اکسپرس اینتری

یکی از بهترین، محبوب ترین و البته سریعترین روش ها برای مهاجرت به کانادا از طریق روش اکسپرس اینتری است. اگر می‌خواهید به ساده ترین روش ممکن اجازه اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اکسپرس اینتری

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

کشور کانادا برای جذب نیروهای متخصص بازار کار، اقدام به ارائه ویزای ویژه ای تحت عنوان اکسپرس اینتری کانادا کرده است. با استفاده از این ویزا می‌توان اقامت دائم کشور کانادا را اخذ کرد. متقاضیان مهاجرت کانادا از طریق اکسپرس اینتری باید امتیازهای خاصی را کسب نمایند و شرایط ویژه ای داشته باشند تا بتوانند در این رقابت وارد شوند شکی نیست که سیستم اکسپرس اینتری کانادا یا پی ار سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا یکی از محبوب ترین روش‌ ها برای دریافت این کشور است. با این وجود کسانی که می‌خواهند از این روش استفاده کنند باید واجد شرایط شرکت در این برنامه باشند و حداقل امتیاز اکسپرس اینتری کانادا 2021 را دریافت کنند

در اکسپرس انتری یا ورود سریع کانادا، متقاضیان مهاجرت با توجه به برخی معیارها همانند سن، تحصیلات، شغل و سابقه کاری رتبه بندی شده و افرادی که بالاترین امتیاز ها را کسب کنند، می توانند اقامت کانادا را دریافت کنند.

در این مقاله، چگونگی کارکرد برنامه اکسپرس انتری، شرایط، سیستم امتیاز بندی، مدارک، مراحل و روش های مهاجرتی با استفاده از آن مورد بررسی خواهد گرفت.

اکسپرس اینتری چیست؟

یک سیستم مهاجرتی کانادا می باشد که امکان مهاجرت و اخذ ویزا را از طریق ۴ برنامه تجربه کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و برنامه های مهاجرت استانی برای متقاضیان فراهم می کند

چگونگی انتخاب و گزینش متقاضیان این سیستم، به این شکل می‌باشد که آنها با توجه به رزومه کاری، میزان تسلط به زبان، وضعیت تاهل، مدارک کسب شده بین المللی و دریافت پیشنهاد شغلی ارزیابی می شوند. رزومه افراد بر اساس معیارهای گفته شده امتیازدهی می‌شوند و در لیست انتظار قرار می‌گیرند. سپس در بازه‌های زمانی مشخص، افرادی که امتیاز بالاتری دارند، از لیست خارج شده و برای دریافت ویزای کانادا دعوت می‌شوند.

کسانی که طبق محاسبه امتیاز کانادا از 100 امتیاز ابتدایی حداقل 67 امتیاز کسب کنند می توانند واجد شرایط برای ساختن پروفایل خود در اکسپرس اینتری باشند.

اما دریافت ITA (دعوت نامه برای درخواست ویزا) شرایطی دارد که مهمترین آن ها دریافت حداقل امتیاز اکسپرس اینتری کانادا در سیستم جامع رتبه بندی یا CRS است.

در اکسپرس انتری کانادا، هر متقاضی در یکی از چهار دسته

  • برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Class)
  • برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Program)
  • برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
  • برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Programs (PNP

قرار می گیرد و از طریق آن ها می تواند ویزای کانادا را دریافت کند.

 

اکسپرس اینتری

مراحل برنامه اکسپرس اینتری کانادا

سیستم اکسپرس اینتری، همانند دیگر برنامه های مهاجرت کانادا، نیازمند طی کردن مراحل خاصی است که در زیر به شرح آن می پردازیم:

ثبت نام
مهمترین مرحله ورود به برنامه اکسپرس اینتری، ثبت نام متقاضی می باشد. در این بخش افراد با وارد کردن اطلاعات شخصی چون سن، مدرک تحصیلی، مهارت در زبان، تجربه کاری و میزان انطباق پذیری، در دو مرحله امتیاز بندی و در صورت کسب امتیاز کافی، واجد شرایط جهت سپری کردن دیگر مراحل می شوند.

