تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلیس می‌تواند شما را به آرزوهای خود برساند و آینده‌ی درخشانی را برای شما رقم بزند. تحصیل در این کشور یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. در این مقاله بیشتر با هزینه های تحصیل در این کشور، دانشگاه های برتر، شرایط دریافت بورسیه و مدارک لازم آشنا می‌شویم

تحصیل در انگلیس

راهنمای جامع،تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلستان بدون تردید یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. انگلستان از بالاترین سطح کیفیت آموزشی و امکانات رفاهی به همراه دانشگاه های فوق العاده معتبر برخوردار است، از این رو هیچ جای تعجبی ندارد که انگلستان همواره در بین ۳ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

دانشگاه های انگلیس طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را به بهترین شکل ارائه می نمایند، مدت زمان لازم جهت اخذ مدارک آکادمیک در انگلستان نسبت به اغلب کشورهای جهان کم تر است، در واقع دانشجویان در انگلستان می توانند مدرک کارشناسی خود را در ۳ سال و کارشناسی ارشد را تنها در یک سال دریافت نمایند، این بازه زمانی قطعاً باعث کاهش چشمگیر هزینه های دانشجویان بین المللی خواهد شد. علاوه بر این دانشگاه های انگلستان بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بسیار متنوع و فراوانی را ارائه می نمایند که دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند از این شرایط بهره مند گردند، در ادامه این مطلب با شرایط تحصیل در کشور انگلستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

تحصیل در انگلیس

مقاطع تحصیلی انگلیس

نظام آموزشی انگلیس با ایران بسیار متفاوت است. دانش‌آموزان انگلیسی می‌توانند در مدارس دولتی، مدارس غیر‌انتفاعی و به روش تحصیل در منزل به یادگیری بپردازند. والدین می‌توانند روش تحصیل فرزندشان را وابسته به شرایط انتخاب کنند.

همه‌ی دانش‌آموزان موظف‌اند تحصیلات خود را تا سن ۱۸ سالگی ادامه دهند؛ اما تحصیل در مدرسه تا سن ۱۶ سالگی اجباری است و پس از آن دو سال باید وارد کالج شوند. پس از ۱۶ سالگی دانش‌آموزان می‌توانند تحصیلات خود را به دو صورت آکادمیک یا فنی و حرفه‌ای ادامه دهند.

افرادی که مقیم انگلیس نیستند می‌توانند مدرک دیپلم خود را در کشور وطن بگیرند و برای تحصیلات در مقاطع بالاتر وارد دانشگاه‌های انگلیس شوند.

مدارس در انگلیس

بسیاری از ایرانیان مقیم انگلیس خواستار تحصیل فرزندانشان در مدارس بومی و ایرانی هستند. در لندن و سایر شهرهای بزرگ کشور انگلیس، مدارس ایرانی وجود دارد که ضمن رعایت استانداردهای نظام آموزشی انگلیس، فرهنگ ایرانی را به دانش‌آموزان می‌آموزند. این مدارس در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارند و دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌ها یا بازار کار آماده می‌کنند.

فرستادن دانش‌آموزان برای تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه به کشورهای خارجی به اندازه‌ی مهاجرت‌های دانشجویی مرسوم نیست.

تحصیل در انگلیس

تحصیل لیسانس در انگلیس

مدت زمان این دوره در برخی از رشته‌های موردنظر دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در انگلیس را دارند، ۳ سال است؛ البته بعضی از رشته‌های کارشناسی، مانند علوم و برخی از شاخه‌های مهندسی ممکن است تا چهار سال زمان ببرد.

دوره‌ی کارشناسی در کشور انگلیس شامل:

 • ترکیبی از سمینارها،
 • کارگاه‌های آموزشی،
 • کلاس‌های تئوری است.

برخی از واحدهای درسی، اختیاری هستند و دانشجویان می‌توانند طبق علاقه‌ی خود آن‌ها را بگیرند.

از دیگر ویژگی‌های دوره‌ی کارشناسی، دوره‌های سریع دو ساله است که با استفاده از آن‌ها دانشجویان می‌توانند مدرک کارشناسی خود را سریع بگیرند و وارد بازار کار شوند؛ البته این دوره برای تمام رشته‌ها وجود ندارد و تنها دانشجویان ممتاز می‌توانند به‌صورت دو ساله دوره‌ی کارشناسی خود را سپری کنند.

