تحصیل در آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا یکی از روش های جذاب مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان است. دانشگاه های آمریکایی به دلیل کیفیت آموزشی بالا در دنیا زبانزد هستند و هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی فراوانی هستند. ایرانیان زیادی نیز هر ساله برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام می نمایند.

پذیرش تحصیلی آمریکا

پذیرش تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا آرزوی بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان می باشد و برخی دست یافتن به این رویای شیرین را غیر ممکن می دانند اما با آگاهی از شرایط و مقررات این کشور می توان در این زمینه اقدام کرد. دانشگاه های این کشور معمولا در بین بهترین و برترین مراکز علمی در سراسر دنیا هستند و مدارک تحصیلی آن ها در اکثر کشورها معتبر می باشد. موارد ذکر شده دلیل اصلی برای تقاضای زیاد تحصیل در این کشور می باشد. البته در حال حاضر فرآیند اخذ ویزا برای ایرانی ها مشکل شده است.

پذیرش تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا

از دلایل اصلی که دانشجویان بین المللی اقدام به تحصیل در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور می نمایند می توان به سیستم آموزشی، امکانات رفاهی ایده آل، سطح بالای زندگی و همچنین تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا اشاره نمود.

همواره سوالاتی برای شما عزیزان از شرایط تحصیل در آمریکا ایجاد می شود از جمله اینکه شرایط تحصیل در آمریکا به چه صورت می باشد؟ هزینه تحصیل در کشور آمریکا چگونه می باشد؟ آیا شرایط دریافت بورس تحصیلی در آمریکا مهیا می باشد؟

مهاجرت تحصیلی یکی از سریع ترین و آسان ترین روش های مهاجرت به آمریکا می باشد زیرا دانشجویان پس از سپری کردن دوره تحصیلی خود می توانند با پیدا کردن کار در آمریکا جهت اخذ اقامت این کشور اقدام نمایند.

شرایط ویژه ای که برای تحصیل در این کشور وجود دارد موجب گردیده، افراد بسیاری از کشورهای مختلف متقاضی دریافت ویزای تحصیلی آمریکا باشند. جمعیتی که هم اکنون در کشور آمریکا زندگی می کنند حدود ۳۲۶ میلیون نفر بوده و از امکانات زندگی با سطح کیفی بالایی برخوردار هستند.

پذیرش تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف آمریکا 

سیستم آموزشی آمریکا یکی از انعطاف‌ پذیرترین سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان است. تنوع موسسات آموزشی و مدارس به قدری در این کشور زیاد است که افراد می‌توانند به روش آموزشی دلخواه خود، تخصص مورد علاقه‌شان را کسب کنند و وارد بازار کار شوند.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آمریکا به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

 • دانشگاه‌های خصوصی (دانشگاه‌های خصوصی دارای شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های ایالتی هستند.)
 • مدارس ایالتی 

شرایط و مراحل پذیرش در مقطع کارشناسی 

مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی مورد تقاضای افراد باشد. دانشجویان پس از گذراندن دوازده سال تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه وارد دوره کارشناسی در دانشگاه ها می شوند. بنابراین دانشجویان خارجی که مایل به ورود به دانشگاه های آمریکایی و تحصیل درآمریکا هستند باید مدرک معادل دیپلم دبیرستان را اخذ کرده باشند. دانش آموزان می توانند یا یک دوره دو ساله برای فوق دیپلم (در صورتی دیپلم 11 ساله داشته باشند) و یا یک دوره ۴ ساله برای لیسانس (زمانی که دیپلم 12 ساله را داشته باشند) را انتخاب کنند، پس از آن دانشجویان الزاما تا سال دوم کالج باید یک رشته مورد نظر را انتخاب نمایند. از مدارک مهم برای پذیرش در این مقطع مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس حدود 6 می باشد.

شرایط و مراحل پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان برای ورود به این مقطع مستلزم گذراندن ۱۶ سال تحصیلات رسمی هستند یعنی باید دوازده سال مدرسه ابتدایی و متوسطه و چهار سال مقطع کارشناسی را گذرانده باشند. مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا دو ساله است. دانشجویان در رشته های مختلف می توانند از دانشگاه های مختلف این کشور در این مقطع پذیرش دریافت نمایند. اما دانشجویان عموما باید یک سری آزمون های دیگر را قبل از ورود به مقطع کارشناسی ارشد بگذرانند که این آزمون ها به شرح زیر می باشند.

آزمون TOEFL و مدرک زبان انگلیسی
دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درایالات متحده آمریکا را دارند توانایی آنها در ۴ مهارت گوش دادن،خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می شود تا بتوانند مدرک زبان آیلتس حدود 6 را ارائه نمایند.

اپلای در مقطع دکتری در کشور آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را برای برخورداری از امکانات آموزشی دارند باید در نظر داشته باشند که یکی از شرایط مهم برای تحصیل در مقطع دکتری ارائه مدرک فوق لیسانس است. دانشجویانی که از کشورهای دیگر با هدف تحصیل در آمریکا وارد این کشور می شوند در خصوص مقطع دکتری باید زمان بیشتری را صرف کنند و باید توجه داشت که این مدت ممکن است به ۴ یا ۵ سال نیز افزایش پیدا کند.