اولین گام برای شرکت در سیستم اکسپرس اینتری، هر فردی را ملزم می کند تا با ارائه مدرک زبان، مدرک تحصیلی و پاسپورت معتبر، پروفایل خود را تشکیل دهد تا بتواند با ورود به مرحله دوم اکسپرس اینتری و ارائه رزومه شخصی، دعوتنامه و اقامت کانادا را از آن خود نماید.

(نحوه امتیاز بندی اکسپرس اینتری در ادامه بطور کامل شرح داده شده است.)

ارائه رزومه
متقاضیان پس از ثبت نام، کسب امتیاز قبولی و تایید اطلاعات با ورود به استخر کاندیدای اکسپرس اینتری، نیازمند ارائه رزومه خود می باشند.

دریافت دعوتنامه
متقاضی با دریافت دعوتنامه، مشمول اخذ اقامت دائم کانادا می شود.

اقدام جهت اخذ اقامت
پس از دریافت دعوتنامه، متقاضیان باید در بازه ۶۰ روزه، از طریق یکی از ۴ برنامه های سیستم اکسپرس اینتری (برنامه تجربه کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و مهاجرت استانی) جهت دریافت اقامت کانادا اقدام نمایند.

شرایط و مدارک لازم اکسپرس اینتری کانادا

همانطور که گفتیم متقاضیانی که در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام می‌کنند، به وسیله سیستم امتیازدهی CRS رتبه بندی شده و رتبه های بالا شانس بیشتری برای دریافت دعوت نامه دارند. حداقل امتیاز لازم برای آنکه در سیستم اکسپرس اینتری شانسی برای پذیرش داشته باشید، 75 امتیاز است. بنابراین برای داشتن حداقل 75 امتیاز باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

داشتن مدرک زبان معتبر :

شما باید مدرک معتبر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی داشته باشید. آزمون‌هایی همچون تافل، آیلتس، CLB و TEF در کانادا مورد قبول و دارای اعتبار هستند.

داشتن سابقه کار :

چنانچه شما متقاضی شغلی در کانادا هستید، باید برای آن شغل سابقه کار معتبر ارائه دهید. چنانچه سابقه کار شما در کانادا باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود.

داشتن تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا : چنانچه بتوانید از سیستم اکسپرس اینتری دعوت نامه بگیرید، باید تمکن مالی کافی برای مهاجرت به کانادا را نیز داشته باشید، در ادامه مقاله درباره میزان این تمکن مالی توضیح خواهیم داد.

داشتن تحصیلات کافی :

شما باید تحصیلات کافی د زمینه تخصص کاری خود باشید و یا مدرک فنی معتبر داشته باشید.

داشتن سن مناسب :

شما باید در سن مناسب کار باشید، معمولا افراد با سن زیر 34 سال شانس بیشتری برای پذیرش دارند.

اکسپرس اینتری

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در کانادا

در صورت دریافت دعوتنامه درخواست، می توانید درخواست رسمی برای اقامت دائم و ویزای اکسپرس اینتری کانادا ارائه دهید. از طریق این برنامه این مزیت وجود دارد که بصورت آنلاین می توان اقدام کرد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در مورد برنامه نهایی اقامت دائم در خاطر داشته باشید:

اثبات تمکن مالی
تمام متقاضیان برنامه های فدرال اسکیل ورکر و فدرال اسکیل تجاری باید نشان دهند که در هنگام اسکان در کانادا تمکن مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده خود دارند.

پیشنهاد شغلی
هر زمان که عبارت “پیشنهاد کار معتبر” را مشاهده کردید، این بدان معنی است که داشتن شغل شرایط خاصی را برای Express Entry برآورده می کند.

همه چیز از پروفایل ورود به سیستم منتقل می شود.
اکثر اطلاعات مهمی که وارد جدول سیستم اکسپرس اینتری خود می کنید به طور خودکار به برنامه اقامت دائمی الکترونیکی PR شما منتقل می شود. هر تغییری که در این مرحله انجام دهید می تواند برنامه مهاجرتی شما را به خطر اندازد. در نتیجه، مهم است که نسبت به همه چیز در اولین بار آگاه باشید. از شما خواسته می شود برای پشتیبانی از ادعاهایی که مطرح کرده اید، مستنداتی تهیه کنید. دروغ گفتن در درخواست مهاجرت یک جرم جدی است و می تواند منجر به ممنوعیت پنج ساله کانادا شود.