شرایط دیگری برای تحصیل کوتاه مدت در انگلیس وجود دارد که شرایط آن به‌صورت زیر است:

 • گواهی تحصیلات عالی که اخذ آن نیازمند تحصیل به مدت یک سال به‌طور تمام‌وقت و دو سال به‌صورت نیمه‌وقت است.
 • دیپلم تحصیلات عالی که شامل یک دوره دو ساله تمام‌وقت است.

به این نکته توجه کنید که پس از گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت شما نمی‌توانید در مقاطع بالاتر تحصیل کنید و تنها می‌توانید وارد بازار کار شوید. برای ورود به مقاطع فوق‌لیسانس نیاز به تحصیل دوره‌های سه ساله‌ی لیسانس دارید.

مدارکی که در زیر برای شما نام بردیم، برای ثبت‌نام در دوره‌ی لیسانس لازم است؛ البته بهتر است به این اطلاعات کلی اکتفا نکنید و شرایط دانشگاه خود را به‌صورت انحصاری بررسی کنید تا به خاطر نقص مدارک، روند پذیرش شما با تأخیر مواجه نشود.

اولین مدرکی که باید جهت پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد در انگلیس ارائه دهید؛ مدرک دوره کارشناسی به صورت ترجمه شده است. ممکن است مدرک کارشناسی شما در کشور انگلیس معتبر نباشد. نگران نباشید؛ شما می‌توانید با گذراندن یک دوره یا چند واحد تحصیلی مدرک خود را به سادگی معادل‌سازی کنید و از آن برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنید.

تحصیل در انگلیس

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس

مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در دوره‌ی کارشناسی ارشد در انگلیس عبارتند از:

 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان: در دانشگاه‌های انگلیس معمولاً مدرک آیلتس بالای 7 درخواست می‌شود؛ اما برخی از دانشگاه‌های این کشور مدرک تافل را می‌پذیرند.
 • GMAT: متقاضیان تحصیل درکارشناسی‌ارشد در انگلیس در رشته‌های مدیریتی برخی دانشگاه‌های کشور انگلیس باید علاوه‌بر مدارک فوق، نمره‌ی قبولی در آزمونGMA را کسب کنند.
 • رزومه‌ی تحصیلی و کاری معرفی‌نامه ( توصیه‌نامه): این نامه باید توسط اساتید راهنمای شما در دوره‌ی کارشناسی به شما اعطا شود و اهمیت زیادی برای پذیرش در مقاطع بالای تحصیلات دانشگاهی دارد.

تحصیل دکترا در انگلیس

تحصیل دکترا سه ساله است. در مقایسه با سیستم آمریکایی، هم در هزینه و هم در زمان بسیار به نفع دانشجویان خواهد بود؛ همچنین ممکن است تحصیل در این کشور بین ۳ تا ۶ سال (فول تایم یا پارت تایم) زمان ببرد که در برخی رشته‌ها به دلیل پیچیدگی بیشتر ممکن است به‌جای ۳سال تا ۴ سال به طول انجامد. معمولا کار روی یک پروژه آکادمیک است.

تحصیل در انگلیس برای ورود به مقطع دکتری، آزمون ورودی ندارد؛ اما زبان آیلتس بالای 7 یا 7.5 نیاز است.

تحصیل در انگلیس

حق کار دانشجویی در انگلستان

اجازه کار دانشجویی در کشور انگلستان ارتباط مستقیم با مقطع تحصیلی این افراد دارد. به طور کلی در کشور انگلستان دانشجویان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت اجازه کار خواهند داشت. با توجه به مقطع تحصیلی میانگین حقوق این افراد حدوداً بین ۸ تا ۱۲ پوند به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی انگلستان

چنانچه متقاضیان تحصیل در انگلستان درخواست ویزای  child tier 4 را داشته باشند حساب بانکی اعلام شده باید به نام شخص متقاضی و یا یکی از والدین وی باشد. این در حالی است که در صورت درخواست ویزای tier 4 genera متقاضی امکان استفاده از تمکن مالی والدین و یا سرپرست خود را خواهد داشت.