در دو سال نخست که دانشجویان با قصد تحصیل در مقطع دکتری به تحصیل می پردازند شرکت در کلاس ها و سمینارها الزامی است. پس از این زمان متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا باید به تحقیق و پژوهش پرداخته و پایان نامه معتبری را ارائه دهند.

متقاضیان تحصیل در آمریکا باید نسبت به هزینه تحصیل نیز توجه کافی داشته باشند. هزینه تحصیل در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بیشتر بوده و این امر موجب شده اغلب متقاضیان درخواست اخذ بورسیه تحصیلی را داشته باشند. البته برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های این کشور ارائه رزومه خوب و کسب معدل بالا در مقاطع قبل به همراه ارائه نمرات خوب می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

از دیگر شرایطی که برای دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا ارائه، مقالات ISI و آشنایی با زبان در سطح بالا است. اخذ بورسیه تحصیلی موجب می شود متقاضیان تحصیل در آمریکا علاوه بر هزینه زندگی بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل را بپردازند.

پذیرش تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا در بسیاری از موارد ممکن است به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی باشند. اما دریافت بورسیه تحصیلی همانند مقطع دکترا مستلزم شرایط خیلی خاصی از جمله مدرک زبان با نمره بالا، سطح نمرات خیلی بالا، معدل بالا، پروپوزال قوی، مقالات ISI، توصیه نامه استاد و داشتن سوپروایز (استاد راهنما) می باشد. کشور آمریکا در مقاطع مختلف تحصیلی ممکن است کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه ارائه نماید. در مقطع لیسانس افراد باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با نمرات بالا و معدل بالا و مدرک زبان تافل یا آیلتس را ارائه نمایند و از نظر فاصله تحصیلی نیز، سن و فاصله تحصیلی بالایی نداشته باشند. در این صورت می توانند پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، درخواست کمک هزینه تحصیلی نیز درخواست دهند.

آیا می توان هنگام تحصیل در آمریکا کار دانشجویی داشت؟

کار در هنگام تحصیل در آمریکا فرصت خوبی است که در آمد داشته باشید و دانشجویان بین المللی می تواند انتظار درآمدی مناسب را داشته باشند. هرچند این درآمد نمی تواند تمام هزینه های تحصیل شما را پوشش دهد اما به طور قطع می تواند کمک موثری باشد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که از قبل ورود به محیط کار باید برنامه ی تحصیل خود را بدانید و زمان کافی برای تحصیل و درس خواندن را داشته باشید.

کار حین تحصیل علاوه برآنکه برای شما درآمد به همراه دارد و در رزومه ی کاری شما به عنوان تجربه قرار می گیرد این فرصت را به شما می دهد تا زبان انگلیسی را در محیط حرفه ایی تمرین کنید و برای شروع به کار بعد از پایان تحصیلات آماده شوید.

کار حین تحصیل در مقطع ارشد در آمریکا

اگر می خواهید تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد را در آمریکا شروع کنید، فرصتی فوق العاده پیش رو دارید:

 • کارفرمایان زیادی می خواهند با دانشجویان بین المللی همکاری داشته باشند.
 • می توانید در روز کار کنید و در کلاس های بعد از ظهر یا آخر هفته شرکت کنید.
 • کارفرمای شما می تواند شرکتی در کمپس دانشگاه یا خارج از کمپس باشد.
 • و می توانید شغلی پاره وقت یا تمام وقت داشته باشید.
پذیرش تحصیلی آمریکا

 مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

 

 شما باید بعد از دریافت پذیرش تمام تمرکز خود به روی دریافت ویزای تحصیلی از این کشور داشته باشید. دریافت ویزای تحصیلی مهم تر از دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور بوده و اما ارائه مدارک و نحوه ارائه آن امری بسیار تاثیر گذار در پاسخ به درخواست شما می باشد.

 • ارائه پاسپورت معتبر
   
 • ارائه عکس 3*4
   
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه های آمریکا
   
 • ارائه انگیزه نامه و یا نامه SOP
   
 • ارائه نامه تمکن مالی جهت پوشش هزینه های تحصیل و زندگی
   
 • ارائه مدارک رزرو خانه و یا خوابگاه برای متقاضیان
   
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی

نتیجه گیری

تحصیل در آمریکا می تواند پلی برای ورود به آینده ای روشن برای بسیاری باشد. تحصیل در این کشور مستلزم پرداخت هزینه های نسبتا بالا است و برای ورود به برخی از رشته ها باید در آزمون ورودی نیز پذیرفته شد. تقاضای بالا برای تحصیل در آمریکا و ظرفیت های محدود برای دانشجویان بین المللی، شرایط سختی را برای متقاضیان تحصیل در این کشور مخصوصا اتباع ایرانی ایجاد کرده است. ایرانی ها علاوه بر مشکلات ذکر شده از نظر دریافت ویزا نیز معمولا با محدودیت روبه رو هستند.شما همچنین می توانید با کارشناسان ما در بخش پذیرش تحصیلی در تماس باشد.