 
 

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری ۲۰۲۱

نحوه محاسبه امتیازات در اکسپرس اینتری کانادا Express Entry:
امتیاز دهی در سیستم اکسپرس اینتری Express Entry برای افراد مجرد و متأهل متفاوت است. امتیاز افراد متأهل کمی کمتر خواهد بود که البته اختلاف امتیاز را همسر این فرد می تواند کسب کند.

در سیستم جدید امتیاز بندی اکسپرس اینتری، مبنای امتیاز بندی ها تغییر کرده است در سیستم قبلی حداکثر 100 امتیاز وجود داشت. (شما باید 67 امتیاز برای قبولی بدست می آوردید)، ولی در برنامه جدید حداکثر 1200 امتیاز وجود خواهد داشت. که 500 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی تعلق می گیرد. اگر متقاضی متاهل باشد 460 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی و 40 امتیاز به فاکتورهای همسر او تعلق می گیرد.

در زیر، فاکتورهایی که در اکسپرس انتری Express Entry ارزیابی می شود را آورده و حداکثر امتیازی که هر فرد می تواند از آنها کسب کند را عنوان میکنیم:

با توضیحات ذیل میتوانید امتیازات خود را در اکسپرس اینتری به صورت دقیق محاسبه کنید (باید حداقل 67 امتیاز کسب نمایید) :

*تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز به شرح ذیل:

دیپلم: 5 امتیاز
دوره یک ساله دانشگاهی: 15 امتیاز
کاردانی: 19 امتیاز
دو مدرک دانشگاهی (یک مدرک سه ساله و یا بیشتر): 25 امتیاز
کارشناسی: 22 امتیاز
کارشناسی ارشد: 23 امتیاز
دکترا: 25 امتیاز

*سابقه کار 10 سال اخیر: حداکثر 15 امتیاز، به شرح ذیل:

یکسال سابقه کار: 9 امتیاز
دو یا سه سال سابقه کار: 11 امتیاز
چهار یا پنج سال سابقه کار: 13 امتیاز
شش سال به بالا: 15 امتیاز

*دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی: حداکثر 28 امتیاز، به شرح ذیل:

کمتر از CLB7 : عدم امکان ثبت نام در اکسپرس اینتری.
CLB7: کسب 4 امتیاز
CLB8: کسب 5 امتیاز
CLB9 و بالاتر: کسب 6 امتیاز

هر مهارت زبان به صورت جداگانه امتیاز دارد:

به طور مثال:

speaking CLB7 = 4

writing CLB7 = 4

listening CLB8 = 5

reading CLB9 = 6

جمع کل امتیاز: 4+4+5+6 = 19 امتیاز

با توجه به اینکه زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسه می باشد،متقاضیان در صورتیکه به هر دو زبان آشنا باشند می توانند از زبان دوم نیز امتیاز کسب کنند.

دانش زبان دوم: داشتن CLB 5 در هر چهار مهارت: 4 امتیاز

*سن: حداکثر 12 امتیاز، به شرح ذیل:

کمتر از 18 سال : 0 امتیاز
18 تا 35 سال: 12 امتیاز
36 سال: 11 امتیاز
37 سال: 10 امتیاز
38 سال: 9 امتیاز
39 سال: 8 امتیاز
40 سال: 7 امتیاز
41 سال: 6 امتیاز
42 سال: 5 امتیاز
43 سال: 4 امتیاز
44 سال: 3 امتیاز
45 سال: 2 امتیاز
46 سال: 1 امتیاز
47 سال و بیشتر: 0 امتیاز

*پیشنهاد شغلی: 10 امتیاز

*انطباق پذیری: حداکثر 10 امتیاز، به شرح ذیل:

سطح زبان همسر با حداقل CLB 4: کسب 5 امتیاز
دو سال تحصیل تمام وقت در دبیرستان و یا دانشگاه کانادا: 5 امتیاز
دو سال تحصیل همسر، تمام وقت در دبیرستان و یا دانشگاه کانادا: 5 امتیاز
حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در کانادا: 10 امتیاز
حداقل یک سال سابقه کار همسر تمام وقت در کانادا: 5 امتیاز
داشتن پیشنهاد کار در کانادا: 5 امتیاز
داشتن بستگان و فامیل نزدیک در کانادا: 5 امتیاز

منظور از بستگان نزدیک :پدر و مادر،برادر و خواهر،عمه یا عمو،خاله ،دایی،خواهر زاده یا برادر زاده،مادر بزرگ و پدر بزرگ،فامیل درجه یک متقاضی یا همسر او می باشد.بستگان فوق باید بزرگ تر از 18 سال بوده و مقیم کانادا و یا شهروند کانادا باشند تا متقاضی بتواند از آنها امتیاز کسب کند.

