دریافت می‌کند و وارد کشور اتریش می‌شود. در این مدت فرد باید حرفه‌ای متناسب با رشته و تخصص خود پیدا کند و مشغول به کار شود.
با دارابودن کارت قرمز سفید قرمز اتریش و انجام کار در اتریش می‌توانید اقامت این کشور را به دست بیاورید.
مواردی مانند دارابودن مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری در رشته‌های کامپیوتر، ریاضی و علوم پایه، ثبت اختراع و فعالیت‌های علمی و پژوهشی، دریافت جوایز علمی و معتبر بر امتیازات فرد متقاضی اضافه کرده و شانس دریافت کار و پس از آن اقامت در اتریش را کسب می‌کند.

مهاجرت ازطریق ازدواج

درصورتی‌که فرد متقاضی مهاجرت به اتریش، با فردی که شهروند اتریش است ازدواج کند می‌تواند تابعیت و اقامت اتریش را دریافت کند. در نظر داشته باشید که در همان سال اول ازدواج به فرد تابعیت اعطا نمی‌شود و می‌بایست زندگی مشترکشان برای 6 سال دوام داشته باشد، ضمناً از این مدت 6 سال فردی که خواهان دریافت تابعیت است می‌بایست 5 سال در اتریش زندگی کند. در طی این مدت فرد می‌بایست به فراگیری زبان آلمانی بپردازد، و پیشینه کیفری نیز نداشته باشد.

مهاجرت از طریق تولد

سیستم اخذ تابعیت بر دو اصل خاک و خون است که اتریش از قانون خون تبعیت می‌کند. به‌این‌ترتیب کودکی که از مادر یا پدر اتریشی متولد می‌شود تابع کشور اتریش است. حتی اگر فرزندی از پدر یا مادری اتریشی اما در خارج از کشور اتریش متولد شود، باز هم تابع کشور اتریش محسوب می‌شود.

مهاجرت به اتریش از طریق اخذ ویزای هنرمندی

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن فرد می‌تواند به اتریش مهاجرت کند، ویزای هنرمندان اتریش است. شرایطی برای اعطای این نوع ویزا وجود دارد؛ برای مثال فرد متقاضی باید سابق درخشانی در یکی از شاخه‌های هنری داشته باشد و اثبات کند که از این طریق کسب درآمد می‌کند و ماهیانه 2 تا 3 هزار یورو درآمد ماهیانه دارد. همچنین قراردادهای منعقد شده بین هنرمند با شرکت‌هایی که آثار خود را به فروش رسانده است الزامی است.

هنرمند در بدو ورود به اتریش اقامت موقت دریافت می‌کند و تا 2 سال توسط دولت اتریش منبع درآمد و چگونگی امرارمعاش فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد، پس از 5 سال حضور در اتریش در صورت دارابودن شرایط می‌تواند اقامت دائم اتریش را کسب کند.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری

اتریش امتیاز سرمایه‌گذاری در کشورش را به مهاجران و افرادی که علاقه‌مند به زندگی و یا داشتن کسب‌وکار هستند اعطا کرده است. به ترتیب که فرد خارجی پیشنهاد کار خود را مطرح می‌کند پس از بررسی توسط مقامات مربوطه در کشور اتریش به متقاضی اعلام می‌شود که شرایط سرمایه‌گذاری در آنجا را دارد یا خیر.

برای شروع یک بیزنس در اتریش سرمایه شما حداقل باید 50 هزار یورو باشد و حداقل امتیازی که کسب می کنید نیز 50 باشد. امتیازات شامل مواردی مانند دانش زبان آلمانی، داشتن مدرک تحصیلی بالا، دارابودن مهارت و حرفه‌ای خاص و سن بهینه است. (شایان‌ذکر است که اگر مبلغ سرمایه‌گذار بالاتر از 100 هزار یورو باشد هیچ نیازی به امتیازبندی نمی‌باشد)

اقامت از طریق ویزای خود حمایتی

این ویزا برای افرادی صادر میشود که بتوانند از طریق درآمد ماهانه‌ای که به دست می‌آورند ثابت کنند که می‌توانند از عهده مخارج زندگی خود در اتریش برخواهند آمد.

  • برای یک شخص مجرد حداقل 2000 یورو
  • برای یک زوج حدوداً 3000 یورو
  • و برای هر فرزند حداقل 318 یورو

برای این ویزا حتماً باید فرد متقاضی بازنشسته شده باشد.

کارت قرمز سفید قرمز چیست؟

– این کارت برای نیروهای کاری که قصد مهاجرت به اتریش را دارند صادر می‌شود. “کارت قرمز – سفید – قرمز” به شما این حق را می‌دهد که با یک کارفرمای خاص کار کنید و یا به طور مستقل مشغول به کار شوید و معمولاً برای 24 ماه برای افراد با شرایط زیر صادر می‌شود:
– کسانی که دارای شرایط ویژه‌ای باشند
– افراد حرفه‌ای در مشاغل موردنیاز
– سایر نیروهای کلیدی
– فارغ‌التحصیلان یکی از دانشگاه‌های اتریش
– افراد کلیدی خوداشتغال
– مؤسس استارت‌آپ


جهت کسب اقامت اتریش و اخذ هر یک از ویزاهای اتریش با مشاوران و کارشناسان ما در قصران گروپ در تماس باشید.