در صورت درخواست هرکدام از این ویزاهای تحصیلی انگلستان باید مدارکی از سوی متقاضیان ارائه شود که عبارتند از:

 • ارائه شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه مدرک فرزند خواندگی
 • ارائه سند معتبر که از سوی دادگاه صادر شده و در آن نام سرپرستان متقاضی عنوان شده باشد.
 • ارائه نامه رضایت والدین جهت استفاده از پول توسط دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان

اشخاصی که سنی کمتر از ۱۲ سال دارند باید درخواست ویزای Parent of a tier 4 (child) visa از سوی والدین آنها ارائه شود. در این حالت والدین باید مدارکی را ارائه دهند که تمکن مالی آنها را مشخص کند. ارائه مدارکی که نشان دهنده کار و زندگی والدین در کشوری غیر از انگلستان است الزامی بوده و متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مدرکی را ارائه دهند که نشان دهنده ترک انگلستان پس از اتمام تحصیلات است.

متقاضیان باید جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان حداقل ۳ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی درخواست ویزای خود را ارائه دهند. هزینه ه­ایی که برای دریافت هر دو نوع ویزای تحصیلی انگلستان باید از سوی متقاضیان پرداخت شود حدود ۳۲۸ پوند است. همراهان که قصد دریافت ویزای جنرال انگلستان را دارند نیز باید این مبلغ را جهت دریافت ویزای انگلستان بپردازند تا مجوز ورود به این کشور برای آنها صادر گردد.

مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان از مزایای بی شماری برخوردار است. این کشور همواره از گذشته های دور تا کنون جزو کشورهای تراز اول جهان محسوب می گردد و درحال حاضر جزو ۸ کشور اول جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی است. در ادامه به معرفی ۳ مورد از مزایای مهم تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

همراهی خانواده در انگلستان

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در انگلستان برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی حق همراه است. از این رو دانشجویان بالای ۱۸ سال می توانند برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) درخواست صدور ویزای همراه نمایند.

سیستم آموزشی فوق العاده انگلستان

با توجه به کیفیت و امکانات آموزشی انگلستان سیستم آموزشی این کشور از شهرت بین المللی برخوردار است. طول دوره های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی این کشور مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های پزشکی کوتاه تر از اغلب کشورهای جهان است. از این رو دانشجویان بین المللی در انگلستان زودتر از کشورهای دیگر می توانند به مدرک تحصیلی مورد نظر دست یابند و سریعتر وارد بازار کار شوند.

کشور انگلیسی زبان

زندگی و تحصیل در یک کشور با زبان انگلیسی مزیت برگی برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. تحصیل در اکثر کشورهای جهان با زبان انگلیسی امکان پذیر است، ولی شرایط زندگی و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و همچنین برقراری ارتباط با افراد در کشورهای غیر انگلیسی زبان کار بسیار دشواری محسوب می گردد.

از این رو معمولاً دانشجویانی که در کشورهای غیر انگلیسی زبان مشغول به تحصیل می شوند برای تسهیل زندگی خود ملزم به یادگیری زبان آن کشور خواهند بود، در حالیکه که در کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان این مشکل وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود که تحصیلی در انگلستان علاوه بر مزایای بی شماری که دارد به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت به انگلستان و دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می گردد.

در واقع انگلستان به واسطه دانشگاه های فوق العاده معتبر و سیستم آموزشی متفاوتی که دارد به مقصد نهایی اغلب دانشجویان بین المللی تبدیل گردیده است. از سوی دیگر انگلستان از جمله کشورهایی به شمار می آید که برای خانواده دانشجویان بین المللی ویزای همراه صادر می نماید و همسر فرد دانشجو می تواند به صورت فول تایم (۴۰ ساعت در هفته) مشغول به کار شود، که این موضوع جهت تامین هزینه های زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

بدون شک تحصیل در انگلستان می تواند مسیر بسیار مناسبی برای پیشرفت تحصیلی و دست یابی به موقعیت های شغلی ایده آل باشد و آینده ای تضمین شده باری فرد دانشجو و خانواده وی به همراه داشته باشد.

لاتاری امریکا