*حداکثر امتیاز: 100 خواهد بود.

تا این مرحله شما با کسب 67 امتیاز، قبول خواهید شد و می توانید در اکسپرس اینتری ثبت نام کنید.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در کانادا

در صورت دریافت دعوتنامه درخواست، می توانید درخواست رسمی برای اقامت دائم و ویزای اکسپرس اینتری کانادا ارائه دهید. از طریق این برنامه این مزیت وجود دارد که بصورت آنلاین می توان اقدام کرد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در مورد برنامه نهایی اقامت دائم در خاطر داشته باشید:

اثبات تمکن مالی
تمام متقاضیان برنامه های فدرال اسکیل ورکر و فدرال اسکیل تجاری باید نشان دهند که در هنگام اسکان در کانادا تمکن مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده خود دارند.

پیشنهاد شغلی
هر زمان که عبارت “پیشنهاد کار معتبر” را مشاهده کردید، این بدان معنی است که داشتن شغل شرایط خاصی را برای Express Entry برآورده می کند.

همه چیز از پروفایل ورود به سیستم منتقل می شود.
اکثر اطلاعات مهمی که وارد جدول سیستم اکسپرس اینتری خود می کنید به طور خودکار به برنامه اقامت دائمی الکترونیکی PR شما منتقل می شود. هر تغییری که در این مرحله انجام دهید می تواند برنامه مهاجرتی شما را به خطر اندازد. در نتیجه، مهم است که نسبت به همه چیز در اولین بار آگاه باشید. از شما خواسته می شود برای پشتیبانی از ادعاهایی که مطرح کرده اید، مستنداتی تهیه کنید. دروغ گفتن در درخواست مهاجرت یک جرم جدی است و می تواند منجر به ممنوعیت پنج ساله کانادا شود.

 
 

مراحل برنامه اکسپرس اینتری کانادا

سیستم اکسپرس اینتری، همانند دیگر برنامه های مهاجرت کانادا، نیازمند طی کردن مراحل خاصی است که در زیر به شرح آن می پردازیم:

ثبت نام
مهمترین مرحله ورود به برنامه اکسپرس اینتری، ثبت نام متقاضی می باشد. در این بخش افراد با وارد کردن اطلاعات شخصی چون سن، مدرک تحصیلی، مهارت در زبان، تجربه کاری و میزان انطباق پذیری، در دو مرحله امتیاز بندی و در صورت کسب امتیاز کافی، واجد شرایط جهت سپری کردن دیگر مراحل می شوند.

اولین گام برای شرکت در سیستم اکسپرس اینتری، هر فردی را ملزم می کند تا با ارائه مدرک زبان، مدرک تحصیلی و پاسپورت معتبر، پروفایل خود را تشکیل دهد تا بتواند با ورود به مرحله دوم اکسپرس اینتری و ارائه رزومه شخصی، دعوتنامه و اقامت کانادا را از آن خود نماید.

(نحوه امتیاز بندی اکسپرس اینتری در ادامه بطور کامل شرح داده شده است.)

ارائه رزومه
متقاضیان پس از ثبت نام، کسب امتیاز قبولی و تایید اطلاعات با ورود به استخر کاندیدای اکسپرس اینتری، نیازمند ارائه رزومه خود می باشند.

دریافت دعوتنامه
متقاضی با دریافت دعوتنامه، مشمول اخذ اقامت دائم کانادا می شود.

اقدام جهت اخذ اقامت
پس از دریافت دعوتنامه، متقاضیان باید در بازه ۶۰ روزه، از طریق یکی از ۴ برنامه های سیستم اکسپرس اینتری (برنامه تجربه کانادایی، نیروی متخصص فدرال، نیروی کار ماهر و مهاجرت استانی) جهت دریافت اقامت کانادا اقدام نمایند.